TPIC6B595 yerine 500mA sürebilecek eleman?

Başlatan OG, 05 Ekim 2011, 17:30:07

OG

TPIC6B595,  150mA akım kapasiteli.  350mA (toleransı ile 500mA) sürmem gerekiyor. TPIC6B595 gibi OE (output enable) ucu da olan ( dimm yapmak için ) shiftregister arayışındayım. İç piyasada bulunabilir olması tercihimdir.

TPIC6B595, 8 çıkışlı, ben toplam 36 çıkış süreceğim, yani 8 çıkış olması şart değil, 16 falan da olabilir.

Bilen arkadaş varmıdır?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Erol YILMAZ

bu tarz malzeme bilmiyorum var mıdır,
Varsa bile Tr da yoktur,

Tavsiyem 4'er adet 74hc595+uln2803...

Klein

ST'nin L9823 ve benzeri çipleri var. Biraz pahalı ve iç piyasada bulmak çok kolay değil.
Ama yüksak akım kapasiteli ve en önemli özelliği çıkıştan  arıza bilgisi geri döndürebiliyor.

picmanya

çip bir bacağından 500mA. verebiliyor olabilir. 8 / 16 bacağından birden toplam da 4 / 8 A. akıtabilirmi? bunada bakmak lazım.
uygulamanızı bilmiyorum gerçi ama buda bir kriter, iki aydır bu tarz bir çip arıyordum. en son TPIC6C595D smd 16 pin çipden 5 adet numunelik aldık. bana fazla akım gerekmiyordu.
araştırıken Ti ve ST firmasında bu tarz yaklaşık 25 adet ürün olduğunu farkettim. 16 ve 24 bit çıkışlı led sürücü çipler de var. ama akımları en fazla 250mA. diye hatırlıyorum ve iç piyasada yoktur diyebilirim.
arama kriteri olarak led driver yazın Ti ve ST yi iyice yoklayın.

Okan AKÇA

otomotiv sektöründe bu tarz ürünler kullanılıyor

ipek

Allegro nun A6818 i var 32 bit fakat akim yok hepsine ULN istiyecek////

picmanya

OG Hoca, hangi çipi kullanmaya karar verdiniz.

K46

TPIC6595 var, bu malzemeyi tpic6b595in pin uyumlu fakat yüksek akımlısı diye hatırlıyorum.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

picmanya

TPIC6B595 ...... her bir paralel çıkışı için; 150mA. sürekli akım / 500mA. puls akım.
TPIC6595 ...... her bir paralel çıkışı için; 250mA. sürekli akım / 1000mA. puls akım.

yine istenilen akımda bir çip değil galiba.

ULN2803 ün shift register olanı lazım gibi bir sonuc ortaya çıkıyor.

programlanabilir, pal lojik kapı çipleri, bu şekilde konfigüre edilebiliyormu acaba?

OG

picmanya

ben bu tür çiplerde bir açık nokta olduğunu görüyorum.
bunların 3,3V. işlemci SPI uyumlu, 100MHz. SPI clock hızlı çalışan, çıkışları 500mA. olan.
hatta mümkünse çıkışlarını +V. yede çeken, geniş smd kılıflısı (mümkünse dar smd olanı daha iyi olur, ama sanmıyorum ki olabilsin)
bir çipi üreten malı topuyla götürecek gibime geliyor. 8 kanallısı fazlasıyla yetecektir.
tek bir tasarım olacak yani. patentli olabileceğini sanmam.
tam olarak çipin nasıl çalışması ve olması gerektiğini biliyorum diyelim.

bu çipi üretmek için şartlar nelerdir? nasıl seri asic üretime geçirilebiliyor?

cebimize para koyup uzakdoğuya gideceğiz, ama formaliteler nelerdir?
bu işi araştıran, bilgi sahibi olan varmı?

ipek

bir arkadaşıma saat derece yapmıştım 1 karışlık hazır 7 segment displaydı TPIC6B595 kullandık sorun yoktu

okul' da hoca bunu ledler ıle yapılmış haline getir bana öyle sun demiş ledler ile nası yapılacağını izah ettim çokta güzel

halletmiş fakat üç günde bir TPIC6B595 lerden her hangi birisi bozulmaya başladığını ifade etti. işimde var ilgilenemiyorum

prof 'ta çocuğu strese sokmuş durmadan arıyor , aklıma ilkel bir yöntem geldi 4 tane TPIC6B595 daha al dikkatlice diğerinin

üstüne yerleştir özenle lehimle dedim bir daha aramadı ...galiba işe yaradı ;D

OG

Hocam aslında o ilkel yöntem işe yarar, aklıma da geldi. OE ucundan pwm ile ışık dimm ayarı yaparken propogasyon gecikmelerinde farklılık yaşanırsa yükü eşit paylaşamayabilirler. Tek çekincem o oldu.