Güncel Yüksek Kaliteli Ses Ampli Entegreleri

Başlatan Elektroemre, 01 Ekim 2011, 09:35:28

Elektroemre

Merhabalar arkadaşlar,

Kendime kaliteli düşük güçlü kaliteli bir ses sistemi tasarlamak istiyorum. (max 20-30 Watt civarı)
Hayatımda 95 yapımı CD çalarlı SONY müzik setinden dinlediğim ses kalitesini bu güne kadar hiç bir ev için olan müzik cihazlarından dinleyemedim.

İçerisinde STK4132-II entegresi mevcut(tu) ancak bu entegrenin orjinali artık bulunmuyor.
Üzerinden 15-20 yıl geçmiş daha kaliteli önerebileceğiniz güncel bir entegre var mı?
Ses konusunda kulağı hassas arkadaşların önerilerini bekliyorum.
Yurt içi ile sınırlı değiliz digikey farnell yada başka yurtdışı sitesinden temin edilebildikten sonra sorun yok.
(TDA serisinin adını bile duymak istemiyorum belirteyim :) )

Güzel bir ampli yapabilirsem bir adette FLAC player tasarlayacağım hayırlısıyla  :)

Maxim

şimdi 100 bin tane entegre ismi gelir, o süper bu çok iyi ooooo acayip falan
bu iş kişiseldir , göreceli kavramdır , birisine acayip kaliteli gelen ses aslında çamur olabilir, çünkü daha önce daha kalitesini duymamıştır.

ama bence hiçbir entegre anfi yeterince kaliteli ses veremez
ciddi bir kalite arıyorsanız çıkışları mosfetli bir anfi yapmalısınız
bu da benim görüşümdür.

gençliğimde arabama mosfet anfi yapmıştım, ne acayip sesti o

Elektroemre

Haklısınız hocam, çok göreceli şeyler.
Genelde malzeme seçiminde farnellden ihtiyaçlarıma göre filtreler seçerim, ama ses konusu sadece datasheet'te yazan sayılarla olmuyor. Kulak lazım.
Yoksa%0.001 TDH vs amplilerin isimleri belli ama gerçek hayat testleri? Hoparlörde çok çok önemli bir konu.
Kulağına güvenen arkadaşlardan tavsiye bekliyorum.

berke_42

Lambalı amp.lerle aran nasıldır :) (onlardada trafo sorunsalı olmasa iyi ya )
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

EMG81

Alıntı yapılan: berke_42 - 01 Ekim 2011, 10:28:32
Lambalı amp.lerle aran nasıldır :) (onlardada trafo sorunsalı olmasa iyi ya )

En iyi sound Lambadan çıkar!
Gitar amfi lerimden biliyorum.  ;)

erkan614

evet stk41xx-II entegreleri hakikaten çok iyi bendeki 98 model sony setin içindede ondan var ve set tüm digital fonksyonları karışmış (CD tuşuna basıyorum turner açılıyo gibi) olmasına rağmen PS3'e anfi olarak kullanıyorum. fakat burda bi konu daha var oda sony hoparlörler diyaframı ve çift mıknatısı ile hakikaten kaliteli sesin kaynağı.

Elektroemre

Lambalı amplilerin methini çok duydum. Denemek istiyorum, trafo vs bir şekilde sardırılır sorun değil.
Ama ses konusunda çok deneyimli olmadığımdan önce entegreli kaliteli birşeyle başlamak istiyorum.
Memleketten bu gün sabah bahsettiğim SONY'in hoparlörleri geldi, hala 18lik kız gibiler :) Modern setlerin yanına koysan sırıtmaz öyle çağının ötesi cihazlar kendi zamanlarının.

Ses konusunda deneyimli arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum;
- Öncelikle kaliteli ses kaynağı lazım; Bunun için özel flac player tasarlayacağım (Duruma göre kaliteli I2S DAC'lerde kullanabilrim.)
- Sistemi beslemek için kaliteli bir güç kaynağı tasarımı; Düzgün filtreler ve Low-Esr kapasitelerle
- Hoparlör; şuan bahsettiğim SONY'in hoparlörleri var, şimdilik bütçe daha iyisine el vermiyor.
- Esas oğlan; ampli kısmı. Bu konu soru işaretli (?)

berke_42

Alıntı yapılan: Elektroemre - 01 Ekim 2011, 10:45:57
Memleketten bu gün sabah bahsettiğim SONY'in hoparlörleri geldi, hala 18lik kız gibiler :)

Bunların kendi kolonları varmı,yoksa sadece hoparlör mü

Elektroemre

Sadece hoparlör, öyle yüksek ses, bas delisi bi adam değilim. Kaliteli olsun yeter...

berke_42

Alıntı yapılan: Elektroemre - 01 Ekim 2011, 11:01:09
Sadece hoparlör, öyle yüksek ses, bas delisi bi adam değilim. Kaliteli olsun yeter...

Uygun kolon olmadıktan sonra hoparlörde kalite  biryere kadar..Bana göre amp.den önce uygun bir kolon yapmaya bak ;) Sonra  hayal kırıklıgına ugrayabilirsin :)

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

new-ar

Yıllarca sahne seslendirme işleriyle uğraştım kendi tecrübelerime dayanarak yazıyorum..En iyi sesi tümüyle analog devrelerden oluşan bir sistemden alabilirsiniz...Ses kaynağı 1 inch makara teyp lambalı preamplifikatör ve ton katı ve lambalı bir güç katı idealdir...Bunların hepsini bir araya getirme şansımız olmadığında..Makara teyp yerine kaliteli bir cd player sisteme eklenebilir..lambalı bir ton katı ve preamplifikatör yapmaktan vazgeçmezsek çıkış katı olarak Gainclone olarak son yıllarda çok tutulan LM3886 ile yapılmış bir amplifikatör var...Ayrık bir çıkış katı yapmak istersek Hybrid denilen bir çıkış katı çok tutuluyor Mosfet transistörlü Ecc83 tüplü sürücü devresi olan bir tasarım gerçekleştirilebilir..Bu sistemleri daha uç noktalara taşımakda mümkün..Hoparlörleri Bas ve Tiz olarak ikiye ayırıp bunları ayrı güç katlarıyla aktif filtrelerle sürmek kaliteyi bir hayli artıracaktır...Bu konuda Linkwitzlab sitesini incelemenizi öneririm...Kolay gelsin..

H@S@N

bu güne kadar tda entegreli bjt transistörlü ve mosfet amfisi yaptım. yapıcağım öneri entegrelerden uzak durun :)  gerçek ses kalıtesini transistörlü ve mosfet anfide anlarsınız. unutmayın çok övülen stk amfilerin içini açarsanız(kılıfını) 4 tane transistör görürsünüz. şunuda unutmamak lazım anfiye sinyal olarak ne girersen çıkışdanda onu alırsınız yanı ses kaynağınız her türlü parazitden uzak olmalı ...
satılık STM32F4-Discovery kit...

ErsinErce

Ampli işine pek bulaşma bence emre, çok fazla zaman ve para kaybına neden oluyor.
Sistem için gereken şeyleri biliyorsun, alacağı zamanda aşağı yukarı belli, ayrıca parazitlerle uğraşmak en büyük problem.
Hazır Sony nin ev sinema sistemlerinden alıp, bu sistemin ses girişinden yapacağın cihazı bağlaman daha iyi olur bana kalırsa.
Bu sisteme ekolayzır, bass-tiz ayarı koymayı düşündüğünü tahmin edebiliyorum, belki yazılımsal yaparsın bilemiyorum,
Bu kontrol kısmına yoğunlaşıp hazır ampliye sesi ufak bir preanfi ile girmen daha iyi olacaktır.

Hatta RF (Bluetooth,Wi-Fi vs) üzerinden bağlantı yapabilecek bir sistemde düşünülebilir.