CNC ler için mesafe konusu

Başlatan Gökhan BEKEN, 20 Eylül 2011, 02:24:32

Gökhan BEKEN

Değerli forumdaşlar, cnc lerde step motorların kullanılmasının tek sebebi, mesafeyi şaşırmamak mı? Eğer tek sebebi mesafe ise, bunu kızılötesi veya adını yeni duyduğum lazer metre denen bir ürün kullanarak yapsak çok daha hassas bir cnc miz olur bunun dışında her türlü motoru kullanabiliriz. Aklıma gelen tek engel motorların nasıl sabit kalacağı, sanırım step motorlar bu görevide üstleniyor.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

MC_Skywalker

Esas Step motro seçim çok fazla ek birim gerektirmeden adından anlaşılacağı üzere adım adım hareket ettirmek.

AC/DC servo ve/veya lineer motor sistemler var ama onları kontrolü zahmetli

zabun92

hassas olmasını istiyorsan encoder da kullanabilirsin
elektronik 10'a ayrılır; 01. analog 10. dijital  :))

z

Step motorlarin mili disaridan zorlanirsa mesafeyi sasirir.

Hoby Cnc lerde  kullanilmasinin sebepleri;

Fiyatlarinin alternatif motorlara ve suruculerine kiyasla daha ucuz olmasi,
Sensorle geri besleme ihtiyacinin olmamasi,
Dusuk ve orta bolge devir sayilarinda uretilen torkun ihtiyac olunan torku karsilayabilmesi nedeniyle reduktor ihtiyacinin olmamasi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Andromeda

Alıntı yapılan: bunalmis - 20 Eylül 2011, 09:59:30
Step motorlarin mili disaridan zorlanirsa mesafeyi sasirir. Hoby Cnc lerde kullanilmasinin tek sebebi, fiyatlarinin alternatif motorlara ve suruculerine kiyasla daha ucuz olmasi.
Step motorların momentini arttırmak için  dişli kullanmak uygunmudur..?
Var mı bu tür dişliler...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Disli sistemlerinin boslugundan kaynaklanan hata kabul edilebilir duzeyde dislili reduktor kullanabilirsin.

Dislilerin bosluk probleminden dolayi, genelde triger kayis/kasnakli reduktorler kullanilir.

Analyzer

Selam,

Dişli sistem kullanmak mümkün ancak planet redüktör ile boşluksuza yakın (boşluksuz değil) sonuç elde edersiniz ancak fiyat aşırı pahalı. Öyle olunca triger sistem kullanmak daha mantıklı.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

erkan614

triggerde kullansan yine boşuk tabir edebileceğimiz esnemeden kaynaklı hatalar oluşacaktır.
ayrıca eğer kontrol edebilirsen ac asenkron motor bile kullanabilirsin kimse niye yaptın diye seni hapse atmaz
ama amerikayı yeniden keşfetmek istemiyorsan dakikada 1500 mm hızlar için step motor dakikada 4000mm-15000mm arası hızlar için ac servo ve bunun üstü hızlar için (tork çok düşüktür) dc lineer motor kullanılır

Ayrıca dc servo motor sistemlerde vardır ki 1 saat önce bi morbidelli cnc makine revizyona geldi. adamlar dc servo motor kullanmış. artısı eksisi nedir açıklayan olursa sevinirim.

Analyzer

Selam,

Esnemeden kaynaklı hata mümkün ancak tolerans içerisinde mi kalıyor yoksa dışında mı kalıyor onu kontrol etmek gerekir. Sıfır hata diye bir durum mevcut değil zaten. "Sıfıra yakın" ve toleranslar dahilinde kalan hatadan bahsedilir. Yoksa zaten 1000 mm mesafede mesela onbinde bir hata için yapı ve tasarım tamamen farklılaşır.

Başlık ve düşünce güzel. İsterseniz mesafe ölçüm+pozisyonlama konusu neden olur/olmaz üzerinden konuşalım.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

z

Sanayide kullanılan devasa cnc makinelerde bile motor ile vida arasında triger kayış kasnaklı redüklerin kullanıldığını gördüm. Motor ile yük arasındaki hareket aktarımında vibrasyon sorunu en düşük çözüm kasyış kasnak çözümü.

Esneme olayını azaltmak ve dayanımı artırmak için triger kayışların bazıların içinde çelik teller bulunmakta çoğunda elyaf var. Esneme sorun oluyorsa  kayış eni 20 cm kadar geniş olabiliyor.

Planet redüktörlerin asıl avantajı boyutlarının eşdeğeri diğer redüktörlere kıyasla daha küçük olması, giriş ve çıkış millerinin istenirse aynı eksende olabilmesi ve yüksek dönüşüm oranları.

Peşpeşe bağlı gruplarla istenen redüksiyon arttırılabiliyor. Fakat  bu redüktör de diğer dişlili redüktörler gibi boşluğa sahip. Özellikle boşluğu az planet redüktörler oldukça pahalı.

Eğer boşluksuz redüktör gerekiyorsa ve triger kasnak istemiyorsanız bu durumda harmonik redüktör kullanabilirsiniz.

esensoy

hareketli kızakta istenen hassasiyet göz önüne alınarak buradan geri gitmek lazım,
biz yaptığımız dönüşümlerde planet redüktör kullandığımız da oluyor, sonsuz dişli redüktör kullandığımız da oluyor,
cnc kontrolün de önemi büyük tabiki, somun boşluğu telafisi (backlash) yapıyor mu? vs gibi durumlar da önemli.

hassas cnc hassas mekanik te ister, vida mı kullandınız, kremayer mi kullandınız, ya da başka bir hareket mekanizması, vida-somun ikilisi kremayer-pinyon ikilisinden daha hassastır diyebiliriz, yani hassasiyet dediğiniz zaman mekanik+motor sürücü+geri bildirim+motor işin içine giriyor.

En tehlikeli an "zafer" anıdır.