Pic çalışma ömrü?

Başlatan O.KIRATLI, 09 Ekim 2011, 23:40:10

O.KIRATLI

Genelde Pic'!lerin durmaksızın çalışma ömrü ne kadardır bilen varmı acaba?

justice_for_all

microchipin sitesinde 20yildan fazla yaziyor:)nekadar dogru bilmiyorum:)
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

since1990

20 yıldan fazla derken... Çok tuhaf bi süre vermişler. Hanig frekans için 20 yıl. 1 Hz için mi? Yada Clock, ömrünü etkilemez mi? Ama mantıken etkilemeli.
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

Seckin ALAN

ortama, manyetik kirliliğe, güneş patlamalarına, gerilim voltajına, voltajın regülesine vsvs
değişir
mikrochip diyosa vardır bildiği :)
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

justice_for_all

Alıntı yapılan: since1990 - 10 Ekim 2011, 00:43:08
20 yıldan fazla derken... Çok tuhaf bi süre vermişler. Hanig frekans için 20 yıl. 1 Hz için mi? Yada Clock, ömrünü etkilemez mi? Ama mantıken etkilemeli.

http://imageshack.us/photo/my-images/3/unledhuw.jpg/
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

since1990

Resim için teşekkür ederim. GÜvensizlik değildi soruyu sorduran. Şaşkınlıktı. Yinede sağol.
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

z

Soz konusu sure belki flash data retention degeridir.

Flash romda sonucta hucrelere elektron hapsediliyor. Bu elektronlar eninde sonunda tunel acip kacacak. Ha 20 yil sonra ha 100 yil sonra.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

since1990

Peki pici işlem yapmıyorken uykuya almanın bir mantığı yok mu yani? Enerji hariç?

justice_for_all

ilk once bende sasirdim battery yazinca pil omru geldi aklima ama buda imkansiz zaten bunalmis hocamin dedigi gibi flash degeride olabilir...

justice_for_all

yani gunumuzde en onemli sey aslinda enerji tasarrufu baska sey icin yapildigini sanmiyorum..

Mucit23

Ben genelde Yaptığım saat veya tarihli sistemlerde max 50 yıl ömür veririm devreye. Yani yıl ayarını 50 de sınırlarım. Halbuki RTC 2099'a kadar destekliyor. Ama o kadar çalışacağını hiç düşünümüyorum. Ozamanakadar Kim ölür kim kalır ::) ::)

mcn

Valla ben 3 yıl önce bir animasyon devresi yapıp balkona astım,üst balkonun alt tarafına diyeyim.Devre tamamen dışarda,bi tahta üzerine 20 şer cm şerit ledleri yapıştırdım onları sürüyor.

16f628 kullanmıştım.3 yıldan beri elektrik kesintileri hariç hiç durdurmadım ve hiç problem olmadan çalışmaya devam ediyor  :)
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

mustafacan

8-9 yıldır tasarladığımız ve bilfiil çalışan sistemlerimiz var. buna saat tarih sistemleride dahil. içmekan dışmekan karışık sistemler. kesinti yok akü ilede besleniyor.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

justice_for_all

yuksek gerilim vb etkenler haricinde picin kolay kolay bozulacagini sanmiyosum sadece flash omru var yani programin flashda kalma omru o bittikten sonra pic kullanilmayacak hale gelir...

since1990

Peki aynı şekilde program yazıp silmenin bir sayı sınırı var mı?