kaliteli 32768 khz kristal bilen ?

Başlatan emrah, 11 Kasım 2011, 11:44:44

emrah

selam,

Yapmıs oldugum dıjıtal saatte ve yapılan saatlerde, saatin geri kalması yada ileri gitmesi piyasada bulunan kristallerden kaynaklanıyor.
bu kristalin kaliteli olanları varmıdır ?

diğer bir sorun,

saat devresini 16f628A ile yapıp dahili osilatörunu kullanmam saatteki zaman kaymasını etkilermi ? saat entegresiyle (ds1302) haberleşmede sorun cıkartırmı diye düşünüyorum?

Andromeda

kristalden kaynaklanmıyor, paralel kond. bağlanmamasından oluyor...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

-Hasan-

Ben de aynı şekilde; PIC18F4620 ' nin TIMER1 modülünü RTC olarak kullanıp dijital saat yapmıştım. TIMER1 ' i alışveriş yaptığım elektronikçiden aldığım 32.768 kHz kristal ile tetikledim. Kristal uçlarına paralel olarakta 22 pF kondansatör bağladım. Geri veya ileri gitme durumu var mı diye devreyi 3 - 4 saat çalıştırdım, saniyesi bile bozulmadı. Kristali aşağıdaki gibi bağladım, datasheetlerde nasıl bağlanacağı gösteriliyor:

Bknz:
PIC18F4620 Datasheet Sayfa 129
PIC16F628A Datasheet Sayfa 51

rree

Kristallerin  hata oranı ile belli toleralanslarda satılıyor. Tolaransı düşük olanların fiyatlarıda yüksek. Ben bununyerine Pic 18 xxxx   32.768 MHZ modül kristal kullandım. Pwm ile 32.768 Khz elde ettim. 32.768.000/32768  Oranı kadar daha hassasiyet artmış oldu. Rtc çipin osc kısmında bağlı  38.768 khz kristali pic pwm inden uyartım akımları uyguladım. Yaptığım saatten hiç bir şikayet gelmedi. Rtc çipindeki kristal elektrik kesildiğinde devrede kalıyordu. Rtc osc elektrik var iken    pwm den gelen uyartım akımlarına  uymak zorunda.

Okan AKÇA

genelde bende aynı piyasada satılanlardan  kullanıyorum hic bir sorunla karlışmadım

SERRO EFE

Bende piyasada satılanları kullanıyorum ds1307 ile birlikte.. hatta bi çoğunu kondansatör bağlamadan çalıştırıyorum bu güne kadar hiç şikayet gelmedi.

POWER

eski bilgisayar anakartlarındanda sökebilirsin.onların kaliteside iyi.yada piyasada 1-2 liraya satılan saatlerin içindekilerinde kalitesi iyi.ayrıca kristalin her iki ucu ile gnd arasına 5-20 pf arasında condansatör bağlamalısın.bir iki denemede doğru sonuca ulaşacaksın.
TB6BKG

Okan AKÇA

kristalin iki ucuna 1m direncde takılıyor

emrah

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim .

OptimusPrime

bu tip entegreleri trimmer kondansatör ile kullanıp eğer var ise bir counter ile rtc pininden tam olarak 1sn ölçecek şekilde trimmer ayarlanmalı. aksi halde iş şansa kalıyor...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Murat Mert

S.A.
Sn. Emrah kristalin ds ye uzaklığı çok fazla değil değilmi?
mert07

pea

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 11 Kasım 2011, 18:06:28
bu tip entegreleri trimmer kondansatör ile kullanıp eğer var ise bir counter ile rtc pininden tam olarak 1sn ölçecek şekilde trimmer ayarlanmalı. aksi halde iş şansa kalıyor...

Dediğiniz rezonatörler için geçerli değil mi?

OptimusPrime

Alıntı yapılan: pea - 11 Kasım 2011, 20:11:59
Dediğiniz rezonatörler için geçerli değil mi?

zaten xtal e kond eklediğinde rezonatör olmuyor mu...:)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

emrah

Alıntı yapılan: mert07 - 11 Kasım 2011, 19:55:06
S.A.
Sn. Emrah kristalin ds ye uzaklığı çok fazla değil değilmi?

krıstal ile entegreye giden yollar 2mm kadar yakın

EMG81

Artık demode olmuş chipleri bırakıp,
int osc. si olan RTC lere geçmek gerek...