32 kanal Dimmer devresinde Ampüllere kısa devre göstergesi

Başlatan Pyrodigy, 24 Ekim 2011, 13:58:36

Pyrodigy

Merhaba
32 kanallı bir dimmer devresi tasarlıyorum ancak takıldığım ve içinden çıkamadığım bir ilave devre var, her türlü fikir ve düşüncelerinize ihtiyacım var.
Kısaca durum şu şekilde PIC > hc595 (port çoklayıcı) > MOC optolar > Triyak ile Ampullerin yanacağı 32 kanallı bir devre tasarladım.Bu anakart üzerinde ilave olarak ampulleri bağladığımda ampülleri yakmadan! ampullerin doğru takıldığından veya bozuk olup olmadıklarını görebileceğim bir gösterge sistemi düşünüyorum.
Bu ek devre Moc ve triyak sistemine zarar vermemesi ve triyaklar tetiklendiğinde ise aynı şekilde bu ek devreye herhangi bir zarar vermemesi gerekiyor.
Aklımdan geçen şöyle bir mantık; triyaklar ile ampülleri sürme bağlantısı arasına ilave DC 5 volt 10 Ma gibi düşük voltaj ve akımda elektrik vererek kısa devre yapıp yapmadıklarını test etmek ve her 32 kanal için bunu ayrı ayrı yapmak, daha sonra hangi bağlantı kısa devre yaptıysa onu gösterge sistemine yansıtmak.
Mesela; Her ampül bağlantısına düşük voltaj ve akım verip 4 x HC165 ile her dimmer devresinin kısa devre olup olmadığını okumak olabilir. Bu konu ile tecrübeli veya şu şekille yaparsan daha pratik olur diyebilecek fikirlere açığım.
Saygılarımla
Persistance is the name of the game in this business....