seri iletişim

Başlatan isikyasar, 21 Ekim 2011, 20:28:27

isikyasar

MERHABA ARKADAŞLAR,

PROTONDA 16F84 İŞLEMCİSİNE GÖRE HAZIRLADIĞIM KODLA BİLGİSAYARIN SERİ PORTUNDAN VERİ ÇIKIŞI YAPMAK İSTİYORUM.SANIRIM EKSİK BİRŞEYLER VAR

DEVICE 16F84A

OUTPUT PORTA.0
OUTPUT PORTB.0
  INPUT PORTB.4
  INPUT PORTB.5

PORTB=0             
  PORTA=0
basla:

IF PORTB.4=1 THEN
SEROUT PORTA.0,16468,["deneme veri",59,13]
    toggle PORTB.0
    Pause 1500
END IF

IF PORTB.5=1 THEN
SEROUT PORTA.0,16468,["2. deneme veri",13]
    toggle PORTB.0
    Pause 500
  END IF   
GOTO basla
END

proteus kullanıyorum. VIRTUAL TERMINALDE VERİYİ GÖREBİLİYORUM. COMPIMDEN ( PC SERİ PORT ÇIKIŞI) VERİ ÇIKIŞI OLMUYOR.

gutaussehender

evet sızınde dedıgınız gıbı bıryerlerde eksıklık var.
pc nın comportundan cıkıs vermek ıstıyorum demıssınız fakat pic de seri daha cıkısı vermişsiz ya anlatamadınız yada gercekten bı yerlerde eksıklık var :)

kudretuzuner

Merhaba
PC'den PIC'e data yollamak için,seri iletişime özel pin atanmış,oldukça da ucuz olan 16F628A kullanmanızı önereceğim.Bu arada PC ile PIC arasına da max232 koymanız gerekecek.Ayrıca PC tarafına da basit bir ara yüz yazarsanız daha kullanışlı olur.Aşağıdaki linkte sizin işinize yarayacak bilgiler mevcut.Anlaşılmayan yerler olursa tekrar sorun lütfen.Linkteki tüm dosyaları PC'nin  C:\ diskine kaydedin.Notbukta seriport olmadığını var sayarak çalışmayacağını söyleyeyim.Devreyi yapar çalıştırmak isterseniz COM1 portunu kullanmanız gerekecek.Kolay gelsin.
https://rapidshare.com/files/1278767801/isikyasar_seriport.rar
Amatör

isikyasar

proteusta yaptığım devrede pic e bağlı max232 var ve çıkışında compim yani com port çıkışı var. görsel olarak çalıştırdığımda rs232 çıkışında veriyi okuyabiliyorum. ama pc nin seri portundan veri çıkışı olmuyor. görsel olarak veriyi görebiliyorum. ama pc nin seri portundan çıkış olmuyor.

drmp

ben proteustaki compim denemelerinde  max 232 kullanmıyorum ayrıca virtual terminali yaptığım projelerde debugger gibi kullanıyorum gayet partik oluyor

kudretuzuner

Merhaba
Arkadaşlar ben,dikkat ederseniz PC'den PIC'e data aktarmayı anlattım.PC'den çıkan datayı tekrar PC'ye döndürüp okumak için max232'ye gerek yok.Seriportun TX-RX bacaklarını dikkatlice kısa devre yapar PC'de basit bir ara yüz yazarsanız,örneğin textbox1'den yollanan datalar textbox2'de okuyabilirsiniz.Kolay gelsin.
Amatör

dyonizos

Öncelikle PC den pic e data gönderdiğinizde bunu pic tarafında SERIN ile okumanız gerekmiyormu? sonrasında SEROUT ile geri PC ye gönderebilirsiniz.

isikyasar

merhabalar,
PİC den PC ye data aktarımını ayrıntılı olarak örnekli bir şekilde anlatabilen olursa memnun olurum.
Data iletimi 9600 baud olursa sevinirim.

teşekkürler.

kudretuzuner

Merhaba
Faydalı olur inşaallah.Not:Konuyu tam anlayabilmeniz için Altaş yayınlarından ORHAN ALTINBAŞAK'ın yazdığı 16F628A için PIC uygulamalara bir göz atmanızı tavsiye ederim.Kolay gelsin.
https://rapidshare.com/files/2658151643/ısıkyasar_PIC_to_PC.rar
Amatör

kudretuzuner

Linkin tamamı çıkmıyor.Tarayıcıya copy-paste ile giriniz
Amatör

karapotinli

işin içinde çok ayrıntı yok umarın herkeze faydalı olur

Device = 16F877A  

Xtal = 4                           'KRİSTAL 4MHZ

TRISB.2=0  ' baska port falan olursa ADCON1 i ayarla ben ayarlamadımdı çalışöçadı portbye aldım

gonder:

SerOut PORTB.1,84,["BAGIL NEM ="] ' -komut,porttucu,baund hızı.[mesajformulfalan] -

goto gonder

delayms 1000

End

ayrıntı baund hızında ben 84 e almadan virtual terminalde okunur karekter alamadım bu arada vt ayarı 9600baundrate  8databiti nopariti 1stopbiti

ben okunur karekter almak onemli verinin değişmedini gosterir

isikyasar

konuyla ilgili yardımcı olabilecek kimse yokmu????

kudretuzuner

Merhaba
Son yolladığım dosyayı açıp baktınız mı?PIC'ten PC'ye data yollamanın tüm yazılımlarını verdim.Proton bilmediğim için o konuda yardımcı olamayacağım.Kolay gelsin.Not:dsn dosyasını görürsek daha çok yardım eden olur düşüncesindeyim.
Amatör