Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

İki pic i haberleştirme

Başlatan enigmagazi, 08 Ağustos 2011, 09:35:42

enigmagazi

Arkadaşlar iki pici birbiriyle haberleştirmek istiyorum ikiside karşılıklı veri gonderip alamaları gerekiyo örnek bulamadım master pic rs232 ile siteme bağlı olucak yani uart ı kullanamam galiba ı2c mi yoksa başka bir yontemmi var hic ornek bulamadım bir fikriniz varmı bu konuda...

-Hasan-

Alıntı Yapgaliba ı2c mi

İki PIC aynı veri hattından mı haberleşecek? bu yüzden mi I2C düşündünüz?

enigmagazi

evet mesela ikitane pic var biri master diğeri slave master olan bir komut gonderick slave olan okugudu değeri mastere gondercek bir onrenk varmıdır bu konuda iki pici haberleştirme hakkında hic orenek bulamdım webde özellikle ccs c ile ilgiliyardımcı ola bilirimisiniz nasıl yaparım yada bir örnek varmı... :-[

-Hasan-

Eğer master PIC ' in UART ' ı varsa RS232 haberleşmesi için UART ' ı kullanırsınız, master ve slave arasındaki haberleşmeyi de yazılımsal (sowtware) seri iletişim ile yaparsınız. Eğer master ile slave aynı veri hattından çift yönlü iletişim yapacaksa açık kollektör çıkış kullanılabilir.

CCS C bilmiyorum, PBP ' de yazılımsal seri iletişim için hazır komutlar var, CCS C ' de de mutlaka kütüphanesi vardır

enigmagazi

benim master pic im bilgisayardan veriyi rs232 le alıcak slavdende pozisyon bilgisini alıcak bunları işleyip kendi gerekenleri yapıck sormak istediğim bunu nasıl başara bilirim rs232 kullnadığım için aradaki haberleşme uart la olmaz dimi cakışmaması içinbaşka bir yol bulmam gerekiyo yanlışmıyım?

Erol YILMAZ

RS232 yi başka amaçla kullanıyorsan SPI'ı da diğer PIC ile haberleşmek için kullanabilirsin.

enigmagazi

bende oyle düşündüm ama örnek uygulama bulamadım bu konuda yani daha once hic yapmadım vere bileceğiniz örenk varmı?

Erol YILMAZ

Örnek ben de aradım bulamadım daha önce.
Sonrasında SPI dan çalışan güzel bir protokol geliştirdim. Bu konu da özel mesaj attım size.

enigmagazi

sorun şuki spı iletişimidede birtane dac entegresi bulunuyor bnim ı2c protokolünü kullanmam şart. hicmi yok adamlar boşuna çıkarmış olamazlarya bu protokolü...

iyildirim

Aynı SPI hattında sadece CS hattını ayrıca bağlayarak birden fazla slave çalıştırabilirsiniz.  Zaten SPI kullandığınıza göre kodunuzda büyümez. SPI,  I2C den daha yüksek hızlarda da çalışabilir.

enigmagazi

peki I2C ile SPI arasındaki hıs farkı nekdar dır hız karşılıklarını bilen varmı iki protokolunde.

Erol YILMAZ

I2C de hız sınırlıdır, (100/400 kHz clock)
SPI ise sınırsız gibi birşey.. ( Mcu nun clock hızı ile sınırlı )