P18F2520 de EEPROM değerlerinin kendiliğinden değişmesi

Başlatan fahri-, 22 Ekim 2011, 19:29:47

fahri-

Arkadaşlar PIC18f2520 kullandığım bir projede AC 220V actuator kontrol ediyorum. Aç /kapa yapıyorum. EEPROM a yazdığım bir set değeri bir süre sonra (belki 1 ay)  kendiliğinden değişiyor. Bunun sebebi ne olabilir? Bu durum nasıl önlenebilir? Böyle bir problemle karşılaşan arkadaş oldu mu?

feyzi

pic uzmanlarına  göre manyetik alan pici etkiliyormuş.
"insanların hayırlısı ,onlara faydalı olandır."  (H.Ş.)

OptimusPrime

eeprom içeriğinin kendiliğinen değişmesi pek mantıklı bir durum gelmedi bana. ( erratasına göz atmak lazım yinede belki orada bu durumdan bahsedilmiştir ) belki programın bir yerlerinde bug olabilir...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

fahri-

Programda hata yok. aynı cihazdan başka yerde var. 1 senedir hiç böyle bir hata yapmadı. bu cihaz da 4 ayda 2 kez yaptı. Sebebi EMI ile ilgili. Actuatörü sağa ve sola çevirirken cihazda kilitlenme oluyordu. Snubber devresiyle bu kilitlenme problemini çözdüm. ancak hala pic üzerinde bir emi etkisi var diye düşünüyorum.

Seckin ALAN

faraday kafesine alsan pic kartını bir nebze çözüm olabilir
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

necati

220v bobine parelel 275v varistor baglayın
boin ve 220v um kablolarını  12v 5v dc kablolardan uzak tutun
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

Kabil ATICI

220V ac sistemlerinde güç çeken bir cihazı kullanırken  yerini göre beslemenin 0 geçiş denen gerilmin 0V olduğu noktada açmak gerekiyor veya kapatmak gerekiyor.  Eğer gerilimin tepe yaptığı noktada açma işlemi uygulanırsa ne biçim paraziter oluşuracağını tahmin edersiniz. (yük bobinse)
Sebep bu olabileceği gibi aletin bağlandığı yerdeki  özellikle fazın elektriksel parazitler bu tür sorunlara sebep olabilir.
ambar7

fahri-

Alıntı yapılan: ambar7 - 24 Ekim 2011, 15:16:38
220V ac sistemlerinde güç çeken bir cihazı kullanırken  yerini göre beslemenin 0 geçiş denen gerilmin 0V olduğu noktada açmak gerekiyor veya kapatmak gerekiyor.  Eğer gerilimin tepe yaptığı noktada açma işlemi uygulanırsa ne biçim paraziter oluşuracağını tahmin edersiniz. (yük bobinse)
Sebep bu olabileceği gibi aletin bağlandığı yerdeki  özellikle fazın elektriksel parazitler bu tür sorunlara sebep olabilir.
Problemin sebebi zaten dediğiniz şeyler. Ben çözümünü arıyorum. Aynı işi yapan ithal bir cihazda bu problemler olmuyor. Donanım olarak çok az fark var. Ana fark o smd PIC kullanmış ben DIP paket PIC kullanıyorum.

bymrz

Power On Reset ve Brown Out Detect Reset Sigortaların açık mı?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: fahri- - 23 Ekim 2011, 00:00:36
Actuatörü sağa ve sola çevirirken cihazda kilitlenme oluyordu. Snubber devresiyle bu kilitlenme problemini çözdüm. ancak hala pic üzerinde bir emi etkisi var diye düşünüyorum.

Aktüatör dediğiniz şey bir indüktans veya kapasite ise !

Bobine verilmiş gerilimi aniden keser isek bobindeki gerilim ters yönde fırlayacaktır.
Boş kapasiteye aniden gerilim uyguladığımızda akım anlık olarak tepe yapacaktır...

Oluşmuş EMI gürültüsünden korunmak yerine, hiç oluşturmamak bence çok daha iyi bir çözüm !

Aktüatöre gerilimi veya akımı sınırlı verip-almayı deneyin.
( Elimde olsa bu satırı altın harflerle yazarım :) )

Bundan memnun kalmazsanız yaptığınız deneyin bedelini ben ödeyeceğim. ( bu da işin reklam kısmı ) )

NOT : Bu durumda EMI gürültüsü ciddi oranda düşecektir.

fahri-

Alıntı yapılan: alone_lover - 24 Ekim 2011, 16:42:50
Power On Reset ve Brown Out Detect Reset Sigortaların açık mı?

POR açık Brown Out Dedect kapalıydı. Konuyla ilgili araştırma yaparken Brown Out Dedect ile bu tür problemlerin önlenebileceği ni bulmuştum. Siz de teyit ettiniz. Deneyip sonucu yazarım.

@Allegro;
Hocam Actuator 220AC motor yani endüktif. Röleyle enerji veriyor ve kesiyorum. Ve tam da dediğiniz gibi problem enerjiyi kestiğim anda oluşuyor. Önceden pic'i kilitliyordu. Snubber devresi ile  kilitlenmeyi önledim. Ancak bu bastırdığım sinyal hala etkili diyebilirim. Bu nedenle bazen ayda 1 bazen 3 ayda 1 de olsa dediğim problem oluşuyor.
Çift yönlü AC motorun akımını nasıl sınırlı verebilirim? Nasıl bir yöntem önerirsiniz?

bymrz

Brown out önemli bir mesele... Bu tarz devrelerle devamlı çalışıyorsanız, MAX809/810 gibi reset entegreleri de kullanabilirsiniz.

Sonucunu ben de bekliyorum...