dc motor hız ve yön kontrol devresi

Başlatan korcenk, 21 Eylül 2011, 13:25:43

korcenk

arkadaşlar interntten edindigim bilgilerle aşagıdaki devreyi çizdim.sizce du devre çalışırmı
devreyi 19khz ile sürmeyi düşünüyorum.yaklaşık olarak 20 amperlik motor baglayacagım daha önce mosfet sürüçü kullanmadım tc4468 baglantıları dogrumudur. ustalar şemayı inceleyip hatalarımı söyleyebilirlermi.

hepinize iyi calışmalar

tyildizak

Tc4468, lowside mos sürücüdür, siz h-bridge'de kullanmak istiyorsunuz. Bu şekilde üstteki n kanal moslar tam sürülemez, kısa sürede ısınıp arızalanacaklardır.

Ya datasheette gösterildiği gibi üstlerde p kanal mos kullanın.
Ya da Tc4468 yerine IR21xx tipi sürücüler (high ve low side driver) tercih edin.

korcenk

ustam bu h side ve L side kullanımı acıklayabilirmisin

korcenk

arkadaşlar çizmiş oldugum bu devrede sizce sorun varmı.

[IMG]http://img204.imageshack.us/img204/6120/esc.png[/img]

Uploaded with ImageShack.us

korcenk

arkadaşlar yukarıdaki devrede ır2110 nun ve uf4007 lerin baglantıları dogrumu birde yukarıdaki mosfetlerin gatesine baglı olan zener diyotlar gate ile şase arasındamı veya gate ile source arasındamı olmalı.ben bu devreyi 19Khzde sürmeyi düşünüyorum
yorumlarınızı esirgemeyin

iyi çalışmalar

VFR

Direnç ve diyot Gate-Source arasında olmalı.

drmp

ben  hip 4081 ile yaptım  4x nmos ile sorun yaşadım diyemem hatta bi ara iyice azıttık motor yerine bakır tel bağlayıp  resistans gibi tahtalara yazı resim yapıyordum

tyildizak

Alıntı yapılan: korcenk - 21 Eylül 2011, 16:53:44
ustam bu h side ve L side kullanımı acıklayabilirmisin

Yük n kanal mos'un drain'ine bağlı ise alttan(low side), source'una bağlı ise üstten(high-side) sürüş diyoruz.

Alıntı yapılan: drmp - 24 Eylül 2011, 14:52:31
ben  hip 4081 ile yaptım  4x nmos ile sorun yaşadım diyemem hatta bi ara iyice azıttık motor yerine bakır tel bağlayıp  resistans gibi tahtalara yazı resim yapıyordum

Hip 4081 zaten h-bridge sürücüsü,  tc4468'de durum farklı.
Sorun 4 adet n mos kullanmak değil, sürüş voltaj seviyeleri.

mcan

http://www.irf.com/technical-info/appnotes/an-978.pdf
Dokumani bir incele, ir2110 ile birkac denemem oldu, oncelikle surekli olarak ustten mosfeti acik tutamadigini anliyinca hosuma gitmedi, ancak cozumleri mevcut hepsi dokumanda anlatilmis.