16f877 ile uyumlu dokunmatik ekran tavsiyesi

Başlatan fersuh, 17 Ekim 2011, 11:37:27

fersuh

Merhaba arkadaşlar. 16f877 ve dokunmatik ekran kullanarak bir kontrol sistemi tasarlamaya çalışıyoruz. Pic'imizle uyumlu dokunmatik ekranın seçimi konusunda bazı tereddütlerimiz var yardımınıza başvurmak istedim.

1- Rs232 protokolünü kullanacağız ve biz sadece bu protokolü kullanarak hem ekrandan verileri okuyup hem de ekranda görüntü oluşturabilir miyiz?

2- Rs232 protokollü her ekran bizim pic'imizle uyumlu olur mu?

3- Bizim için dokunmatik ekran tavsiye eder misiniz, boyutlar 5.7-7 inç civarı (renkli)

Murat Mert

S.A.
www.elektrovadiye bakın derim. Çok amaçlı iş yapacaksan resim butonlar vb... şeyler 18f*** serisini kullanın derim. Kolay gelsin.
mert07

Klein

Ekrandan kasıt ne?
Eğer operatör paneli gibi bir ekran kullanacaksanız , RS232 ile haberleşebilirsiniz. Ama HMI üzerinde kendi protokolünüzü yazmak biraz sıkıntılı olabilir. Eğer işlemci tarafına MODBUS protokolü yazarsanız; HMI ile daha kolay haberleşebilirsiniz.

Bunun için piyasada çokça HMI var. Bildiğim kadarıyla 7" panellerde en uygun fiyat delta operatör panellerinde.
http://www.fastltd.net/ sitesinden modelleri inceleyebilirsiniz.

Kabil ATICI

Ekrana yüklenecek verilerin işlemci üzerinde tutmayı düşüyorsanız flash belleği yetmeyebilir. (bitmap türü bir yaklaşım)
Hele farklı ekran görüntülerin oluşturduğu bir bileşimse çok büyük bellek boyutlarına ulaşabilir. Yok ekrandaki görüntüleri ben oluşturacağım derseniz o başka tabi...
ambar7

since1990

Hmi leri piclere uydursak çok tatlı olur. hazır kutusu yapılmış sadece pic ile seri porttan konrol edebileceğimiz hmiler var mı?
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk