FPGA_başlangıç için tavsiyeleriniz?

Başlatan kzmsimsek, 25 Ekim 2011, 18:57:31

kzmsimsek

Arkadaşlar hepinize merhaba.

Elektrik & Elektronik Mühendisiyim ( Elektronik, Dijital tasarım ve  C ailesi programlama konusunda yeterince bilgim mevcut )
FPGA'lerle çalışmaya karar verdim ve yaklaşık 1 haftadır FPGA  ile ilgili araştırma yapıyorum.
Ancak çok fazla bilgi kirliliği ve net olmayan bilgilerle karşılaştım forumlarda.
Picproje sitemizden epey bilgi topladım bu konu ile ilgili ancak kafamda hala soru işaretleri var.
Sizlerden, FPGA konusunda hiç deneyimi olmayan bana başlangıç aşamasında şu konularda tavsiyede bulunmanızı, bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

1-) Xilinx ile mi Altera ile mi başlamamı tavsiye edersiniz?
2-) Başlangıç seviyesi için makul miktarda donanımı mevcut hangi deneme kitini (alternatifleriyle beraber ) tavsiye edersiniz. ( fiyat üst sınırı 250 - 300 dolar )
3-) Tasarım için hangi yazılımı tavsiye edersiniz? Xilinx ISE mi Altera Quertus mu Modelsim mi? ( Ücretsiz bulabileceğim )
4-) Her nekadar Verilog daha kolay, C ailesine yakın olsa da tasarım dili olarak VHDL düşünüyorum. Avrupa'da VHDL'in yaygın kullanılması ve kaynak erişiminin daha kolay olması sebebiyle. Ancak bu konuda da tavsiyelerinizi beklerim.
5-) Bunlar dışında uygulama geliştirmem için gerekli yazılım, donanım tasarım ve test tavsiyeleriniz?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Ankaralı

Merhaba;
1-)Xilinx ile başlayın tavsiyem.Örnek döküman daha fazla.
2-)NEXYS2 kartını alın uygun fiyatlı ve başlangıç için çok ideal bir kart.Ben Nisan ayında 250TL ye almıştım.
3-)Xilinx ISE yi sitesinden indirin .
4-)VHDL ile başlayın Verilog biraz daha karmaşık geldi bana.

Simülasyonlarla falan uğraşmayın bir kart alın ve örnek programlar üzerinden değiştirerek uygulamalar yapın.
@ NEXYS2

berat23

konuda çok tecrübeli değilim fakat birşeyler söyleyebilirim.tecrübeli arkadaşlar lütfen düzeltsin.

başlangıç için alteranın kartları daha iyi.alteranın kartlarını terasic diye bir firma üretiyor,şurdan;
http://www.terasic.com.tw/en/
öğrenme amaçlı olacaksa de2 70 ya da de2115 bence makul.giriş çıkış birimleri olarak isteyebileceğiniz herşeye hemen hemen sahip bu kartlar.birçok işi sadece bu kartı kullanarak halledebilirsiniz.alterada başlangıç için örnek ve eğitimler var fakat kartla beraber verilen örnekler verilog ile yazılmış.bunun hariicnde sitesinde kafi miktarda anlatım var gerek quartus gerek verilog vhdl dilleri ile ilgili.fakat bahsettiğim kartların normal fiyatları biraz bütçenizin üstünde.

xilinx ise bana şimdi daha mantıklı geliyor.sanki kullanım olarak xilinx daha yaygın.aynı fiyat aralığındaki ürünlerinde ise biraz daha hızlı gibi geldi bana.xilinx deneme kartlarını da digilent üretiyor,
http://www.digilentinc.com/index.cfm
spartan 6lı kartlar şahsen benim epey ilgimi çekiyor,yakın zamanda bence xilinxe geçmeyi düşünüyorum.başlangıç açısından baktığımızda xilinx kartlarında bir de2115 ayarında çevre birimi zenginliği yok.zaten altera ile başlamanın espiriside burada.

yazılım bizim seçeneğimizle değil.altera için quartus,xilinx için ise kullanılıyor.quartus çok sorunlu bir yazılım.bir önceki versiyonunda(10 sanırsam) epey bug vardı mesela ben sopc builderın düzgün çalıştığını görmedim.bence simülasyon yerine doğrudan kart üzerinde denemek daha mantıklı.o yüzden simülasyon hakkında pek bir tecrübem yoktur.

bende avrupa muhabbetinden dolayı vhdl çalışıyorum fakat verilog bana daha anlaşılır ,kolaymış gibi geliyor.bu arada c ile iki dilinde benzer yanı yok diyebilirim zira baştan mantığınız farklı.

kabaca böyle özetleyebilirim.

kzmsimsek

Alıntı yapılan: berat23 - 25 Ekim 2011, 20:39:29
konuda çok tecrübeli değilim fakat birşeyler söyleyebilirim.tecrübeli arkadaşlar lütfen düzeltsin.

başlangıç için alteranın kartları daha iyi.alteranın kartlarını terasic diye bir firma üretiyor,şurdan;
http://www.terasic.com.tw/en/
öğrenme amaçlı olacaksa de2 70 ya da de2115 bence makul.giriş çıkış birimleri olarak isteyebileceğiniz herşeye hemen hemen sahip bu kartlar.birçok işi sadece bu kartı kullanarak halledebilirsiniz.alterada başlangıç için örnek ve eğitimler var fakat kartla beraber verilen örnekler verilog ile yazılmış.bunun hariicnde sitesinde kafi miktarda anlatım var gerek quartus gerek verilog vhdl dilleri ile ilgili.fakat bahsettiğim kartların normal fiyatları biraz bütçenizin üstünde.

xilinx ise bana şimdi daha mantıklı geliyor.sanki kullanım olarak xilinx daha yaygın.aynı fiyat aralığındaki ürünlerinde ise biraz daha hızlı gibi geldi bana.xilinx deneme kartlarını da digilent üretiyor,
http://www.digilentinc.com/index.cfm
spartan 6lı kartlar şahsen benim epey ilgimi çekiyor,yakın zamanda bence xilinxe geçmeyi düşünüyorum.başlangıç açısından baktığımızda xilinx kartlarında bir de2115 ayarında çevre birimi zenginliği yok.zaten altera ile başlamanın espiriside burada.

yazılım bizim seçeneğimizle değil.altera için quartus,xilinx için ise kullanılıyor.quartus çok sorunlu bir yazılım.bir önceki versiyonunda(10 sanırsam) epey bug vardı mesela ben sopc builderın düzgün çalıştığını görmedim.bence simülasyon yerine doğrudan kart üzerinde denemek daha mantıklı.o yüzden simülasyon hakkında pek bir tecrübem yoktur.

bende avrupa muhabbetinden dolayı vhdl çalışıyorum fakat verilog bana daha anlaşılır ,kolaymış gibi geliyor.bu arada c ile iki dilinde benzer yanı yok diyebilirim zira baştan mantığınız farklı.

kabaca böyle özetleyebilirim.

Teşekkür ederim arkadaşlar. >> Ankaralı  &  berat23

Hem Xilinx hem de Altera nın birkaç kartını inceledim tavsiyelerinizden sonra.
Altera donanımsal olarak çok daha fazla imkan sunuyor gerçekten.
Bunlar Xilinx kartları:
http://digilent.org/Products/Detail.cfm?NavPath=2,400,793&Prod=S3E1600
http://digilent.org/Products/Detail.cfm?NavPath=2,400,897&Prod=NEXYS3
Bunlar da Altera:
http://www.terasic.com.tw/cgi-bin/page/archive.pl?No=226
http://www.terasic.com.tw/cgi-bin/page/archive.pl?Language=English&No=502

Muhtemelen bu dördünden biriyle başlıycam. Altera olma ihtimali daha yüksek ama tabii fiyat sorunu var. Xilinxlerin neredeyse 2,5 katı. Hemen alma ihtimalim düşük. 3-4 ay sonra ancak elde edebilirim.
Şimdi :
1-) Akademic fiyatları yarıyarıya ve çok uygun bana. Akademik satışta üniversitelerin alması mı kastediliyor yoksa üniversitede görev yapan hocalarıma aldırabilir miyim.
2-) Kartlardaki VGA portunu kullandıysanız kısa bilgi verebilir misiniz. Nedir, nasıldır, hangi uygulamalar?
3-) Kartı alana kadar simulasyon programlarıyla rahatlıkla uygulama yapabilir miyim? Mesela Proteusta simulasyon gibi. ( Pic programı yazıp simulasyonda pice aktarıp devreyi çalıştırdığı gibi? )
4-) Hazırladığım programları kartlara yüklemek için ISE veya Quertus u mu kullanıyorum yoksa direkt olarak USB den karta kendisiyle gelen arayüzü var da ondan mı aktarıyorum?
5-) Windows 7 kullanıyorum herhangi bir konuda sorun yaşar mıyım?

Şimdiden teşekkürler.

yamak

1- Ben bu yaz akademik indirimli aldım sadece  danışman hocanın adı, üniversitenin adı vs bilgileri istiyolar.
2- VGA protunu kullanmadım ama örenk uygulama vardı çipin içinde monitör takınca ps/2 girişine bağlı mouse ile ekrandaki digilent ikonunu hareket ettiriyosun.
3- Modelsim proteustan farklı sadece sinyallerin şekillerini anlık görebiliyosun.Bence kartın yerini asla tutmaz.Ama yine kart gelene kadar denenebilir.
4- Yazılan program xilinx ise ile fpga ile yüklenemiyo.Digilent adept programı ile yüklüyorum ben.Quartus u bilmiyorum.
5- Ben de windows 7 kullanıyorum sorunsuz bi şekilde kullanılıyo.

kzmsimsek

Alıntı yapılan: yamak - 26 Ekim 2011, 00:30:29
1- Ben bu yaz akademik indirimli aldım sadece  danışman hocanın adı, üniversitenin adı vs bilgileri istiyolar.
2- VGA protunu kullanmadım ama örenk uygulama vardı çipin içinde monitör takınca ps/2 girişine bağlı mouse ile ekrandaki digilent ikonunu hareket ettiriyosun.
3- Modelsim proteustan farklı sadece sinyallerin şekillerini anlık görebiliyosun.Bence kartın yerini asla tutmaz.Ama yine kart gelene kadar denenebilir.
4- Yazılan program xilinx ise ile fpga ile yüklenemiyo.Digilent adept programı ile yüklüyorum ben.Quartus u bilmiyorum.
5- Ben de windows 7 kullanıyorum sorunsuz bi şekilde kullanılıyo.

Teşekkürler yardımın için.

1-) O zaman hocalarımdan birine rahatlıkla aldırtabilirim. Güzel oldu bu bilgi.
*** Rica etsem ISE ve Quertus ayrıca Modelsim ile ilgili kısa bilgi verebilir misin? Tavsiyen hangisi? Bunlar tam olarak nedir? Simulasyon, derleyici  vs..?
***  Ayrıca Altium designer, Multisim gibi simulasyon programlarında FPGA kullanabiliyor muyuz bu konuda bilgin var mı? Yani proteusta pic seçip, hazırladığımız programı pice aktarıp, pic in çıkışlarındaki devreleri kontrol tarzında?     

fatihinanc

Alıntı yapılan: kzmsimsek - 26 Ekim 2011, 00:13:52

Teşekkür ederim arkadaşlar. >> Ankaralı  &  berat23

Hem Xilinx hem de Altera nın birkaç kartını inceledim tavsiyelerinizden sonra.
Altera donanımsal olarak çok daha fazla imkan sunuyor gerçekten.
Bunlar Xilinx kartları:
http://digilent.org/Products/Detail.cfm?NavPath=2,400,793&Prod=S3E1600
http://digilent.org/Products/Detail.cfm?NavPath=2,400,897&Prod=NEXYS3
Bunlar da Altera:
http://www.terasic.com.tw/cgi-bin/page/archive.pl?No=226
http://www.terasic.com.tw/cgi-bin/page/archive.pl?Language=English&No=502

Muhtemelen bu dördünden biriyle başlıycam. Altera olma ihtimali daha yüksek ama tabii fiyat sorunu var. Xilinxlerin neredeyse 2,5 katı. Hemen alma ihtimalim düşük. 3-4 ay sonra ancak elde edebilirim.
Şimdi :
1-) Akademic fiyatları yarıyarıya ve çok uygun bana. Akademik satışta üniversitelerin alması mı kastediliyor yoksa üniversitede görev yapan hocalarıma aldırabilir miyim.
2-) Kartlardaki VGA portunu kullandıysanız kısa bilgi verebilir misiniz. Nedir, nasıldır, hangi uygulamalar?
3-) Kartı alana kadar simulasyon programlarıyla rahatlıkla uygulama yapabilir miyim? Mesela Proteusta simulasyon gibi. ( Pic programı yazıp simulasyonda pice aktarıp devreyi çalıştırdığı gibi? )
4-) Hazırladığım programları kartlara yüklemek için ISE veya Quertus u mu kullanıyorum yoksa direkt olarak USB den karta kendisiyle gelen arayüzü var da ondan mı aktarıyorum?
5-) Windows 7 kullanıyorum herhangi bir konuda sorun yaşar mıyım?

Şimdiden teşekkürler.

Ben Altera tavsiye ediyorum. Çünkü Xilinx'e göre fiyatları daha uygun. Sizin verdiğiniz kartlardan biri DE2-70 diğer 115. Bunlar amaç olarak başlangıç seviyesi değil de biraz daha orta seviyeye hitap eden kartlar.
Üzerindenki donanım ve FPGA çipinin gelişmişlik seviyesi Xilinx'in aynı ayardaki ürünlerinden daha iyi. Özellikle DE2-115
Fakat ben bu ikisini de başlangıç olarak tavsiye etmiyorum. Çünkü başlangıç için fazla gereksiz donanım var üzerinde.

Bu sene Terasic DE0-Nano adında bir kit çıkardı. Üzerinde Cyclone IV var ve bu çip orta seviye için gerçekten çok başarılı.
Ve ekstradan üzerinde 12 bit ADC, Accelerometer,32 MB SDRAM gibi donanımlar da var. Fiyatı ise ~150 TL civarında.
Alan arkadaşlar çok memmun gerkçekten.

http://www.terasic.com.tw/cgi-bin/page/archive.pl?Language=English&No=593

Ben DE0 kullanıyorum o bile şimdilik fazla aslında. Yani demek istediğim şu ki eğer bu işe yeni başlıyorsanız belli bir süre boyunca biraz ucuz birşey kullanın, sonra ihtiyaca göre gerisi şekillencektir zaten.

1- Akademik fiyatlardan yararlanmak için öğrenci olmak yeterli. Değilse bir öğretim görevlisi...
2- -Altera için- VGA Portu bit çözünrülüğüne göre değişiyor. Bazıları 4 bit, bazıları 12 bit. Kaynak kodları da web sitesinden bulunabilir. Gayet açıklayıcı yazılmıştır...
3- Proteus gibi bir ortamda maalesef FPGA test etme imkanı yok. Yazdığınız yazılımı test edebilmeniz için Testbench yazmanız gerekiyor. Bu da üretici firmanın IDE sinden bir araç kullanılarak yapılabiliyor.
4- Altera çipe ISE ile, Xilinx çipe Quartus ile program atma şansı yok. Kendi arayüzlerini kullanma zorunluluğu var. Fakat Alteranın sitesinde Standalone Programmer indirilerek Quartus'u açmadan bu arayüzle FPGA programlamak mümkün.
5- Win7 64 bitte bazı driver sorunları olabiliyor-Altera- ama 32 bitte ben bir sıkıntı yaşamadım.

Kolay Gelsin.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

berat23

akademik fiyattan ben sadece üniversite öğrencisi olduğumu belirtmemle yararlanmıştım.kimliğimi taratmıştım.danışman hoca vs. istemedi altera.yıl başında almıştım.

win 7 64 bit ise eski sürümlerinde terasicin bazı programları sıkıntı çıkarıyordu fakat quartus ile beraber onları da güncellediler.altera alırsanız cdden gelen yazılımları kullanmadan önce terasic ve alteranın sitesinden bakın güncel mi diye.

bence kart seçiminde kriteriniz ne yapacağınız olmalı.örnek verdiğim de2-70 115 gibi kartlar herşey için geçerli yani aslında tam öğrenmek için ideal.zaten kartın adı Development Edutation.yani önerdiklerimin hiçbiri bir uygulamaya yönelik,ileri seviye ürünler değil.

birde marka seçiminde uygulama da önemli.şimdi bende de0 nano var.evet birçok iş için gayet yeterli fakat dspde bana yetmiyor üzerindeki fpganın speed grade i.bu iş için spartan 6 daha uygun mesela.bu biraz uygulama bazlı bir seçim,doğrudan bu iyidir diye birşey yok.

fpgade simülasyon konusu çok gerçekçi değil.mesela bazı kodlar sentezlenemez fakat simülasyonda çalışır.mesela delay gibi.yani simülasyonda harika çalışan bir kod gerçekte birşey ifade etmeyebilir ama temel işler için simülasyon olabilir.

bence altera alacaksanız önce kendi sitesindeki webinarları takip edin.bu sayede fpga nedir sorusunun yanıtını bulursunuz.böyle buradan anlatılmıyor ama mesela fpga üzerinde,tasarımın çalışma hızı yazılıma bağlıdır.hızı optimize etmek için fpga yapısını iyi bilip,sentezleyicideki araçları iyi kullanmak lazım.elektronik bilginiz iyi olduğuna göre genel mantığı iyi kavrarsanız gayet rahat öğrenirsinz gibime geliyor.

basettiğim webinarlar;
http://www.altera.com/education/training/curriculum/fpga/trn-fpga.html

fatihinanc

Alıntı yapılan: berat23 - 26 Ekim 2011, 01:06:15
fakat dspde bana yetmiyor üzerindeki fpganın speed grade i.

Hocam merakımdan soruyorum FPGA üzerinde DSP tarzı uygulamalar yapmak için nasıl bir yöntem kullanıyorsunuz ?
Yani ekstradan bir araç var mı veya doğrudan kodlama ile mi gidiyorsunuz ?
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

kzmsimsek

Alıntı yapılan: fatihinanc - 26 Ekim 2011, 00:52:27
Ben Altera tavsiye ediyorum. Çünkü Xilinx'e göre fiyatları daha uygun. Sizin verdiğiniz kartlardan biri DE2-70 diğer 115. Bunlar amaç olarak başlangıç seviyesi değil de biraz daha orta seviyeye hitap eden kartlar.
Üzerindenki donanım ve FPGA çipinin gelişmişlik seviyesi Xilinx'in aynı ayardaki ürünlerinden daha iyi. Özellikle DE2-115
Fakat ben bu ikisini de başlangıç olarak tavsiye etmiyorum. Çünkü başlangıç için fazla gereksiz donanım var üzerinde.

Bu sene Terasic DE0-Nano adında bir kit çıkardı. Üzerinde Cyclone IV var ve bu çip orta seviye için gerçekten çok başarılı.
Ve ekstradan üzerinde 12 bit ADC, Accelerometer,32 MB SDRAM gibi donanımlar da var. Fiyatı ise ~150 TL civarında.
Alan arkadaşlar çok memmun gerkçekten.

http://www.terasic.com.tw/cgi-bin/page/archive.pl?Language=English&No=593

Ben DE0 kullanıyorum o bile şimdilik fazla aslında. Yani demek istediğim şu ki eğer bu işe yeni başlıyorsanız belli bir süre boyunca biraz ucuz birşey kullanın, sonra ihtiyaca göre gerisi şekillencektir zaten.

1- Akademik fiyatlardan yararlanmak için öğrenci olmak yeterli. Değilse bir öğretim görevlisi...
2- -Altera için- VGA Portu bit çözünrülüğüne göre değişiyor. Bazıları 4 bit, bazıları 12 bit. Kaynak kodları da web sitesinden bulunabilir. Gayet açıklayıcı yazılmıştır...
3- Proteus gibi bir ortamda maalesef FPGA test etme imkanı yok. Yazdığınız yazılımı test edebilmeniz için Testbench yazmanız gerekiyor. Bu da üretici firmanın IDE sinden bir araç kullanılarak yapılabiliyor.
4- Altera çipe ISE ile, Xilinx çipe Quartus ile program atma şansı yok. Kendi arayüzlerini kullanma zorunluluğu var. Fakat Alteranın sitesinde Standalone Programmer indirilerek Quartus'u açmadan bu arayüzle FPGA programlamak mümkün.
5- Win7 64 bitte bazı driver sorunları olabiliyor-Altera- ama 32 bitte ben bir sıkıntı yaşamadım.

Kolay Gelsin.

Teşekkür ederim

***Orta seviye bir kart almamda herhangi bir sakınca varmı? Zaten biraz tecrübe edinince daha iyi bir karta geçicem. Yani DE0 ile başlayıp daha sonra DE2-115 almak yerine direkt DE2-115 almam daha iyi olmaz mı? Gelişmiş bir kartın çalışrken çıkardığı zorluklar yoktur herhalde başlangıç seviyesindeki bir karta göre?
***DE2-70 ve DE2-115 kartlarında Accelerometer veya ADC özelliklerini görmedim. yok sanırım?
*** Win 7 64 bit kullanıyorum. Altera da driver sorunu varsa bile hallederler ya da etmişlerdir diye tahmin ediyorum

fatihinanc

Merhaba,

Gelişmiş bir kart almanın elbetteki sıkıntısı olmaz fakat ben maddi açıdan söylemiştim.
Türkiye fiyatları için DE115 ~700TL idi yanlış hatırlamıyorsam.
DE0 ~200TL, DE0-Nano ise ~150TL diye hatırlıyorum...

Evet DE2 serisinde ADC ve Accelerometer yok fakat 24 bit ses codeci mevcut. Sadece protokolü biraz karışık bu codecin. Eğer çözülürse ADC amaçlı kullanılabilir.

berat23

Alıntı yapılan: fatihinanc - 26 Ekim 2011, 01:12:03
Hocam merakımdan soruyorum FPGA üzerinde DSP tarzı uygulamalar yapmak için nasıl bir yöntem kullanıyorsunuz ?
Yani ekstradan bir araç var mı veya doğrudan kodlama ile mi gidiyorsunuz ?

aslında ben de merak ediyorum genelde nasıl yapıldığını.ben hek kod üzerinden gittim,genelde de öyle gördüm.aslında şematik tasarım üzerinden megafunction kullanarak yapmak daha kolaymış gibi gelmiyorda değil.hazır ip ler var ama onlar amatör kullanım için çok pahalı.dsp builder kullanılabilir.yani burada öğrenme amaçlı ve profesyonel amaçlı yaklaşım farkı var sanırsam.

fatihinanc

Megafunction kullanarak yapmak basit fakat ücretli...
Altera bu tarz IP leri süre kısıtlamalı olarak sunuyor. Onun haricinde www.opencores.org sitesinden DSP ile ilgili ücretsiz IP ler indirilebilir.
Üstelik çoğu VHDL ile yazılmış...

DSP Buidler'ın avantajı ise Simulink çıktılarını HDL'e çevirebiliyor olması. İşleri oldukça kolaylaştırıyor yani. Fakat sorunsuz bir kullanım olması için Quartus Subscription Edition şart gibi...

leblebitozu

Aliexpress'te de ucuz kitler var, bu arada şunu söylemek lazım FPGA öğrenmek ve başlamak için XILINX ya da ALTERA çok farketmez, uzakdoğu'da ALTERA daha çok tercih edilir ve ucuzdur.

http://www.aliexpress.com/product-fm/461867220-FPGA-Altera-Cyclone-EP1C6-NIOSII-FULL-Devlopment-Board-BK014-wholesalers.html

Ankaralı

Alıntı yapılan: berat23 - 26 Ekim 2011, 10:28:49
aslında ben de merak ediyorum genelde nasıl yapıldığını.ben hek kod üzerinden gittim,genelde de öyle gördüm.aslında şematik tasarım üzerinden megafunction kullanarak yapmak daha kolaymış gibi gelmiyorda değil.hazır ip ler var ama onlar amatör kullanım için çok pahalı.dsp builder kullanılabilir.yani burada öğrenme amaçlı ve profesyonel amaçlı yaklaşım farkı var sanırsam.

Merhaba; Şematik tasarım üzerinde hiç uğraşdınızmı hocam? Ve bu IP Core denen şey nedir bilgilendirebilirmisiniz beni....
@ NEXYS2