Proton da POT komutu ile ADC arasındaki fark nedir?

Başlatan dyonizos, 27 Ekim 2011, 23:52:14

dyonizos

Selamlar arkadaşlar
POT komutu ile ADC arasındaki fark nedir yada potansiyometre kullanımında ikisi arasında fark varmıdır? POT kullanımı sanki daha kolay gibi.

Mucit23

Benimde ilgimi çekti doğrusu;
Protonun help dosyasında şöyle bir örnek verilmiş.
DIM VAR1 as BYTE
Loop:
VAR1 = POT PORTB.0 , 100   ' Read potentiometer on pin 0 of PORTB.
PRINT @VAR1 , " "          ' Display the potentiometer reading
GOTO Loop                  ' Repeat the process.

Anladığıma göre picin adc sini kullanarak ölçüm almıyor. Dışarıdan pot okuma yapılacak pine birtane kondansatör ekleniyor. Yazılım kondansatörün şarj-deşarj süresini hesaplayarak pot değerini ölçüyor. Ben öyle anladım

OG

pot ile alınan değerler yalnız R değerine bağlı değil, R ve C eğrisine bağlı olduğu için linear değil logaritmiktir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pcb

POt komutunun amacı, 5-50K direnci 16bit hassasiyetle ölçmek , ADC ise analog değeri dijitale çevirir. bu ikisi aynı şey değildir.

Mucit23

Burada kullanılan potun değeri kondansatörün değerini nasıl etkiliyor

OG

POT'un değeri kondansatör değerini etkilemiyor, seri bağlı R ve C elemanı, RC elemanlarının şarj deşarj davranışı üssel , doğrusal değil.

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/electric/capchg.html

Yani Birim zamandaki değişim doğrusal değil.

ADC de ise durum çok ayrı birşey, R oranına bağlı belli bir bölünmüş gerilim değeri üretirsin, o da voltaja dönüşür, değer dönüşümleri doğrusaldır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pcb

POT komutunu hiç kullanmadım ama tahmin ediyorum, port kondansatörü resetleyip 1 olana kadar sayıyor , direnç üzerinden kondasatörün dolma süresi 16bit bir değer olarak veriliyor.

dyonizos

Pot komutunu potansiyometre ile pwm kontolünde kullanabiliriz aslında bu noktada. yanılıyormuyum?
lineer olmasada motor hızını ayarlayabilir. sonucta 16 bit bir değer veriyor.

pcb

POT komutundaki fayda düşündüğünüz gibi değil bence , mesela kullandığınız bir sıcaklık sensörü var 10K lık, bu 10K nın ısıya göre değişimini takip etmek için kullanılabilecek bir komut bu.

Murat Mert

Alıntı yapılan: pcb - 28 Ekim 2011, 01:13:04
POT komutundaki fayda düşündüğünüz gibi değil bence , mesela kullandığınız bir sıcaklık sensörü var 10K lık, bu 10K nın ısıya göre değişimini takip etmek için kullanılabilecek bir komut bu.

S.A.
Çok doğru bir düşünce bende ntc ölçümü için güzel olabilir diye düşündüm.
mert07