Kapı silindiri çevirmek için mekanizma ihtiyacı

Başlatan RcALTIN, 14 Ağustos 2011, 08:48:06

RcALTIN

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 15 Ağustos 2011, 12:03:11
Bazı kapıları açarken kapı fitilleri sebebi ile kendinize doğru çekmek gerektiğini unutmayın. Tek elle kapı açmaya çalışırken çok anahtar büküp kırmışlığım var :)

O sorun kapı dilini karşılayan metalin hatalı montajlanması sonucu oluşuyor olmalı, bunu uygulayacağım yerlerde böyle bir sıkıntı yok. Anahtar değilde topuz milini çevirdiğimizden bir kırılma falan söz konusu değil bence; en fazla motorun torku yetmez, biraz ısınır kapı da açılmaz o olur...

bu arada zaman kayışlarını araştırdım, standartlarını anlamaya çalışıyorum. elimdeki stepperin dişlisine tam oturan bir kayış sökmüştüm hurda yazıcıların birinden; diş standartdını bulabilirsem(hatta kayışı götürürüm gerek yok) sanırım rulman işleriyle uğraşan yerlerden bir kasnak bulabileceğim silindir mili için... acaba bu küçük boyutta dişli kasnaklar her rulmancıda bulunabilir mi?

KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

RcALTIN

Dün sanayiye girip tüm rulmancı ve tornacıları gezdim; hemen hepsi "buralarda bulamazsın ancak bayrampaşada yaptırabilirsin böyle ince işleri" dedi. Bende çatıdaki hurda yazıcıların birinden bir plastik dişli buldum, bunun kalıbını çıkarıp kurşundan dökeyim dedim. akm ile kalıp çıkardım ama döküm sırasında dişler ince bölge olduğundan buralara bir türlü kurşun girmedi  ??? bende bulduğum dişliyi elimde kaplin olmadığı ve avcılar-esenyurt bölgesinde hiçbir yerden bulamayacağım için, deneme yapabilmek adına allaha emanet modifikasyonlarla monte ettim. Sonuç alabildim, 24V step motoru 12V ile sürmeme rağmen kilitleme/açma işlemleri başarılı. Fakat sürekli kullanım için bu şekilde kullanamam; yaptığım kalıptaki dişleri bir şekilde doldurmam veya bayrampaşaya uğrayıp dişli yaptırtmam lazım...

akm(mermer yapıştırıcısı) kurşun kalıbı

ilkel bir kaplin sistemi :)

Bu arada dişlilerin oranı iyi tuttu, dışarıdan anahtarla açmak da gayet kolay...

frkcn

Hocam otomobillerdeki gibi debriyaj sistemi kullanın mil boşta kalsın, zorlanmadan anahtarla kontrol edilsin , motor dönmeden önce kayış baskı vasıtası ile dişlilere otursun veya sizin yaptığınız dişli sisteminin arasına hareketli bir dişli koyup araya girip çıksın. Benim fikrim :)
Bugün ömrümün geride kalan son günü...

RcALTIN

Alıntı yapılan: frkcn - 25 Ağustos 2011, 03:18:46
Hocam otomobillerdeki gibi debriyaj sistemi kullanın mil boşta kalsın, zorlanmadan anahtarla kontrol edilsin , motor dönmeden önce kayış baskı vasıtası ile dişlilere otursun veya sizin yaptığınız dişli sisteminin arasına hareketli bir dişli koyup araya girip çıksın. Benim fikrim :)

1'e 5 oranında dişli kullanınca ne motor nede bilek zorlanıyor; bir torna tezgahım olsa düşüncem bu olmazdı tabi :)... tek yapmam gereken şey bayrampaşaya gidip bu dişliyi direkt mile montajlanabilir ve en maliyetsiz şekilde ürettirmek; şuan üni. işleriyle ilgilendiğimden bu mekanizmanın bir parçası olduğu projeye daha sonra devam etmek üzere ara verdim...

askuzucu

Eski fotokopi makinalarında magnet denilen bir yapı vardı balatalı, bilenler bilir. Örneğin bir mil dönerken magnetle ona bağlı olan mil dönmemekte, ama elektromıknatısa güç verilince balataların arası kapanır ve diğer mil de dönmeye başlar.Bu sistemi kullanırsanız sadece elektrikle açma anında kilit motora bağlı olur ve bütün sorun çözülür.