Her saat başında Yanan Ledli Saat Yapmak istiyorum.Lütfen YARDIIMM..

Başlatan emirkutlay, 16 Ekim 2011, 22:08:37

emirkutlay

Arkadaşlar saat başında başlayıp gelecek saat başında sönüp diğerine geçen ayrı renkde yanan ledli saat yapmak istiyorum.Yani diyelim ki saat 1 de yeşil ledli yanacak saat 2 ye gelindiğinde de yeşil led sönecek kırmızı ledi yakacak Saat 3 e geldiğinde de kırmızı sönecek mavi yanacak bir projeyi gerçekleştirmek   istiyorum.Bunu yapabilmek için bana yardımcı olurmusunuz devre şemasını verebilirmisiniz .Göstereceğiniz ilgiye şimdiden teşekkür ediyorum.Saygılarımla..

muhittin_kaplan

emirkutlay

Muhittin Bey bende sizin gibi ustalarıma genel hatla yapmak istediğim projenin devresini soruyorum ne şekilde devre olabilir . Bu basit bir entegre ile de olabilir 4015 gibi yada pıc lerle olabilir.Bana bu devreyi yapabilirseniz çok memnun olacağım.İlginize teşekkür ederim.Saygılarımla..

muhittin_kaplan

Böyle bir "İstek Üzerine Proje" Yapmadım. size önerim PIC ile timer Kullanmanız yolunda olur. Dil olarak CCS C yada Basic derleyecisinden biri olabilir (Proton, PBP gibi).
Forumu biraz araştırın işinize yarayacak konular göreceksiniz.
Kolay Gelsin.

subram

http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

pea

Sayıcı entegrelerle de yapabilirsin pic ile uğraşmak istemezsen.
http://www.electricstuff.co.uk/nixcct.pdf buradaki u1 ve u8a ile gösterilen entegrelerin çıkışları saat çıkışlarıdır.

emrah

selam,
benim üzrinde çalıstıgım projenin birkısmından  bahsediyorsun. resimde gördügün 30cm çapındaki bir kartın etrafında 10mm rgb led var 60 adet. saat kısmındada  yaklasık 120 adet 5mm rgb ledlerden oluşmakta. henüz bitmiş degil. eger yapmak istersen biraz beklemeni öneririm ...

bigbey

RGB renk kombinasyonunu nasıl kullanmayı düşünüyorsun
Saatçilik benim Baba mesleği.
Bizde kule saatleri yapıyoruz. Yaptığınız çizim güzel görünüyor. Eğer ticari değil ise burada paylaşırmısınız çiziminizi.
TA6R

emrah

Alıntı yapılan: bigbey - 19 Ekim 2011, 08:22:08
RGB renk kombinasyonunu nasıl kullanmayı düşünüyorsun
Saatçilik benim Baba mesleği.
Bizde kule saatleri yapıyoruz. Yaptığınız çizim güzel görünüyor. Eğer ticari değil ise burada paylaşırmısınız çiziminizi.

rgb renk kombinasyonu derken ? anlayamadım.  proje henüz bitmedi. şimdilik ledleri yurtdışından aldım. eger türkiyede kullandıgım ledleri hesaplı bulabilirsem ticarisini düşünüyorum. projeyi paylaşamam ama begenen olursa pcb sini gönderebilirim.

emirkutlay

Emrah abi projeniz gerçekten güzel olmuş Allah bahtını açık eylesin benim seçtiğim proje biraz basiti ben ağaç üzerine saatleri yazıp dakikaları da çizgi halinde yapıp delikli olacak.Hazır saat makinasını koyup küçük kadran Akrep diyelim ki saat 1 de yeşil yanacak saat 2 de de yeşil sönüp kırmızı yanacak saat 3 e geldiğinde de kırmızı sönüp mavi yanacak.Ben bunu yapmak için read role ile açıp kapatılabilir diye düşünüyorum fakat bunu yapabilmek için benim devreye ihtiyacım var.Tabii ki yardımlarınız olursa ben de başarıya ulaşırım sayesinde.Sizde yaptığınız proje yi de benimle paylaşırsınız benimde tecrübem artar.Mail im : emirkutlay@hotmail.com Saatim digital olmayacak sadece görüntü farklılığı olacak.

emrah

teşekkür ederim. yapacagın saati halen anlayamadım!. agaç üstüne? djital olmayacak ? gibi gizli cümlelerle birşey anlaşılmıyor.  yapacagın işi tam olarak anlatırsan ona göre yardımcı olunur. ilk başta yazdıgın mesaja, son yazdıgın mesajdaki istekler farklı !

gambit1244

arkadaş analog saat makinesi koyucak sanırım
saatide ledlerle aydınlatmak istiyor
ama saatin yelkovanı ile picin senkronize olması lazım
yani bir reset butonu olucak yelkovan tam 00 da iken resete basılıp timer aktif edilicek
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

emirkutlay

Emrah bey sizin gibi digital olmayacak demek istedim aslında gambit bey benim anlatmak istediğimi anlamış.Ben Ağaç üzerine Saat makinayı (Akerp Ve Yelkovan) oturttuktan sonra  Rakamları yerleştireceğim.Rakamlar arası dakikaları boşaltıp led koyacağım.Saat 1 ile 2 arası Yeşil led yanacak 2 ye geldi mi Yeşil led sönecek kırmızı yanacak.2 den 3 arası diyelim ki mavi yanacak Saat 3e geldi mi Kırmızı sönecek Mavi yanacak.Bu ledleri yakma ve söndürme işini Readröle ile yapılabilir.Kişi karşıdan baktığında  Saat arasını yeşil gördü mü Saat 1 ila 2 arasında olduğunu  bilecek.Böyle bir devre arıyorum .Bunu yapmak için yardımızı bekliyıorum.Şayet bu projeyi sayenizde gerçekleştirebilirsem dünyanın en Bahtiyar insanı olacağım.Saygılarımla...

gambit1244

60 lede ihtiyacınız var,
rgb olmasına gerek yok, yerleştirirken renklerine gore yerleştirceksiniz renklerini
reed role olmaz cünkü hasssasiyeti zayıf(bence)
timerli bi sistem yaparsanız busefer mikrodenetleyici kullanmak gerekir
ayrıca ayarlayabilmek içinde time up down tuşları olmalı yoksa sıkıntılı olur
programın calısma mantıgı şoyle olabilir..
reset yaptınız 12 ile 1 arasındaki 5 led yandı. ve saymaya başladı
up tuşuna bastınız 1 ile 2 arasındakiler yanmaya başladı ve saymaya başladı 1 saat sonra 1-2 sonüp 2-3 yanıcak.
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

emrah

reed röle ile yapabilmen için yelkovan mıknatıslı olması gerekir. dahat mantıklısı CNY70 ile yapılabilir.   12 rakamının oldugu kısıma cny70 yerleştirerek her saat başını bu şekilde anlarsın ve istegine göre 2 saate bir yada her saate bir renk değiştirebilirsin.