Sihirli Yazı

Başlatan DumrulBey, 05 Haziran 2004, 20:39:54

DumrulBey

Merhaba,

Arkadaşlar forumda daha önce söz ettimmi bilmiyorum. Nokia'nın bir zamanlar bitirme projemde niyetlendiğim ama beceremeyince projemi değiştirmek zorunda kaldığım olayı 3220 model telefonlarına yerleştirmeyi düşünüyor. Bence çok iyi bir haber, olayı bir bilseniz hak vereceksiniz. Haberin ayrıntıları için aşağıdaki adresi ziyaret ediniz:

:arrow: Haber: http://www.ntvmsnbc.com/news/272899.asp

Aşağıdaki resimden de göreceğiniz gibi sağ sol sallamalar ile havada sihirli yazı yazabiliyorsunuz. Ben bunu çok amatör bir düşünceyle yapmaya çalışmıştım. Fikrin temelinde ise virtual screen (sanal ekran) olayı vardı. Hani motora takıyorlar döndükçe saat veya yazı okuyorsunuz. İşte aynı benzer bir olay ama daha iyisi. Yine gözün algılama hızının düşük olması dezavantajı kullanılıyor. Aslında motorla döndürülen mantıkta ürünler de yok değil. Kafanızın üstünde sallıyorsunuz, yani motor siz oluyorsunuz ve çevrenizdeki herkese mesaj veriyorsunuz. Tabii sinema ve disko gibi ortamlar bunu kullanmak için ideal.

Şimdi ben bunu tekrar yapmak isterim. Artık konu hakkında okulu bitirince daha çok veri elde ettim. Ama bir türlü devrenin sağamı yoksa solamı hareket ettiğini algılayan sensörü beceremedim. Teleskobik anteni kesip için bilyemi yerleştirmedim, manyetik mantıkla çalışan fikirlermi geliştirmedim! Neredeyse her şeyi denedim. Bunu nasıl yapıyorlar acep? Acaba reed röle gibi bir nanemi kullanıyorlar? Teorilerinizi alabilir miyim? Ayrıca deneyen biri var mı? İsterseniz aşağıdaki vidyoyu izleyin ve hareketsiz anda çalışmadığına şahit olun. Yani kesin bir sensör var.

:arrow: Vidyo: http://www.ledcontrol.narod.ru/video/hand/Videonew.zip

Ancak bu sensörün yukarıda tarifini yaptığım gibi sağ ve solu algılaması lazım. Öyle değil mi? Düşünsenize, eğer yazıyı bir yönde düzgün gösteriyorsanız diğer yöne hareket ettiğinde bunu algılayıp bilgileri tersten göndermesi gerekmez mi? Vallahi şu projeyi yapamazsam gözüm açık gidecek...:))

:arrow: Web: http://www.ledcontrol.narod.ru/eng/index.htm

Konuyla ilgili teknik bilgi almak için yukarıda adreste yer alan siteyi inceleyebilirsiniz. Amcam kopmuş! Yani elle sallayan tipi sallamış, gitmiş kendi kendine sallanan büyük boyunu yapmış...:)) Ama ne yazık ki sattığı bir ürün olduğu için resimleri dışında pek bir şey göremiyoruz. Hatırladığım kadarıyla devrede Atmel mikrodenetleyici ile bir kaç kaydırıcı kullanmış.

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

DumrulBey

Alıntı yapılan: "DumrulBey"...Bunu nasıl yapıyorlar acep? Acaba reed röle gibi bir nanemi kullanıyorlar? Teorilerinizi alabilir miyim? Ayrıca deneyen biri var mı? ... Ancak bu sensörün yukarıda tarifini yaptığım gibi sağ ve solu algılaması lazım. Öyle değil mi? Düşünsenize, eğer yazıyı bir yönde düzgün gösteriyorsanız diğer yöne hareket ettiğinde bunu algılayıp bilgileri tersten göndermesi gerekmez mi? Vallahi şu projeyi yapamazsam gözüm açık gidecek...:))
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

elektromer

Merhaba DumrulBey,
Çok eskiden hatırladığım kadarı ile Cıvalı switch'ler vardı. Bir uygulamada araba viraja gereğinden hızlı girerse bu cıvalı switch savrularak uyarı sinyali oluşmasına yardımcı oluyordu.

Saygılarımla...
Her şey gönlünüzce olsun..

Ersin

selam,
ayni civali switchler icin mi soz konusu ama eskiden
cam sigorta seklinde civali reed role ler vardi.
bunlardan 4-5 ay  once aradim karakoy de ama , onlar
artik uretilmiyo dediler yerine mekanik biseyler vardi

z

Aradığınız sensörün adı tilt switch.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

DumrulBey

Alıntı yapılan: "bunalmis"Aradığınız sensörün adı tilt switch.
Bu kadar mı! Ne diyeceğimi bilemiyorum, herkese teşşekürler. Araştırdım ve aşağıdaki gibi kaliteli ve üstelik SMD olan bir algılayıcı buldum. Acaba doğrumu buldum?

Yazıdan anladığım kadarıyla derece olayları falan da var. Peki bu tür algılayıcılar Türkiye'de bulunur mu? Bir de diğer arkadaşların söylediği gibi içinde civamı kullanılıyor.?

http://www.electropages.com/viewarticle.asp?catnumber=4&aref=1580
Alıntı YapHigh-reliability miniature SMD tilt switch

A new miniature SMD tilt-switch for equipment tilt detection in space
conscious devices, has been launched by Omron. The reliable, no-contact
switch is suitable for use in handheld equipment such as digital cameras,
PDAs and mobile phones to ensure correct orientation of text and graphics
when the device is tilted.

Measuring just 5.5mm x 5.5mm x 3.75mm, the compact D6B micro tilt-switch
uses micro-machine manufacturing and magnetic technology to achieve
exceptional miniaturisation while retaining high switching reliability.

The D6B features two switched outputs, left and right, which both remain
high (Vmax-0.5V) when the device is in a neutral position. Once the device
is tilted beyond the operational angle of 35 degrees to 65 degrees, the
relevant output switches to a low (0.5V) output. Typical return angles for
the device are 600 degrees to 300 degrees.

The D6B requires 2.7VDC to 3.3 VDC rated supply voltage and is also ideal
for use in head-tilt control devices for people with diminished hand
mobility.
Tekrar teşekkürler...

eloman

aslında bu  devrenin butonlusunu ben yapmıştım switch yoktu butona basınca mesaj yazılmaya başlanıyordu. http://www.luberth.com/analog.htm
..................................................................... Dostluk dediğin; tek bir ruhun, iki ayrı bedende dirilmesi...

slider

diger taraftan yapınca yazıyı düzgörebilmen için yöndeğiştirdik ten sonra yazıyı ters kaydırman lazım sanırım.