Kapı silindiri çevirmek için mekanizma ihtiyacı

Başlatan RcALTIN, 14 Ağustos 2011, 08:48:06

RcALTIN

Alıntı yapılan: SpeedyX - 14 Ağustos 2011, 15:27:57
Alıntı yapılan: RcALTIN - 14 Ağustos 2011, 15:22:01ilk aklıma gelen şey oydu aslında, ama işte şu anahtarla(elle) çevirme olayı olmasa...
Silecek motoru elle dönüyor muydu hatırlamıyorum, 2005 yılında bu forumda 555 li bir devre önermişlerdi onunla çalıştırmıştım, çok güçlü bir motor, dönerken elle durdurmak çok zor.
Motorun mili elle dönmüyorsa dışarıdan anahtarla açmak olmaz tabii. Ona da RF li bir devre yap, mekanik anahtar kullanma, rfid kartlardan kullan yada uzaktan kumandayla aynı motor açıp kapatsın kapıyı.

Abim otomotiv sektöründe çalışıyor şimdi ona sordum, onu elle çevirmek mümkün değil dedi. Sistemi mekanikten arındırmak demek, devrede/motorda bir sorun olduğunda tüm ev ahalisi sokakta kaldık demek oluyor aynı zamanda, o yüzden emniyet şalteri görevi gören anahtar kesinlikle kalmalı. Benim ibutton & modbus tabanlı bir geçiş sistemi projem var, onu 3 daireli müstakil evimize uygulamanın peşindeyim aslına bakarsanız. :)

Alıntı yapılan: bunalmis - 14 Ağustos 2011, 15:30:05
Haklisin mil tarafindan dondurmek cok zor anahtar kirilabilir. Fakat benzer durum reduktorlu motorlarin hepsinde olacak.

İşte o ince çizgiyi yakalamak gerekiyor sanırım, yoksa fizik kuralları öyle bir çizgi yok mu diyor?  :o
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

iyildirim

Şimdi elime bir RC servo aldım. 
Metal dişli 13kg/cm torku var.

Elle çevirirken servo kolunun ucundan -ki kol 3cm civarında-,  ilk dönmeye başlaması için tahminen yarım kilo veya biraz daha fazla kuvvet gerekiyor. İlk dönüşü aldıktan sonra daha az bir kuvvetle dönme hareketine devam edilebiliyor.  3cm lik moment kolu ile yarım kilo tahminim doğru ise, anahtarla çevirmek için bunun 3 katı daha fazla güç gerekir. Olmayacak birşey değil ama normal kilit gibi olmaz.  Çocuklar kapıda kalabilir. 

Bunalmis ın dediği gibi kavramalı birşey daha mantıklı bir çözüm görünüyor.

z

Fikir vermesi acisindan ornek cizim asagida.

Servo1 kapiya sabitlenmis. Servo2 Servo 1 ile 5..10mm saga ve sola hareket ettirilebiliyor. (Bu amacla yapilmis yataklama vs sekilde gosterilmedi.)

Sekilde gosterilmemis reed role ve miknatis yada optik bir sensor sayesinde anahtar ile yarik hizali yada hizali degil bilgisi tespit edilir.

Servo 2, Servo 1 ile  anahtara yaklastirilir ve ardindan Servo2 dondurulerek yarik hizalama islemi yapilir. Ardindan Servo1 Servo2 yi iyice ileri surer ve anahtarla mekanik kuplaj saglanir.

Ardindan Servo2 acma yada kapama islemini gerceklestirir ardindan Servo1 Servo2 yi anahtardan uzaklastirir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Yalniz bazi kilitlerde kapinin arkasinda anahtar takili iken, diger taraftan anahtarla acmak mumkun olmayabiliyor. Bu duruma karsi komple anahtari tak cikar islemi gerekecek.

Isler iyice karisacak.

iyildirim

Alıntı yapılan: bunalmis - 14 Ağustos 2011, 16:31:50
Yalniz bazi kilitlerde kapinin arkasinda anahtar takili iken, diger taraftan anahtarla acmak mumkun olmayabiliyor. Bu duruma karsi komple anahtari tak cikar islemi gerekecek.

Isler iyice karisacak.

Kilit bir tarafı topuzlu olduğu için böyle bir sorun olmayacak. Topuzlu taraf anahtarsız dönebildiğine göre servo olan tarafta anahtar gerekmiyor. Sadece yarık ile çentiği denk getirme sorunu var.

iyildirim

Aslında denk getirme sorunu da yok. Sonuçta servo kullanıyoruz. İstediğimiz herhangi bir açıda durmasını sağlamak mümkün.  Bunalmis'ın çizimindeki  servo2 bir oluk, kılavuz gibi yanlardan destekleyecek br şeyin içerisinde hareket ederse mekanik olarak dayanır.

Bence en büyük dert çapı ve boyu max 1cm olan min 3 turlu bi pot bulabilmekde.

z

Servo sistem yapmaya gerek yok. RC servoyu, motor+reduktor olarak kullanmak yeterli.

Mekanikte cesitli noktalara sensor kondugunda motor voltajini vermek yada kesmek yeterli. Cok buyuk reduksiyon oldugu icin motorun enerjisi kesildiginde ataletten dolayi cikis milinde buyuk sapma olmaz. O yuzden yukarida RC servonun potuyla elektronigi ile isin olmayacak demistim.

iyildirim

Şimdi aklıma geldi.
Model gemilerde halat çektirmek için kullanılan servolar var. 5-10 tur atabiliyorlar.
Bu tip bir servo ile hack- extra sensör gibi şeylere de gerek kalmaz.

FİRE BİRD

Kilit göbeğinden açman şartmı, onu devre dışı bırak selenoidle aç kapa.....

RcALTIN

Topuzu söktüğümüzde yanlış hatırlamıyorsam 9mm çapında, ortasından enine delikli(topuzu kamayla tuttumak için) 10mm uzulunluğunda, silindir tipinde bir yapı var. yani kesilmiş türden anahtar gibi birşey yok, zaten benim bildiğim üzre tüm kilitler ön tarafında anahtar varken diğer bir anahtarla çevrilemiyor, bu yüzden topuzlu olanı tasarlanmış. 2 servolu yapı kafama yatmadı, çünkü görünüşe göre eğer arıza yaparsa yine sokakta kalıyoruz... En iyisi ben stepper önüne 1/4 oranında v.s bir dişli için kalıp çıkarmaya çalışayım, becerebilirsem kurşundan bir dişli döker deneme yaparım; bana orta nokta ancak böyle bulunabilir gibi geliyor, çok dişlili redüktörler gerçekten sorun olacak...

RcALTIN

alibaba da işe yarayabilecek birşeyler buldum,

http://www.alibaba.com/product-free/106681654/Electric_Dead_Bolt_Lock.html
http://www.alibaba.com/product-gs/272831318/Electric_Dead_Bolt_Lock_all_purpose.html

anahtarlı kullanılabiliyormuş, kapı kolunu iptal edip buna topuzlu/mandallı bir silindir taktık mı tamamdır gibi ama fiyatı benim için fazla uçuk. 100$ ve en az 10 tane alınabiliyor, zaten gümrükten geçmez bu...

şunun fiyatına bakarmısınız  :o http://www.poolewaite.co.uk/product.asp?strParents=85&CAT_ID=97&P_ID=452

vebsel

step motor triger kayışş bir küçük kasnak birde büyük kasnak iş bu kadar basit bence hepsi de hazır satılıyor.

RcALTIN

Alıntı yapılan: vebsel - 15 Ağustos 2011, 00:46:51
step motor triger kayışş bir küçük kasnak birde büyük kasnak iş bu kadar basit bence hepsi de hazır satılıyor.

satışını yapan bir site var mı, nasıl inceleyebilirim?

SERRO EFE

Bazı kapıları açarken kapı fitilleri sebebi ile kendinize doğru çekmek gerektiğini unutmayın. Tek elle kapı açmaya çalışırken çok anahtar büküp kırmışlığım var :)