Tek Fazlı Asenkron Kondansatörlü Motorun Ani Şekilde Durdurulması

Başlatan mokan, 26 Ağustos 2011, 15:11:05

mokan

Merhaba arkadaşlar,
Şu anda uğraştığım bir projede 1 fazlı asenkron kondansatörlü bir motor kullanıyorum.Motor 1480 dev/dk, 280watt(220V/50Hz).Motorun dev sayısı redüktör yardımıyla, 43dv/dk ya düşürülüyor.Ancak bu motorda şöyle bir sıkıntı yaşıyorum, motor belli bir süre çalıştıktan sonra ısınmasından dolayı motorun durmaları ani olmuyor ve belli bir miktar yürüme yapıyor.Motor soğuk iken yürüme miktarı çok az ve ihmal edilebilir seviyede.Ancak ısınınca ihmal edilebilir seviyeden fazla oluyor.Bundan dolayı motorun ani durdurulması ihtiyacım doğuyor(Sistem encodersız olacak).Şu anda uyguladığım yöntem motorun gerilimini kesip ters yönde gerilim vermek oluyor.Ancak motor soğuk iken veya aşırı ısındığında, ayarladığım sürelerde ters yönde gerilim vermede sıkıntılar oluşuyor.Bu konuda nasıl bir çözüm yöntemi uygulayabilirim?Kondansatörün bu yürümeye etkisi var mı?
(Motorda 12uF/400V luk kondansatör kullanılıyor)

z

Bir kac yontem var.

Iki tanesini soyleyeyim.

Ilk yontem, motor voltajini kes ve motor sargilarini kisa devre et.

Ikinci yontem, motor voltajini kes ve motora DC voltaj ver.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

şef112

Alıntı yapılan: bunalmis - 26 Ağustos 2011, 21:53:32
Bir kac yontem var.

Iki tanesini soyleyeyim.

ikinci yöntem daha da kullanışlı biz endüstridedeki 3fazlı motorları dediğiniz gibi dinamik frenleme ile durduruyoruz.motorun faz sargılarına uygulanan ac gerilim kesildiğinde araya yardımcı kontaktör koyup motorun üzerindeki yazan etiket değerlerindeki bilgilere göre hesaplayıp DC12 VEYA 24v uyguluyoruz sargılara motor normalde kendi kendine nurması gerekirken statorta ters emk oluşuyor yani rotor dc gerilim uygulandığında şak diye kilitleniyor.

avantajlı vede masrafı az iş :(
ELEKTRONİK CİDDİ BİR İŞTİR,HOBİ OLAMAZ

tayyar

Alıntı yapılan: şef112 - 27 Ağustos 2011, 04:39:57
Alıntı yapılan: bunalmis - 26 Ağustos 2011, 21:53:32
Bir kac yontem var.

Iki tanesini soyleyeyim.

ikinci yöntem daha da kullanışlı biz endüstridedeki 3fazlı motorları dediğiniz gibi dinamik frenleme ile durduruyoruz.motorun faz sargılarına uygulanan ac gerilim kesildiğinde araya yardımcı kontaktör koyup motorun üzerindeki yazan etiket değerlerindeki bilgilere göre hesaplayıp DC12 VEYA 24v uyguluyoruz sargılara motor normalde kendi kendine nurması gerekirken statorta ters emk oluşuyor yani rotor dc gerilim uygulandığında şak diye kilitleniyor.

avantajlı vede masrafı az iş :(

Uygulanan gerilime ve süresine dikkat edilmeli yoksa bir anda motor sargıları yere inebilir.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

mokan

Peki bu dc voltaj verme yöntemi tam olarak nasıl yapılıyor.Daha açık bir şekilde anlatabilir misiniz?Yani hesaplaması nasıl olacak? Bağlantısı nasıl yapılacak?Verilecek olan dc gerilimin süresini nasıl hesaplayacağız.(motorum tek fazlı ve kondansatörlü.)

z

Ilk yontemi dene, eger isini gormezse 2.nin detaylarindan bahsederiz.

mokan

İlk yöntemi denedim işe yarıyor.Tam istediğim gibi de oluyor.Yalnız bir sıkıntı oldu bu yöntemde.Devremde her yön için ayrı röle kullanıyorum.Gerilimi kestikten sonra motor uçlarını kısa devre ediyorum.Buda rölelerin her ikisinide çektirmem anlamına geliyor.Sıkıntı ise burada başlıyor; röle kontaklarında yapışma oluyor(rölelerim kaliteli).Rölelerin gerilimlerini kesmeme rağmen.Bu da motor diğer yöne döneceği zaman sıkıntı yaratıyor haliyle.Bu yöntemi uygularken, sizinde başınıza buna benzer bir problem geldi mi?(rölenin bobin uçlarında ters emk koruma diyotu mevcut)

z

Motor enerjisini kesin. Kisa bir sure bekleyin ardindan kisa devre etme rolesini calistirin.

Enerji kesme ve kisa devre etme isini ayni zamanda baslatirsaniz cakisma durumu kacinilmaz olur.

Birde, kisa devre etme islemi yerine kucuk bir direnc kullanabilirsiniz. Bunu deneyerek tespit edin. Ornegin sirayla 10 Ohm , 1 Ohm, 0.1 Ohm deneyin.

mokan

z

Motoru kisa devre etmek yerine sargi uclarini direnc ile yukle demek istiyorum.

Cunku bu kisa devre isleminde kontaktan akacak akima sinir getirmekte fayda var. Biz bu amacla role yerine kontaktor kullanirdik. Haliyle kontaktorun akim tasima kapasitesi roleden cok yuksek. Bu tur zorlamalarda kisa vadede pes etmiyor.

Not: Su an karsi karsiya kaldigin sorun, motoru kisa devre etmek yerine ikinci yontem olan DC voltaj uygulamada da aynen karsina cikacak. Bu yuzden su anki soruna muhakkak cozum getirmelisin.

Aksi takdirde akilli cozum gerekecek ve maliyet artacak.

mokan

z

Alıntı yapılan: bunalmis - 27 Ağustos 2011, 11:22:10
.......Birde, kisa devre etme islemi yerine kucuk bir direnc kullanabilirsiniz. Bunu deneyerek tespit edin. Ornegin sirayla 10 Ohm , 1 Ohm, 0.1 Ohm deneyin.

Frenlemenin tatmin edici oldugu en yuksek direnci kullanin.

mufitsozen

Alıntı yapılan: mokan - 27 Ağustos 2011, 12:25:00
Peki direnç değerini nasıl belirleyeceğim?

ben motordan anlamam, merak ettigim icin mesajlari okudum. sayin @bunalmis soyle yazmis:

"..... Birde, kisa devre etme islemi yerine kucuk bir direnc kullanabilirsiniz. Bunu deneyerek tespit edin. Ornegin sirayla 10 Ohm , 1 Ohm, 0.1 Ohm deneyin."

bu tavsiyeye ragmen niye bu soruyu sordunuz anliyamadim. Dikkatinizden kactigini dusunerek bu mesaji yazdim.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

mokan

Alıntı yapılan: mufitsozen - 27 Ağustos 2011, 16:04:23
Alıntı yapılan: mokan - 27 Ağustos 2011, 12:25:00
Peki direnç değerini nasıl belirleyeceğim?

ben motordan anlamam, merak ettigim icin mesajlari okudum. sayin @bunalmis soyle yazmis:

"..... Birde, kisa devre etme islemi yerine kucuk bir direnc kullanabilirsiniz. Bunu deneyerek tespit edin. Ornegin sirayla 10 Ohm , 1 Ohm, 0.1 Ohm deneyin."

bu tavsiyeye ragmen niye bu soruyu sordunuz anliyamadim. Dikkatinizden kactigini dusunerek bu mesaji yazdim.

Evet maalesef dikkatimden kaçmış :(

şef112

Alıntı yapılan: bunalmis - 27 Ağustos 2011, 15:59:03
Alıntı yapılan: bunalmis - 27 Ağustos 2011, 11:22:10
.......Birde, kisa devre etme islemi yerine kucuk bir direnc kullanabilirsiniz. Bunu deneyerek tespit edin. Ornegin sirayla 10 Ohm , 1 Ohm, 0.1 Ohm deneyin.

Frenlemenin tatmin edici oldugu en yuksek direnci kullanin.

@bunalmış hocam yıkarıda koyu belirttiğim frenlemenin en yüksek direnci kullanın demişsiniz.Bu örneği dinamik frenleme için mi verdiniz?ben şöyle yapıyorum zaten motor sargıları endüktif tir yani bobin motor etiketinde yazılı olan  akımla motorun direncini ölçüyorum atıyorum 12 ohm geldi akım değeri ise 2,5amper bunları çarpıyorum 30volt=sonuç motora uygulayacağım DC gerilim ortaya çıkıyor.bu gerilim amperli olması da önemli formül ise ohm kanunundan

R=U/I BURADAN   U=I.R  BURADAN GERİLİMİ BULUYORUZ.

ELEKTRONİK CİDDİ BİR İŞTİR,HOBİ OLAMAZ