kristal 10 sn osilasyon yapıyor sonra kesiyor

Başlatan fryrmnd, 10 Ağustos 2011, 13:26:06

fryrmnd

Merhaba arkadaşlar. 16f84a ile ısd serisi ses kayıt entegresini baskı devreye bastım. Ancak kristal 10 sn gibi bir süreden sonra kesiliyor. Böyle birşey neden olabilir. Teşekkürler.

t2

fryrmnd

Hemen deniyorum.Diğer başlıktada konuşulmuş.

fryrmnd

Yok hocam. Gene aynı. 1M attım 22pf leri ve kristali değiştirdim gene yok. Boardda çalışıyo kartta yok.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fryrmnd

Hocam çalıştı. Uzun bir zaman daha test etmek lazı tabii. Önce 2 tane aynı cins 22pf vardı. Alkollemiştim ama galiba sıkıntı varmış. Sonra lehimleri yeniledim 2 farklı cins 22pf taktım alkolledim çalışmadı. Sonra 1M ve aynı cins 2 adet 22pf taktım alkolle fırçaladım çalıştı. Acaba 1M yi kaldırsam çalışırmı. Birde onu deneyeyim.Teşekkürler.

F.T

Alıntı yapılan: bunalmis - 10 Ağustos 2011, 14:07:38
Kartı alkolle yıkamayı dene.

selamlar.hocam alkollemenin espirisi nedir anlayamadım.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

fryrmnd

Hocam bilmiyorum tam da .Mesala ben lehim teli ile bazen lehimleri almaya çalışırken lehim telinin ucunu pastaya daldırıyom. Sanırım pasta da iletkenmiş. Bu yüzden neden çalışmıyor diye tırmalıyacağıma genelde alkollerim. Ama bu sefer neden çalışmadı ilk başta alkollediğim halde anlamadım. Galiba lehimlerden. Ve farklı cins 22pf lerden de olabilir.

vitruvius

Merhaba 1M'yi kaldırıp denediniz mi? Merak ettim etkisini.

fryrmnd

CLR

Alıntı yapılan: fryrmnd - 10 Ağustos 2011, 15:42:28
Hocam çalıştı. Uzun bir zaman daha test etmek lazı tabii. Önce 2 tane aynı cins 22pf vardı. Alkollemiştim ama galiba sıkıntı varmış. Sonra lehimleri yeniledim 2 farklı cins 22pf taktım alkolledim çalışmadı. Sonra 1M ve aynı cins 2 adet 22pf taktım alkolle fırçaladım çalıştı. Acaba 1M yi kaldırsam çalışırmı. Birde onu deneyeyim.Teşekkürler.

Senin probleminin kaynağı kapasitörlerdir, muhtemelen kapasitör büyük değerde, dolayısıyla osilatörü çöktürüyor.
Knowledge and Experience are Power

fryrmnd

Hocam kapasitörler 22pF. Bunlar yerine datasheette belirtilen aralıkta daha küçük bir değer mi denemek lazım böyle durumlarda. Tekrar lehimleyip temizleyince çalıştı ama genede başıma tekrar gelirse diye sordum. Neden büyük geliyordru bu 22pF değeri?

t2

vebsel

watcdog timer ı kontrol ettin mi acaba yada lvp aktif mi bence sorunun kristalde değil . brownout ayarsız olabilir reset devren eksik olabilir. beslemen çöküyor olabilir. kristal e  takılma .

fryrmnd

wdt on. bu şekilde bildiğim kadarı ile en azından reset alması gerekmez mi. lvp off durumda.