16f877 akvaryum motorundan etkileniyor

Başlatan POWER, 12 Ağustos 2011, 14:08:13

POWER

Arkadaşlar,
akvaryum motorunu belirli aralıklarla çalıştırıp durdurmak için,pbp da yazılmış rtc tabanlı lcd ekranlı saat proğramında gerekli değişiklikler yaptım ve motor istediğim gibi çalışıyor.motoru 12v role ile anahtarlıyorum.bu kartı akvaryumun hemen yanında çalıştırırsam,motor çalıştığı yada durduğu anda saati donduruyor.yani saniye duruyor ilerlemiyor.menüden ayar yapınca çalışmaya başlıyor tekrardan.bu kartı akvaryumdan 4-5 metre uzakta çalıştrıdım 2 haftadır problemsiz çalışıyordu.şimdi anlattığım olaylar tekrar olmaya başladı.donma anında yada sonrasında besleme ile ilgili bir problem görünmüyor.f877 nin besleme uçlarında 100nf kondansatör mevcut. rtc kristali şase ile irtibatlı.bu sorunu kolayca nasıl çözebilirim.
basit bir konu olduğu için proğram yada isis dosyasını koymadım gerekirse eklerim.proğrmda sorun yok.çünkü akvaryumun motorunu bağlamazsam saat problemsiz çalışıyor.
TB6BKG

JKramer

Saat mi duruyor yoksa lcd mi sapıtıyor? Lcd'nin bir kenarına belirli aralıklarla değişen rakam-harf koyup bunu tespit edebilirsiniz sanırım. Ya da devrede bir led varsa rtc'den gelen saniye bilgisine göre yanıp söndürebilirsiniz.

POWER

saat duruyor.lcd herhangi bir sapıtma sözkonusu değil.
TB6BKG

berke_42

devreyi metal bir kutuya alarak deneyin bakalım degişim gösterecek mi.Sorun röleden olabilir, röle bobini uçlarında herhangi bir komponent baglı mı
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

POWER

TB6BKG

Erol YILMAZ

Akvaryum motoru üretiyor elektromanyetik gürültüyü....

Sadece röle çalışsa problem olmadığını göreceksin. Ne yapmak lazım ???
Motor küçük old. için Faraday kafesine koymayı deneyebilirsin, aman dikkat çarpılma :)

POWER

evet doğru sadece role çalıştığı zaman problem yok.
TB6BKG

ipek

bence röleyi kaldır MOC3041'in datasındaki triyaklı anahtarlama devresini yap kıvılcım oluşamayacağı
için devre motordan etkilenmeyecektir dikkat edeceğin tek nokta 3041 app nonunda 2 devre mevcut biri
rezistif biride endüktif yükler için bunu uygulayacaksın......

drmp

220/12 v trafo lm2576  pic18f2550  >> 2 role  2 X 220 v kontaktor  0.75 kw 3 fazlı motor    kontaktor hariç hepsi board üzerinde ve aynı pano (20x30) içinde her hangi bir sıkıntı yok  yani besleme çok önemli

izturk

pic in boşta giriş bacağı kaldıysa bazen problem yaratabiliyor. boştaki bacaklar varsa bunları toprağa çekmeyi deneyebilirsiniz.

POWER

teşekkürler arkadaşlar önerileriniz için.faraday kafesi zahmetli bir işe benziyor.role yerine triyak ile sürmeyi deneyeceğim.877 nin boşta ucu yok.
TB6BKG

OptimusPrime

Low Voltage Programming
sigortası açık olabilir mi???
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||