Yedek Ampul

Başlatan since1990, 20 Ekim 2011, 01:37:45

since1990

Resimdeki devreden 2 tane olduğunu düşünün. 2. devre sadece 1. ampul kesildiği zaman devreye girecek. 1 tane ampul kesildiği zaman diğer ampulün yanmasını nasıl sağlayabiliriz?
Not: Ampuller 150w 24volt. yani çok yüksek akım çekiyorlar.
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

aslan_korhan

Ampul'ün yakınına LDR bağlayabilirsin.
Veya ampulün çektiği akımı kontrol ettirebilirsin fakat bu olay daha karışık olur...

Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Erol YILMAZ

IRFP150 nin Source ile şase arasına 10 mohm luk bir şönt koyarsın.
150W-24V   yani 6 A akım akarken 60 mV luk gerilim düşümü olur burada....

Bunu da ister ADC ile direkt olarak oku,
istersen Opamp ile yükselt öle oku !

since1990

Ama öyle olmaz çünkü bu lamba linner olarak parlaklığı ayarlanıyor. net bir değer söyleyemeyiz yani.
Bu klapmetrelerdeki sensörlerden bulabilirmiyiz? BU jumper ile kabloyu klapın içerisinden geçiririm. Akım 0 iken diğerine geçer??
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: since1990 - 20 Ekim 2011, 15:26:42
Ama öyle olmaz çünkü bu lamba linner olarak parlaklığı ayarlanıyor. net bir değer söyleyemeyiz yani.
Bu klapmetrelerdeki sensörlerden bulabilirmiyiz? BU jumper ile kabloyu klapın içerisinden geçiririm. Akım 0 iken diğerine geçer??

OLUR YİNE DE...
Çünkü,
Ampul teli kopunca akan akım "0" olacak !!!
Bu ayırtedilebilir birşey ! 

z

Lambalar PWM ilemi suruluyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gambit1244

şöyle olabilir..
cok saçmada olabilir soyledigim, ama bi çözüm.
bitane rölenin bobin bacakları ile ampulu seri bağlarsın
ampul bozuldugunda rolede durur.
normalde kapalı uçlarınada ampul ile kaynagı seri baglarsın
ampul bozulunca içinden geçen akım 0 olcagı için role düşer ve diğer lamba yanar??
bobinden okadar akım geçerse ne olur bunu bilen birine sormak lazım tabi.
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

necati

reed contac in üzerine 1.5mm çap emaye telden 20-30 sipir sar (lambaya seri)
reed contact ile diger lambayı yak
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

ipek

teknelerde seyir lambalarını bu tür Fet'lerle  kontrol ediyorlar  denizde gece gündüz bu lambalar çok önemli zira manevra

kabiliyeti kısıtlı ne kadar uzaktan görür yada görülür iseniz o kadar emniyetli olur..

bu fetlerin arkasında ikili kılıfta rail opamp oluyor ilk opamp fetin içindeki kelvin kaynağını belirli bir seviyeye getiriyor

ikinci opamp comparator olarak çalışıyor eşik geriliminin altına düşüldüğünde yada çıkıldığında sonuç bir yada 0 oluyor

ortada wattlı direnç fala gözükmüyor ..

http://www.vishay.com/docs/71991/71991.pdf

AN10322 Current sensing power MOSFETS buda nxp'nin galiba

drmp

bu  lambaya seri bir ampul daha bağla ve bu lamba uçlarını optoya gir buradan halledebilirsin   bu yöntem çok elektronik aheşamlı bir yöntem olmasada bir elektrik santralinde staj yaparken öğrendim çok merak etmiştim  işletmenin tepesindeki lamba söndüğünde (sinyal lambasıdır 220v ) aşağıdaki kumanda odasında alarm çalsın uyarsın iye kaç düşünmüştüm 

since1990

Alıntı yapılan: gambit1244 - 20 Ekim 2011, 16:26:33
şöyle olabilir..
cok saçmada olabilir soyledigim, ama bi çözüm.
bitane rölenin bobin bacakları ile ampulu seri bağlarsın
ampul bozuldugunda rolede durur.
normalde kapalı uçlarınada ampul ile kaynagı seri baglarsın
ampul bozulunca içinden geçen akım 0 olcagı için role düşer ve diğer lamba yanar??
bobinden okadar akım geçerse ne olur bunu bilen birine sormak lazım tabi.
Saçma diye bir şey yok:D Role koyarsak 8A rolenin bobinlerini ızgaraya çevirir. :D Ve onun üzerinde düşen gerilim benim ışığımı kısar.

since1990

Alıntı yapılan: bunalmis - 20 Ekim 2011, 15:47:45
Lambalar PWM ilemi suruluyor.
Hayır. Pwm çıkışı lowken mi test et diyecektiniz?

z

Isin icinde islemci yada lojik devre varsa akim cekiyormu diye kontrol etmene gerek yok.

Lamba yan isareti ile lojik devre harekete gecer.

Her iki Mosun da gate gerilimini keser ve Moslarin Drain voltajina bakar.

Eger Drain voltajlarindan birisi 0 ise ona ait lamba bozuktur. Drain voltaji 1 seviyesinde olanin gate"ine voltaj verir.

Eger her iki lamba da saglamsa bu durumda gatelerden istedige voltaj verir.

Ikisi lamba da bozuksa artik gatelere ne vereceginin onemi yok.

Bu islemi kisa araliklarla surekli dener. Lambalar flamanli oldugu icin cok cok kisa sureligine enerjinin kesilmesinin onemi olmaz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com