Kapı silindiri çevirmek için mekanizma ihtiyacı

Başlatan RcALTIN, 14 Ağustos 2011, 08:48:06

RcALTIN

Çelik kapıyı hem anahtarlı, hemde elektronik bir sistemle açabilmek için bir mekanizmaya ihtiyacım var. Electric-strike kullansam kapının kasası mahvolacak, profix olanından kullansam bile anahtarla kilitlendiğinde açma durumu olmayacağı için ihtiyacı karşılamıyor...  Düşündüm, düşündüm silindire motor takmaktan başka yol bulamadım.

Bu tür topuzlu silindirler var, istenirse topuzuda sökülebiliyor. Ben bunun topuz kısmına öyle bir mekanizma(redüktör) yapmalıyım ki taktığım step motor kilidi çevirmekte zorlanmasın, ama dışarıdan anahtarla kapıyı açacak kişininde bileği zorlanmasın  :)

Şimdi gelelim konuyu açmaktaki asıl amacıma. Dişlisi, tornası, frezesi derken bu redüktörü benim yapmam/yaptırmam her yönden sıkıntılı; yani ilk kez böyle birşeye benim ihtiyacım olmadığına emin gibiyim mamafih piyasada ihtiyacımı karşıyalacak böyle bir sistem/mekanizma göremedim... Daha önce böyle bir sistem gören duyan oldu mu? Amaç çelik kapıyı ister eski usül anahtarla iser elektronik bir donanım vasıtasıyla açmak; güvenlik nedeniyle sadece damağa güvenilemeyeceği için, kilit kısmının kullanılması da gerekli...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

OG

Bir ara ben de çok aramıştım. Galiba yok. İlk yapan çok kazanır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

RcALTIN

bir kalem kapağı yardımıyla bu şekilde mile mil bağlantı yaptım, büyük ihtimalle tork yetmez ve sonuç fiyasko olur, ama bu işlerden pek anlamadığımdan yinede deneyeceğim. tabi önce bir stepper sürücü yapmam gerekecek... fiyaskonun derecesiyle orantılı olarak silindire takacağım dişlinin büyüklüğünü kestirmeye çalışacağım ;D

stepperın datasheeti:(55spm25d7za1)
http://www.compucanjes.com/manuales/55SPM25D7.pdf

RcALTIN

Bu arada ULN2803 çıkışlarını 2şerli birleştirip 18V sürmeyi denesem yeterli gelir mi, her çıkıştan 500mA akıtıyor diye biliyorum?

z

Step motorla ugrasmana gerek yok. Cin mali reduktorlu DC motorlar satiliyor. Cikis torkleri oldukca yuksek ve boyultari da kucuk.

Piyasada bu motorlarin bazilarini 20 TL ye alabiliyorduk.

Fikir acisindan motorlari r o b o t u s. n e t sitesinden gorebilirsin

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

RcALTIN

Alıntı yapılan: bunalmis - 14 Ağustos 2011, 14:26:08
Step motorla ugrasmana gerek yok. Cin mali reduktorlu DC motorlar satiliyor. Cikis torkleri oldukca yuksek ve boyultari da kucuk.

şöyle birşeylere denk gelmiştim ama 6cm diyor, motoru dikey koysam dişli yönünün değişmesi gerekecek, bana yine tornacı yolu görünüyor ve hiç hayırlı bir yol değil :) motor zaten pahalı bir o kadarda tornacı ister şimdi... birde anahtarla dışarıdan çevirilirken bu motorun redüktör kısmı diş sıyırma v.s sorunları çıkarabilir gibi sanki? stepper sürmek biraz zahmetli ama 1 kez kilitli, 2 kez kilitli ayrımını yapmaya da yardımcı olabilir, yinede daha uygun fiyatlara temin edilebilecek bir yer varsa bu redüktörlü dc motorlardan bilmek isterim, alıp kurcalarım...

z

Anahtari cevirmek icin gereken torku dusununce step motorun tek basina bunun ustesinden gelmesi imkansiz. Illaki reduktor gerekir.
Reduktorlu DC motorlarin aynen kullandigin step motor ebatlarinda olanlari var. Hatta 220v motorlu olanlari da.

Kibar olsun dersen zaten senin is ozel tasarim isine giriyor. Kale kilit gibi fabrikalar en mukemmelini yapacaktir. Eger boyle bir urun simdiye kadar yapilmadiysa senin yerinde olsam bu cihazi yapmaya degil patentini almaya bakarim.

RcALTIN

Alıntı yapılan: bunalmis - 14 Ağustos 2011, 14:44:08
Anahtari cevirmek icin gereken torku dusununce step motorun tek basina bunun ustesinden gelmesi imkansiz. Illaki reduktor gerekir.
Reduktorlu DC motorlarin aynen kullandigin step motor ebatlarinda olanlari var. Hatta 220v motorlu olanlari da.

Kibar olsun dersen zaten senin is ozel tasarim isine giriyor. Kale kilit gibi fabrikalar en mukemmelini yapacaktir. Eger boyle bir urun simdiye kadar yapilmadiysa senin yerinde olsam bu cihazi yapmaya değil patentini almaya bakarim.

patenti bence çoktaaan alınmıştır ama piyasada yok işte böyle bir ürün(yada biz bulamıyoruz, patent alınmamışsa ilgilenirim o ayrı ;D). çok esttetik olsunun peşinde değilim ama şimdi evin kapısındada 10cm varan çıkıntıda iyi olmaz, sanırım bahsettiğiniz farklı türden yapıları biraz araştırıp incelemem gerekiyor...

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

SpeedyX

Araba silecek motoru bu anahtarı kesin çevirir, daha ufak motor bulana kadar denemek için uygundur.

z

Aklima simdi geldi. metal dislili hacklenmis RC servolar sanirim bu is icin ideal.

RcALTIN

Alıntı yapılan: SpeedyX - 14 Ağustos 2011, 15:16:30
Araba silecek motoru bu anahtarı kesin çevirir, daha ufak motor bulana kadar denemek için uygundur.

ilk aklıma gelen şey oydu aslında, ama işte şu anahtarla(elle) çevirme olayı olmasa...

Alıntı yapılan: bunalmis - 14 Ağustos 2011, 15:19:21
Aklima simdi geldi. metal dislili hacklenmis RC servolar sanirim bu is icin ideal.

nasıl hackliyoruz hocam  :)

SpeedyX

Alıntı yapılan: RcALTIN - 14 Ağustos 2011, 15:22:01ilk aklıma gelen şey oydu aslında, ama işte şu anahtarla(elle) çevirme olayı olmasa...
Silecek motoru elle dönüyor muydu hatırlamıyorum, 2005 yılında bu forumda 555 li bir devre önermişlerdi onunla çalıştırmıştım, çok güçlü bir motor, dönerken elle durdurmak çok zor.
Motorun mili elle dönmüyorsa dışarıdan anahtarla açmak olmaz tabii. Ona da RF li bir devre yap, mekanik anahtar kullanma, rfid kartlardan kullan yada uzaktan kumandayla aynı motor açıp kapatsın kapıyı.

z

Haklisin mil tarafindan dondurmek cok zor anahtar kirilabilir. Fakat benzer durum reduktorlu motorlarin hepsinde olacak.
Bu durumda kavrama da kullanmak sart gorunuyor. 2 tane RC servo ile minik bir sey yapilabilir.
Hackleme icin RC servonun hareketini sinirlayan dayama parcasi sokuluyor (kiriliyor). Bir ara bu forumda da konu islenmisti.
RC servonun potuyla elektronigi ile isin olmayacak.

2 RC servolu mekanik uzerine kafa yorulabilir. Gayet te kucuk olur.

iyildirim

RC servonun son dişlisindeki tırnağı kesip potu değiştirmezseniz, pot kırılır.  Potu da değiştirip çok turlu birşey koymak gerekir.