Tek Fazlı Asenkron Kondansatörlü Motorun Ani Şekilde Durdurulması

Başlatan mokan, 26 Ağustos 2011, 15:11:05

z

Triaclari bu tip uygulamalarda kullanmak icin yeterince tecrubeli olmalisin. Aksi takdirde zirt pirt triac yakarsin.
Cunku role kontaginin yapismasinin triactaki sonucu gumleme olacaktir.

Verdigin semada motor 220v uzerinden beslenirken de direnc uzerinden akim akiyor. Ben boyle dememistimki acaba yanlis mi anlasildim.
Direnc sadece frenleme aninda motor uclari kisa devre olunurken devreye girecek.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mokan

Bu şekilde yapınca 10ohm da sadece bir kere yapışma yaptı röle uçları.Sizin dediğiniz şekilde nasıl olacak ? Acaba şema ile gösterebilir misiniz? Triyak ile yapacak olsam, triyakın akım ve gerilim değerleri çok yüksek bile olsa, gerilimi kestikten sonra yapılan kısa devrede triyak patlar mı?

mokan

Alıntı yapılan: silvercopper - 10 Eylül 2011, 13:12:32
Bu konuda mosfet+dirençli çözümler de var, maliyet açısından sorun yoksa onlara da bakabilirsiniz.

bu çözüm yolu nasıl oluyor?

mokan

Alıntı yapılan: bunalmis - 10 Eylül 2011, 16:06:42
Triaclari bu tip uygulamalarda kullanmak icin yeterince tecrubeli olmalisin. Aksi takdirde zirt pirt triac yakarsin.
Cunku role kontaginin yapismasinin triactaki sonucu gumleme olacaktir.

İlk denemede triyak gümledi :) ancak daha ilk harekete başlar başlamaz gitti.Yani motoru durdurma sırasında değil.Bağlantıyı kontrol ettim bir sıkıntı yok.Yada benim göremediğim bir şey var.Sıkıntı yaşamaya devam edersem şema atarım.Ustalar bir yorumlar :)