kesme ve sleep();

Başlatan since1990, 06 Ekim 2011, 16:26:08

since1990

pic islemciyi kesme gelene kadar uykuya sokmak istiyorum. kesme geldikten sonra kesme islemini yapinca tekrar geri dondugunde uykuya mi girer yoksa bir adim sonrasindan devam mi eder?
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

GreeN

Kesme kodlarının ardından sleep() fonksiyonundan sonraki kodları icra eder diye biliyorum.
Terörü Lanetliyoruz.

Okan AKÇA

uykudan cıkarmak icin ya kesme olması lazım yada resetlenmesi gerekli....

since1990

Neticede reset de kesme olarak geçiyor. Reset inteerrupu pici #000h adresine getiren bir kesme olarak geçiyor. da, işte kesmeden sonra kodlar sleepin altından mı devam ediyor. YOksa geri dönüp tekrar şekerliyor mu .:)
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

picmanya

işlemciyi uyutma olayı yalnızca düşük elektrik tüketimi gerektiğinde, özellikle küçük kalem pil tarzı batarya ile beslenen uygulamalarda istenen bir şey oluyor değilmi?
yoksa başka niye işlemci uyutulmak istensinki?

ekstradan şunu söyleyebilirim;
herhangibir yazılım yada external pin kesmesi, bu kesmenin register ayarları yapılırken, uyku modda (sleep() )yada boş çalışma modda (idle () ) oluşsunmu diye soruluyor. ben bu kısımlarda register ayarlarını, işlemci uyumayacak ve boş çalışmayacak diye veriyorum.
demekki kesme komutları icra edildiğinde, uykuya kaldığı yerden devam etmeliki registerde bu ayarlar yapılıyor, diyebiliyorum.

tekrar sorayım sleep ve idle modda işlemciyi tutmanın pil tüketimi hariç, başka neye faydası var?

since1990

Diyelim uzakta bir işlemcin var sadece ondan istediğin zaman data göndermesini istiyorsun. 1 dk da 1 olabilir. 1saatte 1 olabilir. bu geçen süre zarfında sadece benden data bekleyecek ki data göndersin. geri kalan süre içerisinde while döngüsünde çalışması bana çok anlamsız geliyor. Uyusun.