kristal 10 sn osilasyon yapıyor sonra kesiyor

Başlatan fryrmnd, 10 Ağustos 2011, 13:26:06

CLR

Alıntı yapılan: fryrmnd - 11 Ağustos 2011, 00:07:12
Hocam kapasitörler 22pF. Bunlar yerine datasheette belirtilen aralıkta daha küçük bir değer mi denemek lazım böyle durumlarda. Tekrar lehimleyip temizleyince çalıştı ama genede başıma tekrar gelirse diye sordum. Neden büyük geliyordru bu 22pF değeri?

Merhaba,

4mhzde 22pf değeri çok geliyor demedim, sadece senin kullandığın kapasitörler büyük değerdir dedim yani 22pf sanıyorsun ama başka bir değerdedir demek istedim. 4mhz'de 22pf nerdeyse herkes kullanmıştır ve çalışmıştır. Eski projelerim arasında piyasada çalışan xtal 4mhz ve kapasitörler 22pf olan çok cihaz var. Zaten üreticide test etmediği şeyi yayınlamaz.

Şimdi söyle durum oluyor, smd 22pf almaya gidiyorsun yanlışlıkla başka değer veriyorlar, özellikle çok kullanıldığı için 22pf içine 100nflar karışıyor. Veya depolarken karışıyor vs. Veya aldığın pf'ların serisi sorunlu olabilir veya kristaldende kaynaklanabilir buda mümkün. Kapasitörler karışmışsa C ile XC ters orantılı olduğundan kapasitör kristal için yük gibi olacaktır, xtal süremiyeceğin için osilasyon çöker.   

Böyle durumlarda yapman gereken, scop varsa osilasyon varmı diye ölç. Yoksa çok basit ve çalışırlığı kesin yanıp sonen bir led programını programına ekle ve derle,  test et, çalışmıyorsa önce xtal config ayarlarına bak, sonra önce xtal sonra kapasitörleri değiştirsin.

Knowledge and Experience are Power

fryrmnd

Anladım hocam sağolasın. Dediğiniz gibi scopla baktım. Kapasiteler aslında board üstünde sürekli kullandıklarımdan.Dediğiniz gibi arada yanlış takma veya karışma da olabilir. Ama galiba lehimlerden kaynalanan bir sorunmuş.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

Bu tablolar yanlış.
Piyasadaki kristallere göre değil.
4-20Mhz arası kristalde hep 4.7pF kullanıyorum.

esensoy

Alıntı yapılan: t2 - 11 Ağustos 2011, 15:37:35
Bu tablolar yanlış.

datasheet e yanlış demişsiniz, mümkünse biraz daha açar mısınız yanlışlığın kaynağı ne?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

CLR

Alıntı yapılan: t2 - 11 Ağustos 2011, 15:37:35
Bu tablolar yanlış.

@t2,

hiç kond. takmazsanda çalışır ki bu bir gerekçe değil, xtal uçlarına bağlı kapasitörler low pass filter görevinde yani sadece xtal frekansından çok daha yüksek gelen gürültüleri ground'a aktarmak için kullanılır ve bunun için microchipteki amcamlar ölçüm yapmışlar en iyi filtrelemeyi 15pf-33pf yapıyor demişler yoksa hiç takmam veya 10pf takarım yine çalışır. Bence kapasiteyi xtale uyduracağına gerçek 22pf'ta çalışacak xtal bulsan daha iyi olur. Daha emin  olursun.

t2

datasheet e dikkatle bakarsanız, kondansatörün kristale göre değişeceği bildirilmiş. ben de piyasadan aldığım kristaller ile denedim. sorun çıkıyor çalışmıyordu 20Mhz kristale 22pF  fazla geliyor.  O gün bu gündür 4.7pf takarım. 

Erol YILMAZ

4 mhz e 22 pF diye bi kural yok,
Denenmesi geerektiğini anlatıyor Microchip.

yüksek gerilim düşük sıcaklık
düşük gerilim yüksek sıcaklık veya tam tersi gibi çapraz testler...

z

Xtal uçlarından şaseye giden kondansatörlerin gürültü filitreleme ile alakası  yok.

Xtale paralel bağlı inverterin girişi ile çıkışı arasında 180 derece faz farkı var. Paralel Osilasyon için aynı faza getirilmesi lazım.
Bunun için xtal uçlarından şaseye kapasitörler ekleniyor. Xtalin bağlı olduğu inverter çıkışına da normalde direnç eklenir. Böylece oluşan RC devresi ilave faz kayması yapar ve osilasyon için gerekli şartları oluşturur. Ayrıca bağlanan bu kapasitör Xtalin çalışma frekansını da çok çok az etkiler.

Uygulama notlarında bazen yukarıda adı geçen ilave dirençten sözedilir. Bazen de inverterin kendi çıkış direnci bu görevi üstlenir.

Xtal üreticisi yükleme kapasitesinin ne olması gerektiğini belirler. Bunun ne olduğunu belirlemek microchip yada bir başka çip üreticisine düşmez. Fakat 3 aşağı 5 yukarı kristallerin çalışma frekansı ile yükleme kapasitörlerine ilişkin değerler birbirine yakın olduğundan genel bir tablo verilir.

Yükleme kapasitesi belli olduğunda buna C dersek, C1 ve C2 de xtal uçlarına bağlanacak kapasitörler ise

C=C1*C2/(C1+C2)+5 den hesaplanır.  Buradaki 5 değeri (5pf) Pcb den kaynaklanan kapasitör değeridir.

Ancak Konya sokak gibi dokumansız satılan malzemecilerden aldığınız xtalin yükleme kapasitör değerini öğrenmemiz çok zor. Tablodaki değerlere yakın değerlerde Xtal osc çoğunlukla sorunsuz çalışır.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CLR

Alıntı yapılan: bunalmis - 11 Ağustos 2011, 17:23:37
Xtal uçlarından şaseye giden kondansatörlerin gürültü filitreleme ile alakası  yok.

Xtale paralel bağlı inverterin girişi ile çıkışı arasında 180 derece faz farkı var. Paralel Osilasyon için aynı faza getirilmesi lazım.
Bunun için xtal uçlarından şaseye kapasitörler ekleniyor. Xtalin bağlı olduğu inverter çıkışına da normalde direnç eklenir. Böylece oluşan RC devresi ilave faz kayması yapar ve osilasyon için gerekli şartları oluşturur. Ayrıca bağlanan bu kapasitör Xtalin çalışma frekansını da çok çok az etkiler.

Uygulama notlarında bazen yukarıda adı geçen ilave dirençten sözedilir. Bazen de inverterin kendi çıkış direnci bu görevi üstlenir.

Xtal üreticisi yükleme kapasitesinin ne olması gerektiğini belirler. Bunun ne olduğunu belirlemek microchip yada bir başka çip üreticisine düşmez. Fakat 3 aşağı 5 yukarı kristallerin çalışma frekansı ile yükleme kapasitörlerine ilişkin değerler birbirine yakın olduğundan genel bir tablo verilir.

Yükleme kapasitesi belli olduğunda buna C dersek, C1 ve C2 de xtal uçlarına bağlanacak kapasitörler ise

C=C1*C2/(C1+C2)+5 den hesaplanır.  Buradaki 5 değeri (5pf) Pcb den kaynaklanan kapasitör değeridir.

Ancak Konya sokak gibi dokumansız satılan malzemecilerden aldığınız xtalin yükleme kapasitör değerini öğrenmemiz çok zor. Tablodaki değerlere yakın değerlerde Xtal osc çoğunlukla sorunsuz çalışır.

@Bunalmış

AC sinyalde filtreleme işlemi için kullanılan değerler resonans frekansı üzerinden hesaplanarak bulunur yani RCL  değerleri.(burada sadece R ve C) Eğer devre resonansta değilse bu durumda faz kayması olur. Yani demek istediğim fitreleme ile faz kayması farklı şeylermiş gibi anlatma lütfen. Filtreleme demek devreyi resonansa sokmak demektir.   

Sen ac sinyal doğrultmadan sonra kullanılan kapasitörlere besleme doğrultma kapasitörü diyebilirsin bende filtre kapasitörü derim bunlar aynı şeylerdir.

Microchipteki amcamlar hesaplamışlar test etmişler standart xtal  türleri için 15p-33p kullanırsanız iyi sonuçlar aldık demişler, tümü bu.         

z

Alıntı yapılan: eemkutay - 12 Ağustos 2011, 00:16:40

......

@Bunalmış

AC sinyalde filtreleme işlemi için kullanılan değerler resonans frekansı üzerinden hesaplanarak bulunur yani RCL  değerleri.(burada sadece R ve C) Eğer devre resonansta değilse bu durumda faz kayması olur. Yani demek istediğim fitreleme ile faz kayması farklı şeylermiş gibi anlatma lütfen. Filtreleme demek devreyi resonansa sokmak demektir.   

Sen ac sinyal doğrultmadan sonra kullanılan kapasitörlere besleme doğrultma kapasitörü diyebilirsin bende filtre kapasitörü derim bunlar aynı şeylerdir.

Microchipteki amcamlar hesaplamışlar test etmişler standart xtal  türleri için 15p-33p kullanırsanız iyi sonuçlar aldık demişler, tümü bu.         

Nerden baslamak lazim bilmiyorum.

Filitrelemek ve rezonansa sokmak cok farkli seyler.  Xtal zaten kendi basina bir rezonans devresidir. Rezonansa gelmesi icin hic bir seye ihtiyaci yok. Fakat bir devrenin osilasyon yapabilmesi icin uygun fazda geri beslemeye, rezonans devresine (bizde xtal oluyor) ve kazanca ihtiyaci var. Burda bahse konu C ler iste geribeslemede faz farkini olusturuyor.

Yani T2 ye hitaben asagida verdigin cevapla hic alakasi yok.

Alıntı Yap

@t2,

hiç kond. takmazsanda çalışır ki bu bir gerekçe değil, xtal uçlarına bağlı kapasitörler low pass filter görevinde yani sadece xtal frekansından çok daha yüksek gelen gürültüleri ground'a aktarmak için kullanılır ve bunun için microchipteki amcamlar ölçüm yapmışlar en iyi filtrelemeyi 15pf-33pf yapıyor demişler yoksa hiç takmam veya 10pf takarım yine çalışır. Bence kapasiteyi xtale uyduracağına gerçek 22pf'ta çalışacak xtal bulsan daha iyi olur. Daha emin  olursun.

OG

İlgili kapasiteler burada  http://www.icbase.com/pdf/add/ti/AN-101-00039en.pdf

Osilatorun yapısı sebebi ile kullanılan elemanlar. Voltaj bölümü ve faz kayması. Sayfa 5 ve 15.

@t2, ilgili kapı analog çalışır. Yani kapı uçlarındaki gerilim logic seviyelerde değil. PIC içinde başka bir schmitt trigger li kapı ile logic hale getirilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

CLR

Alıntı yapılan: bunalmis - 12 Ağustos 2011, 00:52:55
Alıntı yapılan: eemkutay - 12 Ağustos 2011, 00:16:40

......

@Bunalmış

Nerden baslamak lazim bilmiyorum.

Filitrelemek ve rezonansa sokmak cok farkli seyler.  Xtal zaten kendi basina bir rezonans devresidir. Rezonansa gelmesi icin hic bir seye ihtiyaci yok. Fakat bir devrenin osilasyon yapabilmesi icin uygun fazda geri beslemeye, rezonans devresine (bizde xtal oluyor) ve kazanca ihtiyaci var. Burda bahse konu C ler iste geribeslemede faz farkini olusturuyor.

Yani T2 ye hitaben asagida verdigin cevapla hic alakasi yok.

Alıntı Yap

@t2,

Merhaba,

Xtal resonsta çalışıyor max. güç transferi için zaten resonansta çalışması gerekir ama bu resonansta çalışan bir sinyal kaynağını (burada xtal) bir işlemcinin osc devresine bağlıyorsun dolayısıyla resonans bozuluyor. Dolayısıyla tekrar resonansa sokmak gerekiyor. Bunun için C1-2 kapasitörleri kullanılıyor, Bu kapasitörler öyle seçilmeli ki xtal 'e yük olmamalı ve sinyal seviyesini korumalı yani max. güç transferi gerçekleşmeli bu nedenle C değerleri frekansa göre seçilir. Düşük frekanslarda C'ler büyük, yüksek frekanslarda da düşüktür bunun sebebi,
Xtal ve işlemci osc'sinin empedansına XRLC(xtal içinde L olduğu için L ekledim) dersek buraya takılan konds.lerin empedansı XC'dir işte bu devreyi tekrar resonansa sokmak için XRCL = XC olmalı nezaman?  Half power point yani gücün yarıya düştüğü zaman referans alınır veya çıkışta -3db sinyal düşmesi gerçekleşinceye kadar. İşle bu işleme filtreleme ve resons bu noktalar alınarak yapılır velhasıl sozün kısası ,

@OG arkadaşın bahsettiği voltaj divider ve faz kaymasının özeti budur. Voltaj divider max güç tranferinin bir sonucudur. Faz kaymasıni önlemek için sistemi resonansa sokmak gerektiği içindir.   

@bunalmış, "Filtrelemek ve rezonansa sokmak cok farkli seyler" demişsin ya,

Cut-off frekanslarının denklemlerinin nasıl bulunduğunu araştırırsan resonans ve filtreleme arasındaki ilişkiyi bulacaksın. (mesela fc = 1/ 2pi kök(LC))

z

Alıntı yapılan: eemkutay........
Xtal resonsta çalışıyor max. güç transferi için zaten resonansta çalışması gerekir ama bu resonansta çalışan bir sinyal kaynağını (burada xtal) bir işlemcinin osc devresine bağlıyorsun dolayısıyla resonans bozuluyor. Dolayısıyla tekrar resonansa sokmak gerekiyor. Bunun için C1-2 kapasitörleri kullanılıyor, Bu kapasitörler öyle seçilmeli ki xtal 'e yük olmamalı ve sinyal seviyesini korumalı yani max. güç transferi gerçekleşmeli bu nedenle C değerleri frekansa göre seçilir. Düşük frekanslarda C'ler büyük, yüksek frekanslarda da düşüktür bunun sebebi,
Xtal ve işlemci osc'sinin empedansına XRLC(xtal içinde L olduğu için L ekledim) dersek buraya takılan konds.lerin empedansı XC'dir işte bu devreyi tekrar resonansa sokmak için XRCL = XC olmalı nezaman?  Half power point yani gücün yarıya düştüğü zaman referans alınır veya çıkışta -3db sinyal düşmesi gerçekleşinceye kadar. İşle bu işleme filtreleme ve resons bu noktalar alınarak yapılır velhasıl sozün kısası ......,

Yarim yamalak biliyorsan iddia etme.

Bildigin gibi kristali seri rezonans modunda da calistirabiliriz. Halbuki bu modda calisacaksak yukleme kapasiteleri kullanmayiz. Bunun sebebine de aciklik getirmeyi  denersen yukarida yapmis oldugun aciklamanin ne kadar sacma oldugunu goreceksin.  Seni ikna etmek icin kendimi yormama gerek yok. Kendi dogrularin sana yetiyorsa boyle devam et.