Resim Datalarını Eproma yükleme

Başlatan Mucit23, 12 Kasım 2011, 00:04:40

Mucit23

Hocam Eeproma veri gönderirken bunu kullanabilirim. Veri okurken ne yapmalıyım. Acaba pic 3 volt sinyali hıgh olarak algılarmı? Yoksa onada Basit Transistörlü bir yükselteçmi yapayım

ErsinErce

Alıntı yapılan: Mucit23 - 24 Aralık 2011, 00:24:44
Hocam Eeproma veri gönderirken bunu kullanabilirim. Veri okurken ne yapmalıyım. Acaba pic 3 volt sinyali hıgh olarak algılarmı? Yoksa onada Basit Transistörlü bir yükselteçmi yapayım
giriş yaptığın pin
TTL ise 0.25 x VDD + 0.8V    [5x0.25+0.8=2.05V]
Schmitt Trigger ise 0.8 x VDD [0.8x5=4V]
ister, datasheeti kontrol et algılamaz ise şu devreyi dene https://www.picproje.org/index.php/topic,36179.msg266955.html#msg266955

Mucit23

Hocam 25A512 ile deneme yapıcam. Yanlız bu epromun 7 nolu pini HOLD INPUT diye adlandırılmış.

image host
Tam olarak bu giriş ne işe yarıyor. Normal kullanımda Bu pin boştamı bırakılacak.
Datasheedte şöyle bir açıklama mevcut

image hosting png
Bu girişin ne işe yaradığını açıklayacak birileri varmıdır.

EMG81

Pixel sayısını kendim ayarlıyabileceğim bir convert programı arıyorum.
Mesela 35x10 pixel gibi.

Elinde böyle bir programı olan varmı ?
@Mucit.

Sen ilk sayfaki dataları hangi program ile elde ettin ?

EMG81

Fast LCD de istediğim özellikler varmış. Gerek kalmadı.

Mucit23

@EMG81 Fast LCD ve Pıxelv1.2 Programı işini görmesi lazım. İstediğin boyutta Resim ve resim datası oluşturabilirsiniz.

Hold Input işini hala çözemedim. Açıklamalardan pek birşey anlayamadım. Fikri olan kimse yokmu??

Maxim

hold tutmak demektir

yani burada hold aktif olursa data alışverişi duruyor olmalı

hold üzeri çizgide, bu ayağın low dayken aktif olduğunu gösterir

yani sen hold ucunu pull-up yap yoluna devam et

justice_for_all

bence anahtar yap anahtarin orta ucuna hold girisinia bagla anahtara + ve gnd bagla isin garanti olsun..
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Mucit23

Maxim teşekkür ederim dediğinizi deniyeyim

ErsinErce

Hold Pini veri aktarımı sırasında iletişimi askıya alır, şöyleki;

Diyelim ki bir yerden 100 byte veri alıp EPROMa aktaracaksınız, 50. veriden sonra gecikme oldu
aktarım sırasında veriyi de saymadıysanız ya aynı verileri tekrar alacaksınız ya da veri kaybı yaşayacaksınız
bu sırada bu pini 0 konumuna getirerek iletişimi askıya alıp veri gelmesini bekleyebilirsiniz
veri gelince 51. adresten sonra otomatik olarak verileri aktarmaya devam edebilirsiniz

Eğer kullanmayacaksanız bir direnç ile VCC/VDD ye çekmelisiniz

EMG81

Alıntı yapılan: Mucit23 - 24 Aralık 2011, 16:54:58
@EMG81 Fast LCD ve Pıxelv1.2 Programı işini görmesi lazım. İstediğin boyutta Resim ve resim datası oluşturabilirsiniz.

Hold Input işini hala çözemedim. Açıklamalardan pek birşey anlayamadım. Fikri olan kimse yokmu??

Fast LCD aslında tam olarak işimi görmüyor.

Gif işleyebilen bir programa ihtiyacım var. Yada Gif i parçalayabilen bir programa.
Ayrıca çıktlarıda C dilinde olsa mükemmel olur.

Mucit23

Arkadaşlar. Level Shifter işlemi için ufaktan bir pcb çizdim. PCB üzerine 3V regülatör devresini ve LevelShift devresini ekledim. Fakat BSS138 i bulamadım piyasada. Onun yerine iş görebileceğini düşündüğüm 2N2221 transistörünü ekledim.
Fakat tam emin değilim bu konuda
2n2221 in datasheedi aşağıda var. Uygun görünüyor.
http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/90/490358_DS.pdf
Hazıladığım pcb aşağıdaki gibi

free image hosting
Devreyi yapmadan başka öneriniz varsa söyleyebilirsiniz

ErsinErce

mosfet yerine transistörün iş göreceğini nereden çıkardınız? hemde transistör sürme yoluna bile girmeden direk örnekteki mosfet yerine kullanmışsınız,
bulamazsanız yerine eleman ararken dikkat etmeniz gereken noktaları da sıralamıştım size halbuki!?

Transistör nasıl çalışır?
Mosfet nasıl çalışır?
bu iki konuyu araştırıp devrenizi o şekilde basmanızı tavsiye ederim

Mucit23

Ersin Bey haklısınız. 2N2221 çalışmayabilir. Peki BSS138 yerine ne kullanabilirim. Piyasada bol bulunananbi mosfet çeşidi olsa iyi olur. malzeme bulmak gerçekten sıkıntı buralarda.