Mib nedir ?

Başlatan Onur, 09 Ekim 2011, 09:39:06

Onur

Merhaba;

Mikro işlemcilere ilgim var,lakin ne yapabileceğimi bilmiyorum. Kendi üretimim robot veya bir helikopter yapmak istiyorum. Ama dediğim gibi mibler üzerine bilgim az ve en önemlisi " Mib ile neler yapılabilir" bunu bilmiyorum.

Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

Saruman

Mib nedir onur kardeşim ? İlk defa duydum ben bunu.Mikro İşlemci Birimini kastediyorsun sanırım.

Mekanik bilgin ne durumda?

Elektronikle aran nasıl?

Robottan kastın nedir?

Helikopter gibi aerodinamik tasarım isteyen uygulamalar her babayiğidin harcı değildir uğraştırır,bu konuda neler biliyorsun?

Öğrenci misin? Öyleyse bölümün nedir?

K46

Birçok şeyin kısaltması olabilir ama elektronikte işlemciyi temsil eder.

MİB: Merkezi İşlem Birimi
İngilizcesi
CPU: Central Processing Unit
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

Onur

Elektronik haberleşme okuyorum,son 2 senedir ilgim var bu işlere ama hep sarktı bu gidişata son vermek istedim.

Hayatımda sürekli olacağı için zaman gibi bir probleme sahip olacağımı düşünmüyorum. Şuan algoritma çalışıyorum C öğrenmeye başladım.
Robottan kastım; komutlarımı uygulatabileceğim bir tür aynı şekilde o helikopter için de geçerli. Uğraşırım problem etmiyorum ama bilincindeyim iyi bir zaman gerek o zamanı da ayırabilirim acelem yok. Bu işlerde pişmen gerekir deniyorsa ona da eyvallah bu işe girmek için istekliyim ama hangisinden başlamalıyım neler yapabilirim (bana bağlı olan kısım değil,pıc in sınırları nelerdir) bunları tam kestiremiyorum.

Pic16f84 boardım var,onunla başlayabilirim sanırım ?

yamak

Evet ilk defa programlayacaksan 16f84 ile başlayabilirsin.Ama çok fazla zaman ayırma baktın bişeyler yapabiliyorum o zaman 16f877 ya da 18f serisine geç.Robot olarak da ilk aşamada basit bi çizgi izleyen robot üzerine çalışabilirsin.
Kolay Gelsin.

Onur

Yeni alacağım işlemciyi nereden satın alabilirim ? Ve alırkende board olayı nasıl olucak ?

yamak

Bence ilk aşamada board falan kullanma bread board üzerine devreni kurabilirsin.Zaten 16f84 çok fazla çevre birimi olan bi denetleyici değil.Mikrodenetleyici de elektronikçilerden rahatlıkla bulabilirsin.Eğer etrafında elektronikçi yoksa internette malzeme satan siteler var bolca oralardan da temin edebilirsin.

Onur

16f84 için boardum var benim. Okulda almıştık. Ama baktım ki 16f84 üm yok. Yeniden bir işlemci alıcam yine 16f84 mü alayım yoksa daha farklı bir şey ile mi başlayayım?

yamak

Eğer board un 16f84 ü destekliyosa 16f84 al.Daha sonra daha iyi bi işlemciye geçersiniz.