Blog acmak ve blog yonetimi ilgili bazı sorular

Başlatan bunalmis, 05 Eylül 2011, 22:39:47

z

Bir sorum daha olacak. Wordpress i oldugu gibi kurdum ve sitede dosyalarin yazma okuma haklarina hic mudahale etmedim. Internette bazi haklarin degistirilmesi gerektiginden bahsedilmis. Bu degisiklikler yapilmazsa ne olur? Yapilirsa ne faydasi olur?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

@teknikelektronikci  anladığım kadarı ile kategorilerin son yazılarını listelemek istiyorsun  yani bir kategoride yazı yayımladığında ana sayfada görünsün ana sayfa sabir kalsın  o iş için   temada biraz oynama yapmak lazım  özelden görüşelim sunucu bilgileri lazım

@bunalmis hocam  klasörler 755  php,html vb.. dosyaları 644  olmalı

bazı sunucularda  yükleme klasörlerini 777 yapmak gerekebiliyor ama yeni yapılandırma olanlarda  buna gerek kalmıyor  resim yükleyebiliyorsanız, ya da dosya yükleme ile ilgili bir sorun yok ise  ayarları değiştirmeye gerek yok

z

Gevv hocam bir de database yedeklemesini aciklarsaniz artik basimin caresine bakarim sanirim.

fatihkuzucu

Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

gevv

hocam sunucu kontrol panelniden  phpmyadmin üzerinden yapılıyor;

1

2

3

birde   ara sıra  wp-content  uploads klasörünü yedekleyin  yüklenen resimlerde garantide olsun

teknikelektronikci

hocam yani benim bahsettigim normal bir firma veya is yeri ana sayfasi gibi olsun pek oraya bir giris resmi altina bir yazi koyayim yani kategorilerde oldugu gibi olsun hatta demin baktim temam fxdev inki ile ayniymis :D

http://zuerich-led.ch/

site bu dediigm gibi yapmak icin hazir tema yokmu ? joomla gibi mesela joomla nin meb temasi cok güzel ama cok kompleks
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

gevv

hocam o zaman sabit  sayfa yapabilirsiniz

sabit ana sayfa  ve yorum kapatma: http://www.multiupload.com/GGOR5RL5IK

sabit sayfa her temada etkilidir

z

Gevv

Site yonetim panelinde db acma hakki, isim verme, pass tanimlama menulerim var. Fakat database'i keni makinama yuklememi saglayacak herhangi bir menu goremedim.

Bu islemi yapan php program olabilirmi?

teknikelektronikci

gevv hocam cok tesekkür ederim cok faydali bir video olmu$
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

gevv

Alıntı yapılan: bunalmis - 12 Eylül 2011, 20:43:41
Gevv

Site yonetim panelinde db acma hakki, isim verme, pass tanimlama menulerim var. Fakat database'i keni makinama yuklememi saglayacak herhangi bir menu goremedim.

Bu islemi yapan php program olabilirmi?

hocam  sanırım plesk  panel kullanıyorsunuz

Alıntı YapVeritabanı Kullanımı

Aktif programlama dillerinin %90 sart koştuğu veritabanını pleskte ayarlama aşağıdaki resimli ve yazılı anlatımla daha da kolay hale geldi.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Pleske girdikten sonra resimde de kırmızıyla gösterilmiş olan "Veritabanları" linkine tıklıyoruz.Karşımıza gelen sayfada Araçlar bölmesindeki "Yeni Veri Tabanı Ekle"Linkine tıklayarak veri tabanı eklemiş oluruz.

Yukardaki resimdeki veritabına tıklayarak kullanıcı oluşturmamız gereklidir.

Yukardaki resimdeki "Db WebAdmin" linki PhpMyAdmin sayfasına götürür.Diğer link ise kullanıcı oluşturmanızı sağlar.Kullanıcıyı da oluşturduktan sonra gönül rahatlığıyla çalışabiliriz.

http://www.cmsturk.net/forum/showthread.php?t=2704

@teknikelektronikci  işinize yaradırsa ne mutlu :)  bu arada  özel sayfada kullanabilirsiniz  siz ana sayfanın  şeklini nasıl görünmesini istediğinizi  paitte çizin detay verin temaya göre bir sayfa hazırlarım onu kullanırsınız ;)   yapılan işlem yine videodaki gibi olacak sadece  bizim düzenlediğimiz sayfayı seçeceksiniz

z

Gevv tamam iste benimide aynen boyle. Yedeklemeyi nasil yapacagim. Database'n  kopyasini kendi PCme almak istiyorum.

gevv

Db WebAdmin den  PhpMyAdmin sayfasına geçtiğinizde  resimlerdki gibi bir sayfa çıkacak hocam

1

2

3

sırasıyla  resimlerde işaretli olanları uygulayacaksınız

resimdeki gibi bir sayfa çıkmıyormu ?

desman

Meraba;
Size yardımcı olurmu bilmem ama yinede bilim teknik dergisinde okuduğum bir yazıyı paylaşmak istiyorum.Adobe yeni bir program çıkarmış, ismi "Muse" html bilgisi zayıf olanlar yada fazladan zaman harcamak istemeyenler için.Boyutlarını ve görsellerini belirlediğiniz web sitesinin fonksiyonlarını kedisi kodlara dönüştürüyor.Klavyeyle fazla uğraşmadan çok güzel bir arayüz ve alt sayfalar hazırlamak mümkün. :) Ayrıca beta sürümü ücetsiz...
http://muse.adobe.com/
A freshman at YTU

z

Sitemin ana yönetim panosundan ftp haricinde dosya transferi vs için yetki vermedim. Dolayısıyle wordpress yönetici panosundan yeni eklenti vs yükleyemiyorum.

Yeni eklenti kurmak bu yüzden çok zor.  Ben de elle yükleyeyim diyorum ama sıkıntılarım var;

Yeni eklentiyi önce PC ye indiriyor, zıpı açıyor ve klasörü ftp ile wordpress klasorunun altına kopyaladım.
Fakat bu aşamadan sonra ne yapacağımı bilemiyorum.

Pardon benzer soruyu daha önce sormuşum, sonrada  hatta cevabı da bulmuşum.

latex eklentisini yap dediğimde

Yükleme paketi http://downloads.wordpress.org/plugin/latex.zip konumundan indiriliyor...

Dosya indirme başarısız. Geçici dosya yaratılamıyor.

Şeklinde bir hata aldım. Anladığım kadarıyla zıpı site klasörlerinin içine yükleyip orda açmaya kalktı.
İlgili eklentiyi ben PCye indirip zıpı açıp latex diye bir klasör oluşturdum. Bunu da ftp ile blog klasörüne yükledim.

Bu şekilde yüklediğim php dosyalarını nasıl bloğa dahil edebilirim?

Edit

İlk acemilikte en ufak sorunda panik olunuyor fakat açıklamalar zaten varmış.
Blog  kuracaklara faydası dokunabilir düşüncesiyle çözümü yazayım.

Eklentileri PC ye indirdikten sonra zıpı açın ve oluşan klasörü wp-content/plugins/ altına ftp ile atın.
Yönetim paneli bu değişimi otomatik alılıyor. Size sadece yeni eklentiyi etkinleştirmek kalıyor.

Ben wordpress altına kopyalamıştım şimdi plugins altına kopyalayayım sanırım sorun çözülecek.

z

Daha önce de vertabanını yedeklemek istediğimde becerememiş ve GEVV halletmişti.

Şimdi de beceremedim çünkü bununla ilgili menüyü bulamıyorum.

Parallel Plesk Control panel de bu yedekleme nerededir?

Şu anda karşımda

Report, Limitler, Domain Yönlendirme, Domain Kullanıcısı
Register, MyPlesk.com, Buy pictures,  Yedekle, Özel Butonlar

şeklinde seçenekler olan sayfa var.  Buradaki yedekle, gri renkte kapatılmış yani. Burasımı?