opamp beslemesi için, -7V. / +7V. elde etmek ?

Başlatan picmanya, 14 Eylül 2011, 12:14:21

picmanya

işlemcimin analog girişlerine veri aktarmakda kullanacağım opampları, beslemek için
7....8 V. civarında simetrik besleme oluşturmam gerekiyor.

çok değişik yöntemler var. etkili ve iyi yöntemi öğrenmek istiyorum.
piyasa malzemelerinden olmalı.

elimde bu gerilimi oluşturmak için kullanabileceğim,  DC24V. ve DC 5V. kaynaklar var.
230V. AC trafo kullanamam.

ne önerirsiniz?

Tagli

ICL7660 voltaj terslemesi yapıyor. Sadece 2 tane 10 uF kapasitör gerekli harici olarak. 10 volta kadar olan gerilimler için. Piyasada bulunuyor diye biliyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

Erol YILMAZ

şaseye inmeyen opampların çoğu için -4V kafi...

fahri-

VFR

Bir sensör için +12V ve -12V ihtiyacım var.
12V sabit gerilimim var. -12V'u ICL7660 tarzı bi entegre ile elde edebilir miyim?
Sanırım ICL7660 10V max. Bana 12V lazım.

iyildirim

+5, +12,+24  girişli, negatif veya simetrik çıkışlı 12-15 volt DC-DC konvertörler kullanılabilir.

Arkasına ekstra bir lineer regülatör ile gayet regüle bir voltaj elde edilebilir.

Okan AKÇA

fazla akım cekmeyecek ise (max 100ma civarı) iki adet seri direnci vcc ile gnd arasına  bagla  iki direnci ortası şasen olsun opamlar icin yeterli bir akım en pratik cözüm  bu.

VFR

Hall Efect sensör kullanacağım, +12V ve -12V lazım.
TC7662 entegresini buldum -15V'a kadar veriyormuş. Ama karaköy'de bulabilecek miyim yarın göreceğiz.

picmanya

-9V/+9V. çıkışlı, dc-dc konverter kullanarak bu işi yapmak daha mantıklı.
yalnız bu malzemeninde düşük güçlüsü piyasada bulunamıyor.

ICL7660 'ın iki kılıfıda piyasada mevcut.
şimdi bu entegre ile şöyle bir çalışma yapmak mümkün mü?
DC 0V./+24V. gerilimden, 7808 regülesi ile +8V. elde edeceğim. Bu gerilimi ICL7660 'a vereceğim ve bu çipin çıkışından da -8V. elde etmiş olacağım. Bu +8V. ve -8V. gerilim ilede opampı besleyeceğim.
bu şekilde çalışma mümkünmüdür? bana mümkün gibi gözüküyor.

healme:
ICL7662 nin dip kılıfıda piyasada mevcut. 16,5-20V. civarı girişi gözüküyor.