Pic16f877 lcd Yardım

Başlatan AvadaKedavra, 11 Ekim 2011, 16:11:50

AvadaKedavra

Merhaba arkadaşlar,
Pic16f877a kullanarak Lcd( Jhd162a modelli) 4 bit devresi yapmaya çalışıyorum , yaptığım devre aşagıdaki gibi ne fazla ne esik ,proteusta çalışıyor(proteustaki lcd modeli farklı tabi) ama gerçekte çalışmıyor  :(, devrede çeşitli varyasyonlar denedim ama gene olmadı .
Acaba bilmedigim yada gözden kaçırdığım bişey varmı  ??? yardımcı olursanız  sevinirim

7805 devresi ile pic ,max232 ve lcd yi besliyorum bundan kaynaklı olabilir mi( Resimde gözükmüyor )
işaretli direnç değeri tam nedir(15. pinin onundeki) ve de
Jhd162a datasheet de devrenin veri yolunda  Resx8 diye bişey kullanmıs ama internette çoğu yerde kimse kullanmamıs

Şimdiden Herkeze Teşekkürler

Jhd162a datasheet
http://www.electrokit.se/download/JHD162A%20SERIES.pdf

Proteus cizimi ve kod
http://dosyaload.byethost17.com/download.php?file=d39a8af6aab5b86f52657ae5b97ae769

AvadaKedavra

Kimse yok mu, Somali ye bile yardım ediliyor bana yardım edilmiyor  :P

JKramer

Devreyi breadboard'da topladıysanız, bağlantıları kontrol edin; normalde Proteus'ta gözükmeyen mikrodenetleyici beslemelerini (iki taraftakileri de) gerçek devrede bağlamanız gerekiyor. Yine aynı besleme bacaklarına kutupsuz (100 nF mesela) kondansatörler bağlamalısınız. Sorunu çözmek için fazladan bağlanmış her şeyi (max232,vs.) söküp devreyi sade halde deneyebilirsiniz. Mikrodenetleyicide bir sorun olma ihtimaline karşılık lcd'yi de söküp sadece bir led'i yakıp söndürmeyi deneyebilirsiniz.

Bunların dışında kodunuzda kesme kullanmadığınız için, enable_interrupts(GLOBAL) satırını kaldırın. Bir de CCS'in eski bir sürümünü kullanıyorsunuz; küçük bir ihtimal, belki o sürümde bir hata olabilir. Sürüm güncellemeyi deneyebilirsiniz.

mcan

Kurdugun devrede lcd yı sok o pınlerın her bırıne led bağla , bu ledleri 5 sn delay ile yakıp söndür ,kontrol et gerçekden yanıp sönüyormu ayrıca osilatörün yazdığın programa göre doğrumu set edilmiş.Led yanıp sönüyorsa ve aşşağı yukarı 5 sn ise, devrenin pic kısmı muhtemelen çalışıyordur.söktüğün lcd ye sadece elektrik, 15-16 numaralı pinler (arka aydınlatmadır) ve vee ye pot bağlayıp enerjilendir.Potla oyna eğer üst satırdaki (yada sana göre alt) tüm noktalar simsiyah yandıgını görüyorsan lcd de çalışıyordur.Geriye program kalıyor.Ancak dikkat et lcd modellerindeki ufak numara harf fakları pin dizilişini tepe taklak değiştirir.Lcd yi yaka da bilirsin eğer datasheet tam o ürünün ki değilse.Somaliye selamlar.

since1990

15. pine giderken neden direnç koyuyorsun ki arkadaşım. Çıkar onu. Herşey düzelecek.:D
Ekleme:
Bende LCDm fazla akım çekiyor diye sınırlamak için koymuştum. Ekranda hiç birşey görülmemişti. :) Muhtemelen dirençtendir yani ;)
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

AvadaKedavra

" 15-16 numaralı pinler (arka aydınlatmadır) ve vee ye pot bağlayıp enerjilendir.Potla oyna eğer üst satırdaki (yada sana göre alt) tüm noktalar simsiyah yandıgını görüyorsan lcd de çalışıyordur."

Arkadasın dedigi sey olmuyor yani potu sağa sola çeviriyorum ama noktalarda bi haretlilik yok
Pot un orta pin i Vee(Lcd nin 3. pin) ye bağladım , ön. pine +5v  ,arka pinde topraga bağladım(ön ve arka pinlerin yeri fark eder mi)
Lcd nin Vee sinden(3. pinden) potla oynayınca farklı değerler ölcebiliyorum (Bu , potu doğru bağladım anlamına geliyodur herhalde )

Yani Lcd mi bozuk ?

15. pine giderken koyduğum dirençi kaldırdım,
Koddan da  enable_interrupts(GLOBAL) satırını kaldırdım
Lcd için kullandıgım pinlere led takıpta deneyecegim söylendigi gibi

Maxim

15. pin 2x16 ekranlı lcd lerde arka aydınlatma ledinin + ucudur
bunu herkes biliyor

ama bu arka aydınlatma (backlight) ledlerinin hepsi 5 volt değilki ??
bazıları 4.2 volt, bazıları daha düşük bile olabilir
neden kaldırıyorsunuz ? öyle bir kural yok, ledleri bozacaksınız .

kural şudur:
o lcd nin datasheetine bakılır
baktınmı ? ok
backlight ledi kaç volt ve kaç mA lik miş ?
gördünmü ? ok
şimdi ona göre direnç hasapla ve oraya seri olarak tak
taktınmı ? ok

genelde 10 ohm ile 47 ohm aralarında bir değerlerle karşılacaksınız.

* yukardaki datasheete baktım sadece voltaj değerini yazmışlar 4.2 volt
ledlerin çektiği akım yazmıyor, 50ma çekse diyelim o zaman 16ohm luk bir direnç lazım
ama doğru değer olmayabilir
30ma olsa 27 ohm lazım direnç

AvadaKedavra

Maxim arkadaşın dediği üzere 15. pine bağlanacak direnci biraz araştırdım ama amper değeri sır gibi saklanıyo  >:(

aşağıdaki pdf de
4.2.2 Led Power Source başlıgı altında  2.2 ohm luk direnc gösteriyo , bi göz atabilirmisiniz yanlışlık olmasın

http://wenku.baidu.com/view/a4b513cdda38376baf1faed2.html?from=related

Bide su var ,yukarıda bahsettigim lcd deki piksellerin potla oynayınca koyulaşma durumunun gözlemlenmesi sonucunda ,
sorun bende mi yoksa lcd de mi ,lcd de ise gidip yeni bi tane alım, sizce durum nedir ?

Yanıt veren herkeze teşkkürler.

fahri-

Ben uzun süredir projelerimde 22 ohm 1/8w kullanıyorum.