Pıc ile pır kontrol yapmak istiyorum?

Başlatan yilmaz_tayfun, 06 Ekim 2011, 21:26:57

yilmaz_tayfun

Pic ile ldr kontrol altında pır sensör yapmak istiyorum...Yükselteç kullanmadan direk pice girerek nasıl kontrol yapabilirim?Yardımcı olurmusunuz?

Tayfun

Murat Mert

S.A.
Bende benzeri bişi yapmak istemiştim arkadaşımın birisi istemişti opampsız olmada yada yapamadım. en az 3 opamp kapısından geçmen lazım ozaman pice verebilirsin. daha projeyi yapmadım delikli pertinaks ta denedim tam satabil olmadı 2-3 defa siyal veriyor.
mert07

yilmaz_tayfun

A.S

Herkez opamp ile yükseltip yapabileceğimi söylüyor.Fakat elimde bir adet kart var onda direk pice giriş yaparak kontrol yapmışlar.Nasıl oluyor anlmadım?

Tayfun

OptimusPrime

Bu konu ile ilgili ti msp430 un uygulama notu vardı diye hatırlıyorum...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Seckin ALAN

ADC veya Comparatör kullanımı ile olabilir.
Diren giriş değildir. Gerilim bölücü devre kullanılarak yapılmıştır.
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

t2

PIR kontrolü için LM324 kullanılıyormuş pice gerek yokmuş gayet stabil bir devreymiş. Hani apartmanda merdivende harakete duyarlı aydınlatma lambası olur,  işte ondan. Gecikmesi vs hepsini  LM324 ile ayarlıyoruz. PIC kullanmayı gerektirecek kısım nedir? merak ettim.

Alıntı yapılan: yilmaz_tayfun - 07 Ekim 2011, 14:45:16
Herkez opamp ile yükseltip yapabileceğimi söylüyor.Fakat elimde bir adet kart var onda direk pice giriş yaparak kontrol yapmışlar.Nasıl oluyor anlmadım?
Köşe başındaki elektrikçiden 1 adet  alınıp içine bakılır. nasıl yapıldığı anlaşılır. bunlarda PIR sensöre ilaveten LDR kontrolü ve gecikme de var.

yilmaz_tayfun

Alıntı yapılan: t2 - 07 Ekim 2011, 16:38:25
PIR kontrolü için LM324 kullanılıyormuş pice gerek yokmuş gayet stabil bir devreymiş. Hani apartmanda merdivende harakete duyarlı aydınlatma lambası olur,  işte ondan. Gecikmesi vs hepsini  LM324 ile ayarlıyoruz. PIC kullanmayı gerektirecek kısım nedir? merak ettim.
Köşe başındaki elektrikçiden 1 adet  alınıp içine bakılır. nasıl yapıldığı anlaşılır. bunlarda PIR sensöre ilaveten LDR kontrolü ve gecikme de var.

Evet buna daha önceden bakmıştım.Fakat Ben üç adet pır göz kullanacağım..Ondan dolayı pic ile yapmak istedim..

birkan

Geçen yıl bende dedektör yapmaya kalkmıştım. Sensörlerin adedini 8 tl. ya almıştım. Üstelik yaptığım dedektör evdeki buzdolabı motoru devreye girdiğinde falan iletime geçmişti. Devreyi maskelemek gerekiyor. Sonra vazgeçip 12 tl.ya merdiven otomatiği almıştım. Sonra ondanda vazgeçip hırsız alarmlarında kullanılan dedektör modüllerini kullanmıştım.
Eğer opamp kısmını kendiniz yapmayı düşünmüyorsanız piyasada seri haberleşen ve çok minik kartlara basılmış dedektörler satılıyor. Direkt pic ile kontrol edebiliyorsunuz. 3.7 volt 5 volt ile çalışan modelleri var. Kullanımı çok basit ve zevkli.

Ayrıca yine hazır almak isterseniz merdiven otomatiklerinde kullanılan sensörlerden almanızı tavsiye etmiyorum. Güvenlik malzemeleri satan yerlerdeki dedektörler daha stabil çalışıyor. Bunlarda dijital röle çıkışı veriyor. Ancak normalde röle uçları kapalı devre, hareket algılandığında röle enejiyi kesiyor buna dikkat etmelisiniz. İyi çalışmalar.

OG

pyd1998 gibi bir digital pır kullanabilirsiniz, Özdisan'da vardı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

erkan614

Alıntı yapılan: OG - 08 Ekim 2011, 01:29:12
en kolay çözüm budur.
ama eğer çook kaliteli bir c yazılımcılığınız varda Delta sigma ilede opampsız sadece pic içindeki comparatorle de bu işi başarırsınız. yapanlar var...

z

C nin bilmedigimiz bir yetenegi mi var?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yilmaz_tayfun

Alıntı yapılan: OG - 08 Ekim 2011, 01:29:12

Evet bu pırı kullanmaya karar verdim.3 adet numune aldım ve şuan pırın anatomisini çözmeye çalışıyorum.Ete hocamın yardımı ile baya bir bilgi topladım gerçi.Yine sizinde açıklamalarınız varsa bu Pır hakkında yayınlarsanız sevinirim.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

yilmaz_tayfun

Şuan yolladığınız forum linkinde çalışma var olduğunu söylüyor,açılmıyor.Daha sonra tekrar deneyeceğim.

Tayfun