dijital güç kaynağı.

Başlatan Erkan Gench, 15 Haziran 2004, 02:13:50

nurim

@balkes10,
Alıntı Yap...lm317 yi ayarlı hale getirince ölçü aletinde okunan değer değişir mi ....
Şemada LM317'nin çıkışı"-1.2v" olarak veriliyor.Bu değer LT1491 içindir,biz LM358 kullandığımız için "-1.2v"sabit voltaj yerine daha farklı voltaj değerleri elde etmek ve çıkışta"0v" ayarı yapmak amacı ile ayarlı hale getiriyoruz.
Alıntı YapPİC'in 2nolu AN0 çıkışını ölç , butonlara basıldıkça buradaki voltaj değişimi 0-5v arasında olmalıdır.Bu değişim oluyorsa transistörün beysini konrol et ,(OP çıkışına bak) burada da voltaj değişimi olmalıdır

Bu çıkış kontrollerini yaptın mı?Buradaki çıkışlar mutlaka olmalıdır.Bunun anlamı pic ve op  çalışıyor demektir.Çıkışlar doğru ise çıkış transistörlerini kontrol et .
kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

balkes10

transistörlerde yanlış bağlantı vardı düzelttim birkaç hata daha var galiba lm358-lt1491 bağlantı şemasını ve varsa soket pcbsini gönderebilir misiniz?
SADECE ŞAHLAR HAMLELERİ ÖNCEDEN SEZER

bzirapli

Arkadaşlar LT 1491 yerine Lm 358 olması gereklimidir. Mesele LM324 veya  MC3403 diye bir op-amp var. bu olmazmı. Eğer oluyor sa ne diye Lm358 için soket oluşturmak zorunda kalalım...

çıkıştaki 0,05 ohm yerine 0,15 ohm'dan üç adet paralel bağlanırsa tam değer veriyor. direnç piyasada var.

balkes10

kafama takılan nokta lm358de vdd var lt1491de -v var bunlar şase uçları mı yoksa farklı mı şemasını gönderir misiniz?

nurim

Alıntı yapılan: "balkes10"kafama takılan nokta lm358de vdd var lt1491de -v var bunlar şase uçları mı yoksa farklı mı şemasını gönderir misiniz?

Kolay gelsin
nurim

aster

Arkadaşlar rica etsem sorularınızı ve cevaplarınız düşünerek acele etmeden dikkatlice yazarmısınız?

Konun daha anlaşılır olması için gereksiz bazı kısımları temizliyorum

balkes10

yaptım gibi ancak ölçü aletini çıkış ucuna bağlayıp devreyi çalıştırdım ve ölçü aleti ile displaydeki değeri lm317 ayarlı dienci ile sağladım voltajı arttırdığımda normal artıyor fakat bir değerden sonra ölçü aleti birden 25v gösteriyor bir matkap bağlıyrak denedim transistörlerden ikisi ılık duruma geçiyor 1a kademesinde çok uğraştım ve uğraşıcamda devreyi ve trasistörleri bir daha kontrol edeceğim 0.05 ohmluk direnci 2 adet 0.1 ohmluk direnci  paralel bağlayarak çözdüm ancak trafom 6v olmasına rağmen 8v veriyor sorun yaratır mı bu konularda yardımcı olur musunuz yüzdüm kuyruğuna geldim anlıyacağınız..

nurim

@balkes10,

Alıntı Yapve ölçü aleti ile displaydeki değeri lm317 ayarlı dienci ile sağladım

Ölçü aleti ile displaydeki değeri kalibre etmek için LM317 'yi kullanmıyacaksın ,bu ayarı RV2 5K trimpot'u ile yapacaksın.
LM317 ile voltajı sıfırlamak için ayar yapacaksın.
R16 (10K)-R18 (10K) dirençlerinin birleşme noktasını ölç burada 0-5v okuman gerekir.Buda çıkışta 0-25v okuman demektir.
Trafonun 8v vermesi sorun yaratmaz.Çünki 7805 ve LM317 ile voltaj alınıyor.

Kolay gelsin
nurim

bzirapli

Arkadaşlar LCD'den değer okuyamıyorum. sadece ısğı yanıyor. LCD'de L-1602K yazıyor başka bir ifade veya pin no yok . LCD' bize bakarken sağ taraftan 1'le başlayıp, sola doğru devam etmiyormu?

nurim

Alıntı yapılan: "bzirapli"Arkadaşlar LCD'den değer okuyamıyorum. sadece ısğı yanıyor. LCD'de L-1602K yazıyor başka bir ifade veya pin no yok . LCD' bize bakarken sağ taraftan 1'le başlayıp, sola doğru devam etmiyormu?
Bulduğum bağlantı şekillerine göre:(1602K)
Bağlantı noktaları üstte olduğunda(lehimleme noktaları) soldan, sağa doğru 1,2,3,4......15,16 şeklinde olmalıdır.15(+) ve 16(-) arka aydınlatma uclarıdır.
Kolay gelsin
nurim

aster

Alıntı yapılan: "otm2002"Nihayet LCD problemini çözdüm.Sorun çinli arkadaşların düşünce tarzı ve benim dikkatsizliğimden kaynaklanıyormuş.Normal standart lcd ekranlarda
ekran bağlantıları 1,2,3,4,......13,14 şeklinde gider.ve bende bağlantıyı hep buna göre yapıyordum.Ama bu ekranda bağlantılar 16,15,1,2,3....13,14 şeklinde gidiyormuş.doğal olarak benim bağlantı yaptığım uçlar yanlışmış ve ekran o yüzden saçmalıyormuş.
demekki daha dikkatli olmak gerekiyormuş.Bende pdf dosyasında verilen mekanik şekli büyütüp baktığımda farkettim.
Konunun geçtiği link için

http://picproje.com/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=39452&highlight=#39452

bzirapli

Arkadaşlar devredeki picin üzerinde Pic16F876-04/sp yazıyor.  Aşağıdaki adreste bunun 4 Mhzlik kristal olduğu yazılı.
 1:. Kullanılacak kristal 4MHz mi olacak?
 2. Hex buna uygunmu?

Web Page Name

balkes10

devreyi ve transistörleri defalarca kontrol ettim yanlış olan birşey yok yalnız lm317 nini ayarlı hale getirilmesi kısmında takıldım devre 25v sabit veriyor ekrandaki değer değişiyor ancak çıkış değişmiyor lm317 yi ayrıntılı açıklayacak arkadaş varsa sevinirim...

nurim

Alıntı yapılan: "balkes10"devreyi ve transistörleri defalarca kontrol ettim yanlış olan birşey yok yalnız lm317 nini ayarlı hale getirilmesi kısmında takıldım devre 25v sabit veriyor ekrandaki değer değişiyor ancak çıkış değişmiyor lm317 yi ayrıntılı açıklayacak arkadaş varsa sevinirim...

LM317 nin Adj.bacağını şaseden ayırıp araya 1KOhm luk ayarlı direnç koyacaksın. Böylece - 1.2v tu artırabileceksin.Böylecede sıfır ayarlarını yapabileceksin.
Kolay gelsin
nurim

balkes10

adj bacağı şasede değil ki