Resim Datalarını Eproma yükleme

Başlatan Mucit23, 12 Kasım 2011, 00:04:40

Mucit23

Hocam şimdilik paralel eepromları kullanamıyorum. Fazla giriş çıkışım yok. Kullanamabilmem için 18F6722 gibi bi işlemciye geçerim. Zaten onunda flash hafızası 128Kb. Eeproma gerek kalmazdı. Bunu yapmak istemiyorum benim amacıma ters düşüyor.

24A256 ve MB85RS256 işimi görebilir kesinlikle. Fakat Türkiyede bulamadım ben. Farnell de var. Eğer Yine toplu farnell siparişleri olursa bende katılırım alırım 5-6 tane bunlardan. Özellikle 24A256 ile denemeler yapmak istiyorum. Kötü tarafı ikiside 3 volt ile çalışıyor. eepromlar için fazladan eleman kullanmam gerekecek.

Sanırım artık I2C eepromlarla yapabilecek pek bişey kalmadı. 24A256 arayışındayım..

ErsinErce

Mucit23

Evet 24C512 5V ile 1Mhz hızda çalışabiliyor. Onunlada bi deniyeceğim.

Mucit23

Yakında çalışmalarımı toparlayıp güzel bir program örneği vereceğim. Bilginiz olsun. Merak edilen bir konu.

mustafacan

Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

Mucit23

Buradada var. :D
https://www.picproje.org/index.php/topic,36310.0.html
Bu konudaki çalımalarımın sonucu böyle oldu. :D
Toplu farnell siparişlerini bekliyorum. Çeşitli Eepromlar alıp testlerimi ilerletmeyi düşünüyorum...

Mucit23

Arkadaşlar eepromların geldi. Şimdi bu konu üzerinde birkaç uygulama daha yapacağım fakat ilk önce pic İle eepromlar arasındaki besleme uyumsuzluğunu çözmem lazım. Eepromların çoğu datasheedinde max 3.3V çalışma gelirim verilmiş. Ayırca Aradaki Data iletişimindeki voltaj uyumsuzluğunu gidermem gerekiyor. Siz bu durumlardan nasıl bir devre kullanıyorsunuz. Mutlaka daha önce benzer durumla karşılaşmış olan vardır.

Mucit23

Arkadaşlar İnternette bulduğum opamplı bir devre var.
http://www.daycounter.com/Circuits/OpAmp-Level-Shifter/OpAmp-Level-Shifter.phtml
Bu devre ne kadar hızda çalışabilir.
Gerçi internette çok örnek var araştırdıkça buluyorum. Birçok Devre var ama ben daha çok hemen basitçe kurabileceğim bir devre arıyorum.
Eeprom beslemesi için LM317 li bir devre uygun olurmu?

Ne yaptığımı şaşırıyorum. Bu ve internettekilerin çoğu tek yönlü.

Mucit23

Hacam kullandığım bazı eepromlarda data hattı ayrı olarak kullanılmamış Yani SI ve SO pinleri ayrıca çıkarılmamış Clock hattı Tek olarak yönlü olarak kullanılıyor. Data hattı ise Hem DataIn ve Data Out olarak kullanılıyor. Bu verdiğiniz örnek burada tampon olarak kullanılabilirmi

Mucit23

Aslında ben Max3371 düşündüm. Bu iş için yapılmış bir eleman.

ErsinErce

EEPROM I2C ise SI SO olmaz zaten SPI ise bu pinlere sahip olur

verdiğim şema çift yönlü veri alışverişi için isterseniz tek yönlüde kullanabilirsiniz,
o tarz entegreleri belli bir frekans üstü, malzeme kalabalıklığı olacak ve ya riske atmak istemediğiniz yerlerde kullanabilirsiniz
ama denemeleriniz için bulup getirtme ile uğraşır mısınız bilemiyeceğim
piyasada benzer entegre varsa bilen arkadaşlar belki önerir

normalde 2 direnç ile
(5V IO) --[2k2]-- (3VIO) --[3k3]-- (GND)
şeklinde bağlantıda yapabilirsiniz ama pullup ihtiyacınız olursa sorun olur diye diğer devreyi önerdim

Mucit23

Hocam O dirençle yapılan şemayı bende arıyordum. Daha önce yine bir yerde görmüştüm. Dirençli olan şuanda en kolay deniyebileceğimdir. Diğer yandan gönderdiğiniz şemadaki mosfeti bulabilirmiyim bilemiyorum.
Dirençli olan bağlantıyı gösteren bir şema varmı elinizde Dediğiniz şekilde pek anlayamadım bağlantıyı

ErsinErce

N kanal içinde diyotu olan düşük voltajlı herhangi bir mosfet de olur yerine