Benzin Şamandırasını pic ile okuma

Başlatan Mucit23, 19 Ağustos 2011, 15:40:13

Mucit23

Arkadaşlar Bi motosikletten söktüğüm benzin şamandırasını pic ile okumam gerekiyor. Benzin şamandırasının çalışması basit. İçerisinde bildiğiniz potansiyometre var. 3kablo çıkıyor zaten. Aklıma takılan bazı sorular var.
Şamandıra içerisindeki potun direnci yaklaşık 560K civarı Biraz fazla bir değer. Ben bunu direk adc ye bağlayıp okuma yapsam bir sorun yaşarmıyım. Yoksa araya ek bir yükseltec kullanmam gerekirmi fikirlerinizi almak isterim. Birde dikkatimi çekti. Şamandırayla oynadığım zaman potun direnci normal potonsiyometrelerdeki gibi lineer olarak değişmiyor. Kademe kademe yükselip veya azalıyor. Kendi yapısıyla alakalı galiba bu

Tagli

Belki orijinal deponun şekli düz değildir, bu sebeple doğrusal olmayan bir pot kullanmışlardır.

Ben direnç değerinin yüksek olmasının sorun çıkaracağını sanmıyorum, ama yine de denemek lazım. Doğrusal olmama sorununa gelince, kullanılacak depo için birkaç yerden ölçüm yapılıp eğri uydurulabilir, veya bir tablo oluşturulup yazılım içinde buna bakarak yorum yapılabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

Mucit23

Hocam bende Doğrusal olmamayı kendimce şöyle açıkladım; Motosiklette benzin göstergesi %100,%75,%50,%25 ve boş olarak gösteriyor. Belkide direncin doğrusal olarak değişmemesinin sebebi hassasiyete gerek duyulmamasıdır. Çıkış direnci çok garip bir şekilde değişiyor.

Okan AKÇA

4 kademeli olarak gostermiyor şamandıranın üst ve alt noktarı arasında benzin depoda vardır bu aralıkla depodaki benzinin miktarı deponun hacmine göre hesaplanarak göstergelerde gösteriliyor

drmp

tagli arkadaşa katılıyorum  bir eğri çıkarmak en kolayı

OG

Tahminen söylüyorum, POT'dan sonra bir de kapasite olması lazım, çünkü ani sallanmalarda ibre ani oynamıyor. Belki gösterge üstündedir. Yoksa bile sen bağlarsan adc yi direk kullanabilme ihtimalin var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Alıntı yapılan: Mucit23 - 19 Ağustos 2011, 15:40:13
Arkadaşlar Bi motosikletten söktüğüm benzin şamandırasını pic ile okumam gerekiyor. Benzin şamandırasının çalışması basit. İçerisinde bildiğiniz potansiyometre var. 3kablo çıkıyor zaten. Aklıma takılan bazı sorular var.
Şamandıra içerisindeki potun direnci yaklaşık 560K civarı Biraz fazla bir değer. Ben bunu direk adc ye bağlayıp okuma yapsam bir sorun yaşarmıyım. Yoksa araya ek bir yükseltec kullanmam gerekirmi fikirlerinizi almak isterim. Birde dikkatimi çekti. Şamandırayla oynadığım zaman potun direnci normal potonsiyometrelerdeki gibi lineer olarak değişmiyor. Kademe kademe yükselip veya azalıyor. Kendi yapısıyla alakalı galiba bu

Katalogda ADC girisine seri baglanabilecek direncin max degeri hakkinda sinirlama vardir. Bu deger de 560 K nin cok altindadir. Buna ragmen;

Projende sadece tek bir ADC girisi kullanilacaksa pot cikisina 100n gibi bir kapasite baglayip dogrudan ADC ye girmen yeterli. Eger birden fazla ADC girisi kullanacaksan bu durumda pot cikisina muhakkak buffer koyman gerekir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Arkadaşlar Cevaplarınız için Teşekkür ederim. Yanlız bir konuda yanlış yapmışım. Potun kendi direnci 560K değilde 560R olacaktı. Değer iyi. Ben basit bir deneme yaptım. Direk potu adc ye bağladım ve okuma yaptım. Şamadıradan okuyabildiğim en yüksek değer 960 en düşük 56 oldu. Bu durumu düzeltmek için yani pot en düşük değerde sıfırı göstermesi için ek birşeyler yapılabilirmi?
Bunun yanı sıra OG Bey ile Bunalmış hocamız kesinlikle haklılar. potu direk ADC ye bağladığımız zaman okuduğum ham değerin birler hanesi devamlı hareket içerisinde. 100nF iş görür galiba