Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Kapı uyarıcı

Başlatan ipek, 19 Ekim 2011, 06:41:08

ipek

http://hotfile.com/dl/132703658/031fe32/ir_buzzer.rar.html

basitçe şöyle bir şey tasarlamaya çalıştım istediğime yaklaştım fakat sonlandıramadım.

bir adet inrared alıcı var TK19 diyelim kapımızın önünde bir perde var içeri girilebilmesi için kişinin eliyle kaldırması gerekiyor

bunun karşısında'da çin malı her hangi bir tv kumandası volum tuşuna bir şey kıstırdık devamlı bir şeyler yolluyor buda ir dedektörü

bir an için 0 yaptığı için kendinden öten DC buzzerimizi 10 kere öttürüyor buyrun ne istemiştiniz diye labaratuardan çıkıp bakıyoruz burada pir çalıştıramıyoruz

bir nedenden ötürü buraya kadar yapmaya çalıştığım devre sorunsuz çalıştı monte ettik işede yaradı.bir iki gün içinde iki sıkıntı keşfettik birinci

herhangi bir floresan lamba yakılıp söndürülünce sistem bazen kendiliğinden çalışıyor butona' kontak sıçramasını gidermeye yarayan delay ilave etmeye çalıştım intcon buna müsade etmedi wend olayıda olmadı yada beceremedim..

devreyi pille beslediğimiz için @sleep diyoruz herhalde bu komaya sokuyor pilden vazgeçilebilir o kadarda önemli değil..ikinci sıkıntı eğer biz ihtiyaçlarımızı karşılarken biri içeri girdi ise ve biz duyamadı isek bir led

tasarladım  bu led içeri girildiğinde 10 beep sesinden sonra sürekli yanık kalıyor içeri biri girdi diye bizi uyarıyor  ve biz pile koyduğumuz anahtarı açıp kapamadan durumunu koruyor fakat ir uyarısı geldikçe ses yine vazifesini tekrar tekrar  yapıyor buraya kadar aksakta olsa çalışıyor düz yanan led'in göze uyarıcı gelmediğini farkettik bunu flaşh ettirmeye karar verdim ve orada kaldım galiba @sleep buna müsade etmiyor..önerilerinize ve çözümlerinize açığım kalın sağlıcakla...

Device = 12F675
Config WDT_OFF,PWRTE_ON,CP_OFF,BODEN_OFF,MCLRE_OFF,INTRC_OSC_NOCLKOUT
Xtal = 4

TRISIO=%010000     	' GPIO.4 as inputs and all others as outputs (or %00010000)
CMCON=%0000111       ' Comparator kapali
'CMCON=7         	'turns off comparator function [CMCON0=7]
ADCON0=0        	'no ADC - doesn't seem necessary but may be a good idea
ANSEL=0         	'no ADC input - IMPORTANT if using ports in digital mode
VRCON=0         	'turns off voltage reference to minimize sleep current
INTCON=8        	'Enables port change interrupt ie GPIE
IOCB=%00010000'16    'sets GPIO.4 for Interrupt on change [IOC=16]
OPTION_REG.6=0 	    'INT on falling edge
OPTION_REG.7=0 	    '00000000 WPU enabled,
WPU=%00010000          	'00000000 = 38 set unused ports 1,2 and 5 tied to weak pull-up resistors
GPIO=0                ' port Clear
'Define Variables
Symbol wakeup  GPIO.4 'input, interrupt on change.
Symbol LED = GPIO.0    'LED output
Symbol Alarm = GPIO.1    'LED output
x VAR Byte
'y var byte 
DelayMS 500				' Wait for PICmicro to stabilise
'Initial settings
LED=0
Alarm = 0
'Program
Begin:
INTCON.0=0
DelayMS  100

@ Sleep

DelayMS  100
For x= 1 To 10
LED=1
DelayMS 500 
LED=0
DelayMS 500 
Next x
Toggle Alarm
'Alarm = Alarm1

GoTo Begin

End

çonçon

OG

Alıntı Yapbir an için 0 yaptığı için kendinden öten DC buzzerimizi 10 kere öttürüyor buyrun ne istemiştiniz diye labaratuardan çıkıp bakıyoruz burada pir çalıştıramıyoruz

bir nedenden ötürü buraya kadar yapmaya çalıştığım devre sorunsuz çalıştı monte ettik işede yaradı.bir iki gün içinde iki sıkıntı keşfettik birinci
Bir an için 0 gözlerseniz IR çıkışında çok defa hata yaşarsınız. Anlamlı data (volume + gibi) gönderiyorsanız anlamlı datayı çözebilirsiniz. Örneğin SonyIN komutları.

TX - RX için farklı bir örnek, uyarlanabilir. http://www.rentron.com/PicBasic/IR_Chips.htm
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ipek

bu gün ir sıkıntısını tekrar yaşadık sağlıklı olmadığını zaten biliyorduk tamamen iptal ettik ucuna misina bağlı chery kontak switch bağladık

uzun bir mekanik ayardan sonra güzel çalıştı. şimdi gereksinim duyulan switch 0.5 yada 1 saniye basılınca switchten el çekildikten sonra

uyarı moduna girmesi ve led'de flash ısrarı sleep'ten vazgeçebiliriz bunu bataryalı diye düşünmüştük. saygılar.....