Servo Sorunu

Başlatan SiBeR_MeLeK, 16 Eylül 2011, 04:34:15

SiBeR_MeLeK

:( Arkadaşlar bende bi servo kontrol soracam ama biraz farklı uzun zamandır nette arıyorum ama bir türlü denk gelemedim zamanıda toysakinin deposundan kırık ve hurda cihazları kilo ile nerdeyse bedavaya verdiler bende tesadüfen orda bulunuyordum
kırılmış paçalanmış helikopter araba planor ve kumanda hurdaları aldım neyse gelelim konuya ben bu hurdalardan yaklaşık 25'şe yakın servo cıkardım şimdide bu servolarla kamera ve lenslerin kontrolunü yapmak istiyorum yalnız şöyle bi sorunum var bu servolar (+) (-) ve signal girişi yerine 3 tane çıkış var ve buda bir potansyometre :o yani servonun içindeki elektronik kart yok  ;) ;) bi 2 cisi ben bu servoları açılı olarak hareket ettirmrk istiyorum atıyorum 0v -5v arası 0v ta 0 derece 5 volta ise180 derece 2,5v ise 90 derece opamplarla yapmak istedim ama pek başarılı olamadım sizin bi öneriniz varmı :-\ veya en kötü ihtimal servonun içindeki devreyi yapma şansımız varmı yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşkürler :'(

sezgin05

Yazdıklarınızdan doğru anladıysam (ki bozuk Türkçe olduğu için zor anlaşılıyor) ,sizdeki servo motorların elektronik karları olmadığı için pot ile açısal kontrol mü etmek istiyorsunuz? Eğer öyleyse Harun Bayram'ın eski bir elektronik kitabı vardı, içinde opamplı güneş takip devresi vardı. Bu işi yapar.

SiBeR_MeLeK

İlgin için tşk ederim türkçem bozuk derken belki cümle sıralarından bahsetmişimdir sabaha karşı sat 4:30 da ancak kafa  bu kadar basıyor o kitaptan bende varda  sayfa 108 de, o kitap elektroniğe başlama sebebim  4 baskısı hemde  daha kız gibi :) neyse konumuza dönelim, onuda denedim 2 tane ldr olayı bozuyor hatta Orhan Altınbaşak'ın Pic programlama Pic  16F628A Kitabındaki Sayfa 239 Karşılaştırıcı Modaları ve sayfa 241 deki opamplı devriyede denedim karsız çalışıyor

sezgin05

Hocam ben o projeyi yapyım.Sizin bahsettiğiniz ldr ler yerine pot takacaksınız.Bu potlardan birisi servo motor içindeki pot olacak  diğeri ise sizin kumanda ettiğiniz pot.Potların değerleri aynı olacak ve devre potların değerini eşitlemeye çalışacak sürekli.

SiBeR_MeLeK

Sezgin kardeş o devreyi yaptım ben servo motoru bazen titreme yapıyor sebebini anlayamadım kararlı değil opto kuplorlerle ayrı bir güç kaynağı kullandım  o zaman sorun yok zaten o güneş izleme panelini lisedeyken dönem ödevi olarak yapmıştım neyse tşk ederim ilgine, biraz deha araştırı cam bir şey bulamasam  elektronik aksamla servoların güç kaynaklarını ayrıcam artık başka çarem yok

mcan

Servonun resmini koyabilmen mumkun mu?

SiBeR_MeLeK

kardeş resimlleri çektimde ekleyemedim nasıl ekliycemi bulamadım

gevv

SiBeR_MeLeK

Kardeş inşallah olur 2 tane foto var

yazıları kablo renklerine göre yazdım

Buda servonun parçalanmış hali

scaemteitn

Alıntı yapılan: SiBeR_MeLeK - 18 Eylül 2011, 18:39:19
servo motoru bazen titreme yapıyor sebebini anlayamadım kararlı değil opto kuplorlerle ayrı bir güç kaynağı kullandım  o zaman sorun yok

Sanırım pic mcu kullanıyorsunuz. Servo motor ile mcu birbirlerine yakınmı? Yukarıdaki cümleden sanki pic parazit alıyormuş gibime geldi ki, pic in böyle huysuzlukları vardır. Ve gördüğüm kadarı ile forumdaki birçok kişi pic in bu huyu yüzünden farklı mcu arayışından sonra arm tabanlı işlemcilerde karar kılmışlardır.

Eğer pic kullanıyorsanız pic in parazit almaması için yapılacak işlemler forumda mevcuttur. Birde onları deneyin isterseniz.

SiBeR_MeLeK

valla kardeş bu servoyu çalıştırabilmek için baya bi emek harcadım nitekim bi başarı sağlayamadım iş yerindeykan yabancı bi sitede aynı servoları kullanan bi vatandaşın yorumlarınında okudum oda yalnış hatırlamıyoprsam nikonun sky helikopterinden bahsediyodu tabi işyerinde tesadüfen buldum sayfanın kayıt
edemedim tam olarak konuyu çözemedim sizin anlycanız  anladığım kadarıyla bu helikopterin kumanda ve devresinden bahsediyordu bu tarz bi kumanda bulabilsem alıcısı ile birlikte tabi belki rf pic kullanarak servoları ayırabilirim diye düşünüyorum model sitelerine falan bakıcam artık ya hayır aslında okadar zorda değil bir adet motor ve o motora bağlı potansyometre servenun genel yapısı bu bir adet karşılaştırı servonun içindeki potla dişardaki potun direnci aynı olunca motor duracak bu kadar basit ama bir türlü olmuyor 25 servoyuda kaldırıp atacam az kaldı  :'(

airforce

Merhaba istediğiniz devre proteus 7 nin sample ları arasında var.

\Program Files\Labcenter Electronics\Proteus 7 Professional\SAMPLES\Interactive Simulation\Motor Examples\SERVO.DSN

Devrede dışardan verilen gerilime göre  dc motor konumlandırılıyor. DC motorun miline sizdeki gibi potansiyometre takılı orta uç pot. çıkışı. 0-90-180 derece olarak gerilime bağlı kontrol edilebiliyor.

Kolay gelsin...

SiBeR_MeLeK

Kardeş tşk ederim bi deniyecem. bu servu acaba benim servodanmı, eğer olursa inan kafayı yerim aradım devre diz üstümde duruyo ve ben burnumun ucundakini görmüyorsam hakkaten kafayı yerim en kısa sürede deniyecem tekrar tşk ederin