18F87K22 ve port problemleri

Başlatan pcb, 15 Ekim 2011, 15:39:03

pcb

Merhaba arkadaşlar

Çalışma hızının bir miktar yükseltilebilir ve port sayısının fazla olmasından dolayı 18F87K22 yi tercih ettim.
Datasheet te yazana göre işlemci, 16-25Mhz harici kristal ile PLL aktif 64-100Mhz de çalışabiliyor ancak portların çok olması hepsinin genel amaçlı kullanılabileceği anlamına gelmiyor, mesela PORTH 8 bitlik bir port olmasına karşılık B ve C portları 25ma çıkış verebilirken H portu sadece 2ma çıkış veriyormuş meğer.
Grafik lcd dataport için portH ı kullandım sonuç hüsran oldu , yazılar ekranda bazen rastgele bazen eksik kısımları olan harfler şeklinde basılıyor. 
2ma çıkış verebilen her bir pin için, işlemci - lcd ile kurulan iletişimde problemler olabilir mi ? harflerin basım hatası bundan kaynaklanabilir mi ?

LukeSkywalker

Grafik lcd'nin datasheetinde data giriş akımları belirtilmiştir. Bakın bakalım 2mA yeterli mi?

Kabil ATICI

LCD modüllerin giriş akımlar mikroamperler mertebesindedir.
Bazen LCD modüller fiziksel etkiye maruz kaldıklarında  LCD ekran üzerinde  dikey olarak  gösterim hataları (eksikleri) oluşturabiliyor. (sanrırm ekran muhafazası olarak kullanılan malzeme zayır). Ekranın orasını burasını bastırınca düzelir gibi olur.

Aksi durumda programınızı kontrol etmenizde fayda var.
ambar7

pcb

microchip forumda, lcd ekranların data portları cmos olduğundan 2ma yeterli olduğunu söylüyorlar fakat zayıf akımdan kaynaklanan lcd ye yazma sırasında puls ların eğimli olması hata oluşturabilir diyor.
yazma hızını biraz yavaşlatmayı denicem.

volkii

lcdnin sürücüsü, sizin port hızınıza yetişemiyor olamaz mı? bununla ben birkaç sefer karşılaştım

pcb

olabilir ama port hızını nasıl yavaşlatabilirim ki ?

justice_for_all

system frekansini azaltarak veya beklemeler koyarak...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Maxim

bu komutu denedinizmi ?

Declare GLCD_STROBE_DELAY = 10

pcb

Alıntı yapılan: Maxim - 16 Ekim 2011, 09:50:58
bu komutu denedinizmi ?

Declare GLCD_STROBE_DELAY = 10

evet komutu denedim ama problem bu yönde değil tahminim , lcd için uygun olmayan bir port bu , portj-a ve c yi de kullanıyorum (enable-cs1-cs2 için) bunlarda öyle bir sorun yok.

skara1214

yeni konu açmayayım dedim buradan devam edeyim 18fk22 ile 18f22 arasında ne fark var fiyatları yarı yarıya
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

microtronic

Alıntı yapılan: skara1214 - 12 Ekim 2012, 23:41:08
yeni konu açmayayım dedim buradan devam edeyim 18fk22 ile 18f22 arasında ne fark var fiyatları yarı yarıya

K serici picler düşük gerilimlerle çalışabiliyor.Fark bu sadece,