Board Üzerinde Devre Kurma

Başlatan selimiii, 29 Eylül 2011, 13:34:41

selimiii

Kolay gelsin arkadaşlar.
Bitirme projemiz için pic öğreniyoruz. Kodlarda şimdilik hiç bir sıkıntımız yok.Proteusda değil de pic üzerinde denemek istiyoruz. Fakat yazdığımız hex kodları pice aktardıktan sonra board üzerinde en basit devreleri bile kurmakta sıkıntı yaşıyoruz. Örneğin led yakıp söndürme. Led ve butonu nereye bağlayacağımızı biliyoruz. Ama Pic'in hangi bacağına 5V vereceğiz hangi bacağına eksi vereceğiz, ösülatör kullanmamız gerekiyormu, direnç veya kondansatör kullanmamız gerekiyor mu bu konularda bize yardımcı olabilirmisiniz?

Kullandığımız pic 16F877A

GreeN

16f877 ile çalışabilmeniz için en az bu devrenin kurulu olması gerekir.
Sonra sıra ile sormak istediklerini sor.

Terörü Lanetliyoruz.

ferdem

Her mikrodenetleyicinin çalışabilmesi için besleme gerilimi ve osilastörü olması gerekir, bu şart PIC ler için de geçerli.
Besleme pinleri VDD-VSS, 16F877 de 2 şer adet var, kendi aralarında kısa devre olduklarından kolayınıza gelen VDD-VSS uçlarından besleme verebilirsiniz. VDD-VSS arasına 100nF kapasite gürültülü olacabilecek besleme gerilimini düzgünleştirmek için bağlanır.

Osilatör; bazı PIC modellerinde dahili osilatör oluyor(16F877 de yok) ve isterseniz konfigürasyon bitleriyle aktifleştirebiliyorsunuz, dahiliyi kullanmazsanız OSC uçlarına bir kristal bağlamanız gerekir. Kristalden toprağa giden kapasiteler osilatörün tam kristal frekansında çalışması içindir, bağlamazsanız osilasyon frekansı biraz kayar ancak PIC yine çalışır. Bağlanması tavsiye olunur.

Bir de PIC lerde MCLR diye bir pin oluyor, PIC lerin reset kaynaklarından bir tanesidir. Bazı modellerde konfigürasyon bitlerini ayarlayarak bu pini kullanmamak mümkün bazılarında(16F877 mesela)ise PIC in çalışması için bu pinin 10k ile 5V a çekilmesi gerekiyor çünkü boşta bırakırsanız mikrodenetleyici kesik kesik resetleyip duracaktır. İsterseniz bir buton ile bu girişi harici reset amaçlı kullanabilirsiniz.

Devre şemalarını incelerseniz her devrede olan bağlantılardan aşinalık kazanabilirsiniz. İyi çalışmalar.

malpaslan1979

http://www.4shared.com/file/fdFCoXGh/megepmikrodenetleyiciler.html

Size endüstri meslek lisesi elektronik bölümü mikrodenetleyiciler notları ile mersin üniversitesi myo mikrodenetleyiciler notlarına bakmanızı öneriyorum. 4Shared sitesine de upload yaptım indirip incelemeniz durumunda iyi bir bilgi alt yapısına sahip olursunuz diye düşünüyorum.

Bunun haricinde piyasada rezalet denebilecek derecede kötü ve bunun tam tersi iyi kitaplar da vardır. Benim nazarımda iyi denebilecek bir dil ile uygulamalı olarak en iyi anlatım yapan kitaplar altaş yayınlarına ait kitaplardır.

4shared sitesine giremiyorsanız DNS AYARLARINIZI aşağıdaki rakamlara göre ayarlayınız.

208 67 222 222

208 67 220 220

selimiii

GreeN, ferdemve malpaslan1979 hepinize teker teker teşekkürler hocam, çok sağolun. Bir sorum daha olacak izninizle, bitirme projemiz "DSpic ile fırçasız dc motor kontrolü". Dspic e geçmeden önce pic öğrenerek taban oluşturma kararı aldık. Derleyici olarakta ProtonIDE kullanıyoruz. Okulda gördüğümüz derslerden dolayı C dilini biliyoruz denilebilir, fakat proton kodları biraz farklı, ama öğrenebileceğimize inanıyoruz.  Yani kendi kendimize yol çizdik iki arkadaş. Sizce doğru şekilde mi ilerliyoruz, hangi aşamada dspic çalışmaya geçelim? Deneyimleriniz ışığında öğüt ve tavsiyeler bizi memnun eder.

GreeN

Alıntı yapılan: selimiii - 30 Eylül 2011, 01:09:19
GreeN, ferdemve malpaslan1979 hepinize teker teker teşekkürler hocam, çok sağolun. Bir sorum daha olacak izninizle, bitirme projemiz "DSpic ile fırçasız dc motor kontrolü". Dspic e geçmeden önce pic öğrenerek taban oluşturma kararı aldık. Derleyici olarakta ProtonIDE kullanıyoruz. Okulda gördüğümüz derslerden dolayı C dilini biliyoruz denilebilir, fakat proton kodları biraz farklı, ama öğrenebileceğimize inanıyoruz.  Yani kendi kendimize yol çizdik iki arkadaş. Sizce doğru şekilde mi ilerliyoruz, hangi aşamada dspic çalışmaya geçelim? Deneyimleriniz ışığında öğüt ve tavsiyeler bizi memnun eder.

Afedersin ama C öğrenirken basic ne alaka! Ayrıca proton öğrenip dspic'e geçtiğinde ortada kalırsın , protonun dspic desteği yok .
size önerim CCS C kullan. dspic öğrenmek için alt yapıya zaman harcamanıza gerek yok. 16F877'e harcayacağın vakti dspic için harca .
Projeniz için gerekli donanımı tespit et (bunun için yardım al) . Ona göre bir model seç. Bu 16F , 18F , dspic30F , dspic33f serilerinden herhangi biri olabilir. İlla dspic olacak diye birşey yok. (dediğim gibi projenize ne lazım onu bilmek şart.)

Sonra alırsın PIC'ini bir led yakarsın bildiğin hayata dair herşey biter , aşık olursun , rüyalarına girer , yeni örnekler denemek istersin....
:)
Terörü Lanetliyoruz.

selimiii

Alıntı yapılan: GreeN - 30 Eylül 2011, 09:14:53
Afedersin ama C öğrenirken basic ne alaka! Ayrıca proton öğrenip dspic'e geçtiğinde ortada kalırsın , protonun dspic desteği yok .
size önerim CCS C kullan. dspic öğrenmek için alt yapıya zaman harcamanıza gerek yok. 16F877'e harcayacağın vakti dspic için harca .
Projeniz için gerekli donanımı tespit et (bunun için yardım al) . Ona göre bir model seç. Bu 16F , 18F , dspic30F , dspic33f serilerinden herhangi biri olabilir. İlla dspic olacak diye birşey yok. (dediğim gibi projenize ne lazım onu bilmek şart.)

Sonra alırsın PIC'ini bir led yakarsın bildiğin hayata dair herşey biter , aşık olursun , rüyalarına girer , yeni örnekler denemek istersin....
:)

Hocam c'yi okuldaki mikrodenetleyiciler dersinde öğrendik.Okul hayatım boyunca c++ ve c# ve assembly'den başka dil görmedim.Yani basic dilini bilmiyorum :) Dspic ile bizden önce bitirme projesi yapan biri protonla başlayabilirsiniz demişti. Biz yinede önce mikroC yi deneyip sonra protonu geçtik, kodlar c ye benzediği için devam ediyorduk. Protonun dspic desteği olmadığını bilmiyorduk. Yorumunuz için teşekkürler Css C'ye geçeceğiz, fakat hangi sürümünü arayalım, ayrıca anladığım kadarıyla ücretli bir program. Full sürümünün linki sizde mevcut mu acaba?

GreeN

www.sonsivri.com adresine bakın. MicroC ve Proton da ücretli ama onu bulmuşsun :) .
Terörü Lanetliyoruz.