basit network için tavsiye

Başlatan Erkan Gench, 15 Haziran 2004, 01:55:25

Erkan Gench

merhaba biri merkez olmak üzere 10 - 20 adet pic'i birbiriyle haberleştirmek istiyorum. amaç slave pic'lerin sadece on-off komutlarını alması. mesafe 20-30 mt. kadar. sizce bu iş için hangi protokolü kullanmalıyım.

veya acaba slave pic'ler yerine daha basit bir entegre ile bişey yapılabilirmi? ancak kablo miktarının olabildiğince az olması ve masrafın düşük olması gerek.
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.

mmengi

dostum haberleşme hızı olarak ne düşünüyorsun 4-5kbps yeterlimidir acaba.Fiziksel bağlantıyı RS485 üzerinden yapabilirsin.Anladığım kadarıyla haberleşme tek yönlü olacak bunun için daha öncelerde de söylediğim gibi sony nin kumandalarında kullandığı protokolü kullanabilirsin.8 bit adres ve 1 yada 2 bit komut gönderebilirsin. Yada standart decoder entegreleri ile de bunu yapman mümkün.ben bu sony protokolünü RF ve kablo üzerinde denemelerini yaptım yeteri derecede iş görüyor.Eğer aklına yattıysa yardımcı olmaya çalışırım.

elektromer

Merhaba Erkan,
Düşündüğün proje için RS485 protokolünü öneririm.
MAX485, SN75176 vb entegrelerin datasheetlerini incelersen, bunların half-dublex olduğunu göreceksin. Ayrıca, 2 pin besleme, 2 pin haberleşme ucu (A ve B olarak), 1 pin Data In, 1 Pin Data Out, 1 pin Rx enable, 1 pin de Tx enable olmak üzere toplam 8 bacak.

Haberleşme yapabilmen için A ve B uçlarının bağlantıları bire bir olmalı, master olarak kullandığın picte bulunan RS485 entegresinin A ve B uçlarının uygun polarmalara çekilmesi gerekir. Ayrıca hat sonunada 120 Ohm sonlandırma direnci eklemelisin.

RS485 için 4000 feet (Yaklaşık 1350 metre) garantili haberleşme yapıyor.
Kullanacağın kablo, birbirine sarılmış (Twisted pair) öneriliyor. Örneğin ; dahili tesisat telefon kablosu.

Ek olarak, kablo açık alandan geçecekse ve gerilim indüklenme ihtimali varsa optik izolasyon öneririm (6N137 Pic ile RS485 entegresi arasına). Ve RS485 entegresinin hemen yanına, A ve B uçlarına PKE 6V8 (yanlış hatırlıyor olabilirim) transil diyotlarından köprü eklemeyi unutma...

Şimdilik aklıma geliverenler bunlar, soracağın şeyler olursa yardımcı olöaya çalışırız. (Dimiii   arkadaşlar.. :) )

Saygılarımla...
Her şey gönlünüzce olsun..

Erkan Gench

haberleşme hızı oldukça düşük olabilir. ben i2c'nin tam ihtiyacımı gören bir protokol olduğunu düşündüm ama uzun mesafede (20mt) sıkıntı olabilir mi diye merak ediyorum. aranızda bu mesafede i2c deniyen varmı?

şu an memlekette olduğum dan sadece bilgi toplamakla yetinebiliyorum. bir kaç gün sonra işlere başlıyacağım. şu anda deneyimlerinize ihtiyacım var  :oops:
Zorluklar, zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur. Henry Ford ----------- Ya Rabbi Filistin'deki ve dünyanın her tarafındaki Müslüman kardeşlerime yardım et.