Pardus [linüx] işletim sisteminde pic programlamak.

Başlatan muzzY, 07 Ağustos 2011, 23:09:58

arslan74

Linux altında Microchip Compiler'in kendi desteği yok. C18, C30 ve C32 hepsi Windows için yazılmış.

Ama Hi-Tech compiler'in Linux sürümleri var.

Hi-Tech kullanırsanız bütün platformlarda çalışabilirsiniz. Hi-Tech eskiden kendi Eclipse platormu altında IDE'si vardı. Ama şimdi göremiyorum. Ama Netbeans'da en az Eclipse kadar güzel IDE. Şunu söyleyeyim, MPLAP'dan cok gelişmiş IDE dir her ikisi.

Selamlar

Tagli

arslan74, MPLAB X ile Linux altında C18, C30 ve C32 ile çalışmak mümkün. Ben kullanıyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

arslan74

Alıntı yapılan: Tagli - 11 Ağustos 2011, 15:22:09
arslan74, MPLAB X ile Linux altında C18, C30 ve C32 ile çalışmak mümkün. Ben kullanıyorum.

Merhaba,

MPLAPX Netbeans platformu dur. Netbeans'in Windows ve Linux için versiyonları var. Ama C18, C30 veya C32 Windows için sadece versiyonları var, Linux için yok. Ama Hi-Tech'in Linux versiyonu var.

Yani benim bahs ettiğim olayla sizin söylediğiniz tam bağdaştıramadım.

Tagli

Hocam  buradan hem IDE'nin hem de derleyicilerin Linux versiyonlarını çekmek mümkün.

Dediğim gibi, ben Linux'ta MPLAB X ve C18 kullanarak program derleyebiliyor ve bunu PicKit3 ile cihaza yükleyebiliyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

arslan74

Peki benim anlamadığım konu şu. Bende lisanlı C18 var ve sadece Windows için bir derleyici var. Download sitesinde sadece Windows programını indirebiliyorsunuz. Peki nasıl oluyorda MPLAPX ilinux versiyonunun içine bunu entegre ediyorlar?

Tagli

Lisanslı versiyonunu bilmiyorum, zaten benim bahsettiklerim henüz beta aşamasında. Belki de şimdilik sadece lite versiyonları mevcuttur. Ancak süreç tamamlanınca mutlaka lisanslı versiyonları da yayınlanacaktır Linux için.

Kendi bilgisayarımdan örnek ekran görüntüsü:
[IMG]http://i53.tinypic.com/11wg8ko.png[/img]
Gökçe Tağlıoğlu

pikomemet

Ubuntu, MplabX, Hitect picc lite 16 serisi için olanı kurdum. İçindeki PIC16F877A blinky projesini derlenken bile hata veriyor. Herhalde kurarken bir yerde bir hata yaptım. İşin ilginçi hatanın ne olduğunu söylemiyor sadece hata var diyor.

hamzax

C ile programlayacaksan Linux altında SDCC C Compiler var.CodeBlocks IDE'si ile entegre edip kullanabilirsiniz. Yalnızca PIC için değil başka çeşitlerdeki MCU'ları da destekliyor.
Ayrıca tamamen ücretsiz bir derleyicidir.Windows sürümü de mevcuttur.
Kodlama Hi-Tech'e benzmektedir.Ben profesyonel bir kullanıcı değilim.Hi-Tech'le SDCC arasında karşılaştığım tek farklılık interrupt fonksiyonlarının tanımlanması ile ilgiliydi.