RS485 Haberleşme

Başlatan FxDev, 12 Ekim 2011, 18:41:38

FxDev

RS485 ile ilgili en ucuz haberleşme kurabileceğim IC hangisidir?
Bir çok entegre görüyorum bazılarının fiyatları aşırı uçuk, MAX serisi gibi, bazılarının ise çok düşük. Aralarındaki fark ne olabilir?
Ayrıca bazı devreleri incelediğimde A ve B ucunun arasında bir direnç görüyorum, bunun nedeni nedir?
İzoleli bir yapı kullanmayı düşünmüyorum, yüksek gerilimlerle uğraşmayacağım..

Tecrübeli arkadaşlardan bilgi almak isterim..

OG

SN75176,

RS485'in atası bu malzeme. Diğerlerinde de genelde 75176 uyumlu yazar.
Yeni nesil türevlerinden biraz fazla akım çeker o kadar. 5V çalışma gerilimi, 0,2V diff voltaj. Çıkış kısa devre akım koruması falan da var.

Diğerleri, kullanmadım inceledim, hatırladığım kadarı ile, bazıları az enerji tüketiyor, bazıları 3,3V için falan.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Kabil ATICI

max485 veya ST485 entegrelerini önerebilirim. A ve B uçları arasındaki direnç hat empedansı için. Bu direncin tam olaran ne işe yaradığını görmek için devreyi kur ve hat üzerindeki elektrik sinyallerini  osilaskop yardımı ile incele.
Özellikle kendin gör. Yanılmıyorsam hat uzadıkça işin içine kablonun  kapasitif ve endüktif özellikleri giriyor. (belki düşük iletişim hızı ve kısa hatlar belki direnç olmadan sistemi götürebilir ama sonuçta elektrik sinyalleri ne şekilde parazit kapacağı belli olmaz.

Entegreler arasındaki fark olarak veri iletişim hızı. iletişim yöntemleri gibi farklar var. Örnek olarak toplu karşılaştırma için
http://www.maxim-ic.com/datasheet/index.mvp/id/1111
bağlantısını incele.
ambar7

OG

Evet veri hızı farkını atlamışım, bazıları çok çok hızlı. Ben 250Kb e kadar kullandım.

Devreyi çizerken A-B arasına bir direnç yerleştirin. 5K6 gibi bir direnç ile bütün 75176'ları kapatın. Böyle yaptığınızda hat sonuna kapatma direnci taktımmı takmadımmı derdiniz olmaz çünkü tüm alıcılar hattı kapatıyor. Tek alıcı varsa bu direnci 120R gibi yapabilirsiniz.

Hat kapalı olmazsa yansımalar yaşanır. Kesin yaşanır, abuk subuk olaylar çıkar karşınıza.

t2

2 alıcı var. biri alıcı biri verici veya bazen diğeri alıcı öbürü verici oluyor. her 2 tarafa da 120 ohm direnç taktım. hesap yapmadım. acaba doğru mudur?

mozkan87

Linkteki yazıda açıklamışlar. Belki incelemişsinizdir ama genede görmeyen arkadaşlar varsa ekleyeyim.
http://www.maxim-ic.com/app-notes/index.mvp/id/763

mozkan87

Rica ederim hocam ne demek. Bende maxim'in application notlarını hep sevmişimdir. Adamlar mühendisliğe yakışır şekilde uygulama notu çıkartıyor. Kolay gelsin.

OG

Arkadaş güzel döküman bulmuş.

Alıntı yapılan: FxDev - 12 Ekim 2011, 22:51:39
Asıl soru bu aradaki direncin bir hesabı var mı?

Transmisyon hatlarının genel kuralları. Empedans eşitliği, duran dalgalar vs.

bymrz

Figure 12 ' ye(Multiple Cables) bakarsanız, bu yöntemin 485 sistemi için uygun olmadığını söylüyor. Lakin, sanırım hepimiz çoğunlukla bu yöntemi kullanıyoruz...  :( 

OG

Araya basit bir çoklayıcı girmekte fayda var.