dijital güç kaynağı.

Başlatan Erkan Gench, 15 Haziran 2004, 02:13:50

cozturk

L4970 , 5.43$+KDV imiş. böyle güzel ICler varken konvansiyonel reg. yapmak delilik gibi bişey. hele yüksek akımlarda. Bu ICleri satan adamların malzeme bilgisi olmaması ne kötü. Şu kadar amper  bir SMPS IC lazım ne tavsiye edersiniz desen, numarayı söyle der.

elektromer

Alıntı yapılan: "aster".......
valla sizi bilmem ama ben 0-230 volt 15 amp lik kaynak kullanıyorum
çokta memnunum ve sade hiç teferruatı da yok tek sorun ağırlığı  :lol:
Merhaba Aster,
Senin bu güç kaynağı ticari amaçlı değilse, biraz detaylı açıklama ve şema, pcb vs edinebilirmiyiz. Yani bi yere upload etsen. (Tekrar söylüyorum, ticari değilse.. :) )
Saygılarımla...
Her şey gönlünüzce olsun..

salim ALTIN

Merhaba.
Hocam nerden sordun L 4970 i 5,43$ a. Bizim piyasadanmı dışardanmı.?
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

fiyat bilgisi için,
L 4970 5.43$
www.monel-elektronik.com

güç kaynağına gelince, alet bu hocam nasıl muhteşem değilmi  :P
her elektronikçinin çeyizinde olması gereken bir şey

elektromer

Merhaba Aster,
Ehem öhöm, şey...
Teşekkürler... Ben almiiimm...  :oops:
Saygılarımla...
Her şey gönlünüzce olsun..

cozturk

Aster, bu cihaz SMPS değil miydi? varyak ile girişi ayarlayıp sonra SMPS mi devreye giriyor noluyor? Belki de kayıpları azaltmak için böyle bişey yapılmıştır. Ben bir güç kaynağı görmüştüm. gerilimi yukarı doğru ayarladıkça belirli değerlerden sonra içinden röle sesleri geliyordu. HEr halde trafo uçlarını anahtarlıyor.
Arkadaşlar reklam olmasın bu MOnel varya oradan 1 tane 555 bile  alabilirsiniz.  hiç gocunmadan fatura kesiyorlar. zaten aşağıdaki "dükkanlar" da elemeanı "depoya" gönderip bazı malzemeleri buradan aldırıyorlar. Bir de Karadağ mı ne var. fakat ben pek sevmedim. 10 - 15 tane IC alacaksan burun kıvırıyorlar.

aster

Alıntı yapılan: "cozturk"Arkadaşlar reklam olmasın bu MOnel varya oradan 1 tane 555 bile alabilirsiniz. hiç gocunmadan fatura kesiyorlar
bize böyle satıcılar lazım değilmi işimizi rahat görebileceğimiz
nazımızla oynayan üfff demeyen güler yüzlü satıcılar
hatta çay kahve söyleyip tekrar bekleriz diyen satıcılar(öğlen yemeği de olur)
bişi sorunca daha lafın bitmeden yok demeyen
hatta kendinde olmayınca bulup getiren bizi dükkan dükkan
dolaştırmayan satıcılar için adresleri yazalım lütfen

@cozturk bu arada söylediğin uçları aldık hocam sağol makbule geçti
10 tanesi 2milyon nere 100 tanesi 7milyon nere
bir ara netaşın elmas uçları hurdaya düşmüştü koli koli adam satıyordu 0.8
ahhh ahhh biri götürmüş malı haberimiz olsun

alayli

Arkadaşlar;
Monel'in web sitesinde fazla bir bilgi yok. Denildiği gibi adamlar kargo ile component gönderiyorlar. Haziran 2004 itibarıyle geçerli entegre stok durumları ve fiyat listesi aşağıdaki linkteki pdf dosyasında...

http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP4/files/

Sağlıcakla kalın...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

aster

Alıntı yapılan: "elektromer"Merhaba Aster,
Ehem öhöm, şey...
Teşekkürler... Ben almiiimm...  
Saygılarımla...
hocam bu kadar büyük olanı almana gerek yok
bize bakma ben bunun trifaze olanını kullanıyorum
kullananlar bilir yerini hiç bir alet doldurmaz
hele drv larla uğraşanlar için güç devrelerinde felan süper kolaylıktır
öyle değilmi doktor ?

monel için, üye olursanız her ay mailinize pdf gelir sizde bakar fikir edinirsiniz kolaylık böyle olur herhalde

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "aster"

@cozturk bu arada söylediğin uçları aldık hocam sağol makbule geçti
10 tanesi 2milyon nere 100 tanesi 7milyon nere
bir ara netaşın elmas uçları hurdaya düşmüştü koli koli adam satıyordu 0.8
ahhh ahhh biri götürmüş malı haberimiz olsun
Hocam matkap uçları heral. nerelerden alıyorsunuz öyle. yüksek devir mi?
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

cozturk

Polonya pazarından alınan matkap uçları. 0.5,07,0,9 ....15 50 100

mmengi

polonya pazarından alınan uçlar olsun kadıköyden alınan 1.5 milyonluk olanlar olsun hepsi aynı kalitedeler 2 pcb deldinizmi köreliyorlar. O yüzden 100 taneyi 7 milyona almak çok daha mantıklı ve ben denemek için 0.8mm. ve 1mm. lik elmas uçlardan aldım polonya pazarından.Sanırım 1 tane elmas uç 100 tane normal uca bedeldir. ve tanesi 1.5 milyonlira.

Varyak olayı gerçekten kolaylık güç devreleri test ve tasarımında verdiği yüksek güçten dolayı çok rahatlık. Tabiki bunun yanında regülasyon dan da taviz vermek gerekiyor.

cozturk

Bu elmas uç nasıl bişey? Yani bu 0.7 civarında da elmas uç oluyor mu? Hadi duvar için 4-6mm tamam da. Bir de dibi 3mm, uc kısmı 0.5-0.7 civarında olanlar var. bunlar daha sağlam olup kolay kırılmıyor. tabi biraz pahalı. tanesi 500b-1M.
Ben ucu körelene kada pek kullanmadım. dikkatsizlik sonucu 1ay zarfında kırılıyor.  Bir de devir sayısının yüksek olması lazım. Eğer az ise körelebilir.

mmengi

dostum dediğim gibi elmas olmayan uçlar ile 15-20 delik deldikten sonra köreliyor ve delik açtığınız pcb de delikler patlak patlak olmaya başlıyor ama elmas uçlar dediğin gibi arka kısmı kalınca oluyor ve kolay kolay körlenmiyor.Ben polonya pazarında fazla gezinmedim ama bulabildiğim 0.8 ve 1mm. idi.

alayli

Arkadaşlar;

Piyasada elmas uç diye tabir edilen uçlar gerçekte "hava çeliği" denilen torna kalemlerinin yapıldığı malzemeden yapılırlar ve beton delmekte kullanılan elmas uçlardan farklı bir malzemedir. Çok zor körelir. Cöztürk arkadaşımızın bahsettiği uçlar ise (dip tarafı 3.25mm- uç kısmı muhtelif) serigrafçılardaki CNC delik delme makinalarındaki 3 fazlı özel motorların mandrenlerine uyan "tugsten carbit" malzemeden uçlardır. Hava çeliğine nazaran çok daha sağlam ve körelmelere mukavimdirler.
Yalnız bu uçlar kırılmaya çok çok yatkındırlar. CNC tezgahlarda olduğu gibi çok yüksek devirde ve karta tam 90 derece temas ederek kullanılmaları gerekir. Elle uygulamada -bir insanın motorlu mandreni ve ucu tam 90 derece tutamayacağı düşünülürse- kullanıma hiç uygun değildirler...

Sağkıcakla kalın...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)