Pic16f877a 7805 Max232 yardım

Başlatan AvadaKedavra, 01 Ekim 2011, 15:41:03

AvadaKedavra

iyi günler arkadaşlar
pic ile pc haberleştirmek istiyorum bi  kaç sorunum var ,donanım bilgim çok yeterli değil bazı sorunların kaynağını idrak edemiyorum yardım ederseniz sevinirim.

1. sorunum 7805 devresi proteus ta calismiyor ama gercekte çıkısta 5v alıyorum

2. sorun 7805 ten hem max232 hemde pic e  5v vermek istiyorum (resim 2 dek gibi)  devreyi yaptım ama  tabi çalismadı :D, liseden hatırladıgım paralel volt mantıgı vardı onu nasıl uygularım .Sanırım resimler de olay gayet açık kodda sorun yok

2. resimde çalışmadıgını göstermek için bağlantıları yapmadım(max232 nin),

Yardımlarınız için herkeze teşekkürler.

http://b1110.hizliresim.com/11/10/1/9146.png  (proteusta calisan)

http://c1110.hizliresim.com/11/10/1/9165.png  (calismayan)

since1990

Çalışmadı derken +5v mu alamadın? pic yapması gereken işi mi yapmadı?
BU arad proteusun bazı versiyonlarında hatalar var. mesela kimi versiyonunda pwm çıkışı çalışmıyor. bazen transistörler anahtarlama yapmıyor. O yüzden gerçek hayattaki problemin çözüm yoluna daha iyi ışık tutacaktır.
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

yamak

proteusta beslemeleri yapmanıza gerek yok.pic in tx ucunu max232 in t1 in ine  rx ucunu da r1 in ine bağlayın. sonra da t1 out u  virtual terminal in rx ine r1 out da tx bağlayın. Çalışması lazım.eğer çalışırsa gerçek hayatta 7805 ile kurarsınız.En azından ben öyle yapıyodum.

AvadaKedavra

"Çalışmadı derken +5v mu alamadın? pic yapması gereken işi mi yapmadı?"
=>pic yapması gereken isi yapmadıgını kast ettim ki oda volt girisini 7805 ten verdigim icin 5v  resimler arasındaki tek fark o,
proteus dan kaynaklı bi sorun mu acaba, yani 7805 devresi dogrumu (ki gerçekte 7805 devresinden 5v alıyorum )

=>gerçekte çalışmayısının sebebi 7805 den pic  e ve max232 ye 5v dogrumu çekiyorum yada kristaldan kaynaklanabilir mi ?

"proteusta beslemeleri yapmanıza gerek yok"
=> 1. resime bakarsanız zaten similasyonda sıkıntı yok. 2. resmi o yüzden koydum gerçekte olması gereken devreler diye daha simülasyonda çalışmayan devre gerçekte nasıl çalışır.

Yanıtlar için teşekkürler.

since1990

2. resimde MCLR ayağı grounda bağlı olarak görünüyor. yanında mavi var." kırmızı lojik 1 mavi lojik 0 "burdan yola çıkarak senin mikroişlemcin sürekli reset konumunda o yüzden çalışmıyor. yani evet problem 7805 devrende. ve resim paylaşmandansa proteus dosyasını koy. resimden anlaşılmıyor :)
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

AvadaKedavra

since1990

Kullandığın dc power supplyı yanlış seçtin. doğru seçmen gereken yer aşağıda paylaştığım resimde var(farenin üzerinde olduğu menü). yani +12 v verdiğini zannediyordun ama vermiyordun. :D Kolaygelsin.

AvadaKedavra

Evet dediğiniz gibi yanlış giriş veriyormusum  teşekkür ederim proteus sorunum çözüdü
ama gerçek sorunum hala çözülmedi yaptıgım devreler  resimdeki gibi

Sorularım şunlar:

1.  Genel olarak devrede hata varmı
2.  şekildeki gibi 7805 ten pic e ve max232 ye besleme vermem doğrumu
3.  4. ölçümde gerçekte 1.8 v alıyorum(yani gene 5v ölçmem gerekmez mi) bu normal mi , 1. ve 2. ölçüm kıyasla

Eğer herşey doğru gözüküyorsa sorun ne olabilir ,bağlantılarda mı, yoksa devre elmanlarında mı ?

Herkeze teşekkürler.

since1990

7805 i- Max232 arasına  neden direnç koydun ki o direnç gerilimi bölüyor. yani 1.8 v max 232 de harcanıyor. 3.2 o aradaki dirençte. O araya direnç koyma. Gerçek hayatta o pinler 15 ve 16 ya bağlı olduğu için 1.8 v a düşüyor. yani sonuç olarak, gerilimi direnç üzerinden bölme 7805 ini çıkışını pice ve max232 ye direk bağla. Picinde VDD sine girerken direk gir. Ama MCLR ucuna direnç bağlarsan daha sağlıklı olur. 1k olur 330 ohm olur.

AvadaKedavra

Sonunda haberleşmeyi sağlandım ,yardımlarından dolayı since1990 arkadaşa teşekkür ediyorum .

Belki ihtiyac olur diye hatalarımın neler oldugunu söyleyeyim

Aşağıdaki resimi eksiksiz yapın(yani benim gibi olur olmaz yere direnç bağlamayın :D)

pic e program atarken masaüstü(hazır rs232 çıkısı olan ) PC kullanın ,bende usb rs232 dönüştürücü sorun verdi  ama haberleşme sırasında usb-rs232 kullanabilirsiniz, bide Rs232 kablosu kullanıyorsanız sağlamlığından emin olun