step motor hep titriyor

Başlatan satilla, 15 Ağustos 2011, 17:51:16

satilla

Alıntı yapılan: Tagli - 16 Ağustos 2011, 16:26:27
Ortak uçları yanlış bulmuş olabilir misin? Multimetre ile direnç ölçümü yaparak emin olabilirsin. Ortak ucun aynı bobindeki diğer iki uç ile arasındaki direnç aynı olmalı. Diğer iki ucun kendi aralarındaki direnç de ilk ölçtüğünün kabaca iki katı olmalı. Dİrençler çok küçük olduğundan (2 - 3 ohm falan) ölçümlerin muhtemelen tam tutmayacaktır ama yine de bir fikir vermesi lazım.

ortak uclarda sorun yok

seri olan diger uclarla arasında 1.6 ohm ölçüyorum

iki uc arasıda 3.2 ohm olanları transistöre baglıyorum

z

En tepedeki sorunda motorun 12v 0.8A oldugunu yazmistin.

Bu sartlarda motorun sargi direnci 15 Ohm olmasi lazim.

Simdi ise 1.6 ohmdan bahsediyorsun.

Iki durum var.

1) Eger Motorun 12v ise ve 1.6 ohm olcuyorsan motorun yanmis. (Bu zor ihtimal)

2) Motorun 12v degil 1.2v 0.8A olursa bu durumda sargi direncin 1.5 ohm olur. Bu deger de olctugun degerle uyum icinde.
Bu durumda motora 12v u kablolarla uygularsan cat cat ses duyman cok normal. BD139'a 12v verip on-off mantigiyla suremezsin.

Oncelikle 1 ve 2 durumlarindan hangisi gecerli onu tespit etmen gerekir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

satilla

Alıntı yapılan: bunalmis - 16 Ağustos 2011, 20:05:25
En tepedeki sorunda motorun 12v 0.8A oldugunu yazmistin.

Bu sartlarda motorun sargi direnci 15 Ohm olmasi lazim.

Simdi ise 1.6 ohmdan bahsediyorsun.

Iki durum var.

1) Eger Motorun 12v ise ve 1.6 ohm olcuyorsan motorun yanmis. (Bu zor ihtimal)

2) Motorun 12v değil 1.2v 0.8A olursa bu durumda sargi direncin 1.5 ohm olur. Bu deger de olctugun degerle uyum icinde.
Bu durumda motora 12v u kablolarla uygularsan cat cat ses duyman cok normal. BD139'a 12v verip on-off mantigiyla suremezsin.

Oncelikle 1 ve 2 durumlarindan hangisi gecerli onu tespit etmen gerekir.

hocam sargıların direnc degerleirni verdigim motor

1.2 A 24v

bd139 u daha once pwm için felan kullanıyordum neden anahtarlama yapmamda sakınca var?

z

1.6 ohm sargi direncini nasil okuyorsun anlamadim.

Simdi motor 24v 1.2 Ohm diyorsun. Bu degerler apayri bir motora mi ait?  Bu motorun da 20 Ohm civarinda sargi direnci olmasi lazim.

BD139 konusu apayri ona gelmeden once omaj sorununu anlamak lazim.

satilla

elime tutuşturdukları motoru 24v ile sürüyorlar ama ben 12v ilede sürdüm

bana söyledikleri 24v 1.2 A

yarn datasheetsine bakıp tam degerleri yazarım

ancak bu durumuda geçtigimizi varsayıyorum, motor sürücüleirni yerinden söküp kendi devremde kullanmaya kalktıgımda sürücüler ısınıyor

sürücüler drv8811 ile yapılmıs motorların ortak ucları iptal edilmiş yani bipolar olarak sürülmüş

enable,direction ve clk kaynagını kendi devremde veridigmdede sorun cıkıyor, bazen sorunsuz çalışıyor ama tek yöne dönüyor

bazende normal çalışıyor

zaten beni çileden cıkartanda bu oluyor

bu arada denedigim sürücüler

drv8811'li hazır devre
A3977'li hazır devre
l297 l298 hazır devre
kendi yaptıgım l297 l298 şeması
bd139 lu yine kendi yaptıgım devre

z

O zaman voltajdan bahsederken motor etiket voltajindan degil surucu besleme voltajindan bahsediyorsun.

Sargi direncin 1 kac ohm olduguna gore sargilara sirayla voltaj vererek bu motoru calistiramazsin. Cunku akimi kontrol altinda tutmazsin alir basini gider. Illaki chopper ile akim sinirlama gerekiyor. BD139 dan vazgec ve hazir chopper surucu cipleriyle calis.

Eger verim onemli degil yeterki motoru dondureyim diyorsan motorun her bir ortak ucuna 10 ohm civarinda 15 yada daha iyisi 25w direnc bagla ve voltaji bu direncler uzerinden uygula. Boylece akim sinirlama isini direncler yapmis olur.  Sargi uclarini da  BDX53 tipi darlington transitorlerle tararsin.

satilla

hocam hazır sürücüler tek bir yöne dönüyor yada hiç dönmüyor bi sag bi sol yapıyor

ne yapacagımı şaşırdım artık

aynı sürücüler başka makinada çalışıyor ancak benim veridigm clk ve dir sinyalleri olan kartta çalışmıyor

gözden kaçabilecek ne olabilir akıl mantık işi değil

artık sürücüde denemek isteiyorm bi kaç denmeden sonra sürücüler bozuluyor ya hiç çalışmıyor yada tek yöne dönüyor

Andromeda

Program 4 bitlik bilgiyi uygun sırada vermiyor olabilir
4 adet bd139 lu basit bir devre ile çalıştırmıştım...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

satilla

simulasyondada hata olurdu o zaman hocam...

vebsel

step motoru sadece transistörle sürmek doğru değil . motor düşük devirde yada durduğunda çok akım çeker motor ısınır.

satilla

motorun datasheet'ini internette baya aramama ragmen bulamadım ama bir iki yerde 2.2 ohm winding resistance ibaresini gördüm

motor 2.4 v 1.5 A imiş (muhtemelen bu deger dogru çünkü 24 v yerine 2.4 v aldıklarını farkında olmayabilir moturun sahibi)

motor uçlarından 1.6 + 1.6 ohm okuyorum

motorun markasıyla araştırma yaptıgımda aynı sorunun bir iki ikişinin başına daha geldigni gördüm
bd139 yerine mosfetle sürebildikleirni ancak mosfetinde aşırı ısındıgınıda söylüyorlar, zaten bende elimdeki sürücülerle çalıştırdıgımda bu durumu yaşıyorum sürücü ısınıyor hemen

bu adamlar 24 v ile motoru sürüyor ama ısınma vs yok

ben 12 v ile deniyorum acaba 2.4 v ye düşürsem geirlimi bir avantaj saglarmı bana

yarın yedinden l297+l298 li bir devre yapacagım, önümü göremeden yaptığımdan emin olamadan devam ediyorum

computerboy

Hocam uzun zaman önce linkteki sürücüleri internetten derleyip yapmıştım akım korumalı ve farklı moslar kullanarak denemiştim. belki işinizi görür.

http://www.4shared.com/file/riZyDu9f/L297-Mosfet.html

http://www.4shared.com/file/DaaRW5HA/L297-Mosfet07.html

satilla

Alıntı yapılan: computerboy - 17 Ağustos 2011, 09:45:24
Hocam uzun zaman önce linkteki sürücüleri internetten derleyip yapmıştım akım korumalı ve farklı moslar kullanarak denemiştim. belki işinizi görür.

http://www.4shared.com/file/riZyDu9f/L297-Mosfet.html

http://www.4shared.com/file/DaaRW5HA/L297-Mosfet07.html

7409'u mosların ani gate akımı çekmesi için kullandınız sanırım ben 7409'u kaldırmayı düşünüyorum
bu arada ares'i pek kullanmadıgım için fazla deneyimim yok bu yüzden ares çizimide varsa elinizde sevinirim çünkü otomatik yerleştirme ve çizimle bir sürü atlama çıktı

computerboy

Evet hocam. Baya bir zaman geçti üzerinden keşke ozaman full halini yükleseydim bulma ihtimali az belkide silmişimdir sizin için genede bir araştırayım üstad. 2009' un 6. ayında yüklemişim.

satilla

Alıntı yapılan: computerboy - 17 Ağustos 2011, 10:09:49
Evet hocam. Baya bir zaman geçti üzerinden keşke ozaman full halini yükleseydim bulma ihtimali az belkide silmişimdir sizin için genede bir araştırayım üstad. 2009' un 6. ayında yüklemişim.

ilginiz için çok teşekkür ederim
umarım bulabilirisniz yoksa iş başa düşer 1.5 saat felan uğraşırım atlamaları azaltarak çizmek için kartıda basma derken bütün günü öldürürüm  ???