PIC VE EKRAN İLE SERVO SÜRÜCÜ KONTROLÜ

Başlatan kayaaydin, 02 Ekim 2011, 18:46:13

kayaaydin

Merhaba arkadaşlar!

Hocamız bizden tez olarak Siemens s7200 gibi bir plc ile 2 adet servo motoru kontrol edecek bir sistem yapmamızı istedi.
Bu projede dokunmatik ekrandan bir uzunluk girilecek. Mesela 10 cm.

Girildikten sonra motorların ikisi de aynı hızda 10 cm dönecek ve duracak. Bu motorların birisinin üzerine çelik veya alüminyum şerit sarılmış. Rulo açıcı görevi yapıyor. Diğeri ise doğrultucu olan bölümde gelen şeriti çekiyor. Bu doğrultucunun arkasında ise pres var. Bu presli bölümü yapmamız şart değil. Pres ise belirlenen uzunlukta gelen şerite bir şekil vererek çıkmasını, kesilmesini sağlayacak.

Hocamız bizden PLC, Servo motor ve sürücüsü,dokunmatik ekran, metal yaklaşım sensörünü ve hava kompresörünü araştırmamızı ve fiyat aralıklarını öğrenmemizi istedi.Yeterince araştırdık.

Acaba böyle bir sistem MicroChip'in mikrodenetleyicileri ile yapılamaz mı? Bence olursa maliyeti de düşürmüş olurduk.

Sizce böyle bir sistem nasıl yapılır? Para kaynağını bulabilsek bile bir yılda biter mi? Çok zor olur mu?

İşte hocamızın bize gösterdiği gerçek makinenin resim, teknik bilgi ve videolarının bulunduğu sayfalar:

http://www.coiltech.com.tr/dogrultmali_servo_surucu.html
http://www.coiltech.com.tr/servo_surucu.html

Yardımlarınıza ihtiyacımız var...

teknikelektronikci

Sanirim servo motorlar o akdar büyük olmayacak ama yinede gecmis olsun epey malyietli projeye benziyor simdi söyle bir durum var (bence)
öyle ya da böyle plc ilede yapsaniz pic arm vs ilede yapsaniz motorlar icin bir sürücü kismi sart plc ile olursa belkide hazir motor sürücüler alip bunlari plc ile haberlestirirsiniz ama sürüclerde ayri maliyet
bence burada olay sizin programcilik yeteneginize bagli abi ben kasarim programa derseniz pic arm vs ilede yapilir ama plc ile en azindan kolayca motor srücüleri haberlestirebilirisniz ki aslinda hazir motor sürücü alirsaniz pic ilede kontrol etmek o kadar zor olmaz tahminimce (sürücünün haberlesme yol verme yönt. göre degisir tabi)
ama ben sahsen olsam bu isi plc ile yaparim pic arm vs icin ek olarak dvere cizeceksiniz calistiracaksiniz vs ugrastirir plc de encoderleri hazir motor sürücülerini direk girip ko0ntrol etmeye baslayabilirsiniz ki motor sürücülerinide kendiniz yapacaksaniz zaten direk pic arm vs ile yapin derim
hani sizin maddi programcilik ve ne kadar zaman ayirabilceginize bagli ?

hangi bölümde okuyorsunuz bu arada ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Ankaralı

Merhaba;

Öncelikle servo sürücüleri piyasada kendi pic'iyle yapan bir mühendis görmedim.Endüstride çalışan (benim gördüklerimde) %80ninde Texas veya Motorolanın işlemcileri ve filtre vs vs... bulunmakta.Sen kendin programı belki yazarsın ama sadece pic e program yazmakla iş bitmiyo.Bence siz sürüyücü hazır alıp PLC yi bununla haberleştirin.Sürücü fiyatlarıda motor gücüne göre değişen fiyatlarda.Ucuz bişey 300 tl diye aklımda kalmıştı yanılıyorda olabilirim.

Açıkcası bende merak ettim bu hangi okulun bitirme projesi ?
@ NEXYS2

matador

Bir örnek deltanın panelli servo motor takımları 1500 civarlarında ( motor, sürücü ve panel ). Herhangi bir mikroişlemciyle basit bir kontrol kartı tasarlarsın iş çözülür plc 250 lira iken sen 25   30a işi halledersin ama uğraştırır. Maliyet önemli değil diyorsan plc derim  sonuçta projenin tek masrafı kontrol kartı motoru sürücüsü olmayacak işin mekanik aksamı da var.

Murat Mert

Alıntı yapılan: kayaaydin - 02 Ekim 2011, 18:46:13
Merhaba arkadaşlar!

Hocamız bizden tez olarak Siemens s7200 gibi bir plc ile 2 adet servo motoru kontrol edecek bir sistem yapmamızı istedi.
Bu projede dokunmatik ekrandan bir uzunluk girilecek. Mesela 10 cm.

Girildikten sonra motorların ikisi de aynı hızda 10 cm dönecek ve duracak. Bu motorların birisinin üzerine çelik veya alüminyum şerit sarılmış. Rulo açıcı görevi yapıyor. Diğeri ise doğrultucu olan bölümde gelen şeriti çekiyor. Bu doğrultucunun arkasında ise pres var. Bu presli bölümü yapmamız şart değil. Pres ise belirlenen uzunlukta gelen şerite bir şekil vererek çıkmasını, kesilmesini sağlayacak.

Hocamız bizden PLC, Servo motor ve sürücüsü,dokunmatik ekran, metal yaklaşım sensörünü ve hava kompresörünü araştırmamızı ve fiyat aralıklarını öğrenmemizi istedi.Yeterince araştırdık.

Acaba böyle bir sistem MicroChip'in mikrodenetleyicileri ile yapılamaz mı? Bence olursa maliyeti de düşürmüş olurduk.

Sizce böyle bir sistem nasıl yapılır? Para kaynağını bulabilsek bile bir yılda biter mi? Çok zor olur mu?

İşte hocamızın bize gösterdiği gerçek makinenin resim, teknik bilgi ve videolarının bulunduğu sayfalar:

http://www.coiltech.com.tr/dogrultmali_servo_surucu.html
http://www.coiltech.com.tr/servo_surucu.html

Yardımlarınıza ihtiyacımız var...

S.A.
Sn. Arkadaşım proje için zamanınız nedir bilemiyorum ama pic ile yapmanız maliyetsiz olacaktır çözümleride muhakkak vardır ama dediğim gibi zaman nedir bilemiyorum. Devre tasarımı yapacaksınız olmayacak yeniden uğraşıp bir şeyler yapacaksınız çekeceksiniz uzayacak iteceksiniz kısalacak, yani bu işler arge işi olacak. Ha zamanımız var biz arge işi yapacağız derseniz bu işlerde zevkli işlerdir. Ama ölçüyü tutturamazsanız dibi yanar (dersdir, vizelerdir vs...). Bence delta plc ile bu işi ekonomik yaparsınız. Hem plc, hmi (dop panel) ve diğer sürücüleride uygun bence bir bakın derim. Kolay gelsin
mert07

teknikelektronikci

bir alternatif
motor sürücülerini hazir alin (0-10 volt analog gerilim ile yol verebilceginiz)
bunlari ve lcd yi pic ile haberlestirin ;)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

kayaaydin

Sevgili Dostlar Biz bu tezi 3 kişi aldık.  Ben Bilgisayar ve Programlamada iyiyim, diğer arkadaşlarım ise şimdiye kadar Elektronik okudular ve daha iyi biliyorlar.

Mersin Üniversitesi Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi'nde okumaktayız.

Bölümümüz ise Kontrol Öğretmenliği

Son Sınıfız ve Tez için 2012 Haziran'a kadar süremiz Var.

Yorumlarınız için teşekkürler. Devamını da bekliyorum... ::)

Murat Mert

Alıntı yapılan: kayaaydin - 04 Ekim 2011, 00:25:47
Sevgili Dostlar Biz bu tezi 3 kişi aldık.  Ben Bilgisayar ve Programlamada iyiyim, diğer arkadaşlarım ise şimdiye kadar Elektronik okudular ve daha iyi biliyorlar.

Mersin Üniversitesi Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi'nde okumaktayız.

Bölümümüz ise Kontrol Öğretmenliği

Son Sınıfız ve Tez için 2012 Haziran'a kadar süremiz Var.

Yorumlarınız için teşekkürler. Devamını da bekliyorum... ::)

S.A.
Arkadaşım o zaman encoder nasıl kullanılır, nasıl okunur, servo motor nasıl kullanılır ve nasıl sürülür, lcd nasıl kontrol edilir, pic nasıl yazılır araştırıp başlayın işleme :)  . Kolay gelsin.
mert07

teknikelektronikci

madem kontrol ögretmenligi okuyorsunuz o zaman plc yapin
ayrica mert07 arkadasima katiliyorum

re3ii

merhaba delta oparatör paneli ile 16f877 haberleştirdim şu anda ise panasonic servo motor ile microişlemcinin pwm haberleştirmeye çalışıyorum. delta ile iletişime geçebilirsiniz.