Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

8 bit ADC

Başlatan pea, 17 Kasım 2011, 21:57:27

pea

ADC ile ADRESH+ADRESL olmak üzere 10bit'lik bir sonuç alıyoruz.
Bu değeri kolay işleyebilmek için nasıl 8 bit'lik tek bir register'a taşıyabiliriz acaba?
Bölme işlemini bitleri kaydırarak yapıyoruz ama 2 tane register olunca iş karışıyor , internette örnek de bulamadım.

Bir de Datasheet'te göremedim ama ADC modülünü direkt 8 bit'te çalıştırmak için bir ayar var mı?

Okan AKÇA

bence hic ugraşma hocam hemen ccs indir kur bilgisayarına

fahri-

hangi derleyiciyi kullanıyorsun? Derleyiciye göre farklı ayarlar var.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: pea - 17 Kasım 2011, 21:57:27
ADC ile ADRESH+ADRESL olmak üzere 10bit'lik bir sonuç alıyoruz.
Bu değeri kolay işleyebilmek için nasıl 8 bit'lik tek bir register'a taşıyabiliriz acaba?
Bölme işlemini bitleri kaydırarak yapıyoruz ama 2 tane register olunca iş karışıyor , internette örnek de bulamadım.

Bir de Datasheet'te göremedim ama ADC modülünü direkt 8 bit'te çalıştırmak için bir ayar var mı?

ne kullandığını bilmiyorum ama gerçekte,
ADC sonucu ya sağa dayalı olur ya sola,

sen sonucun sola dayalı olmasını sağlarsan 8 bit sonuç alırsın. yani en yüksek değerli 8 biti....
Bu da zaten doğalından 8 bit adc ile aynı sonucu sağlar.....,

pea

@cyclone
Assembly ödevi var :)

@fahri-
MPLAB X

@Allegro
Left Justified yapınca nedense en yüksek değerli bit ile en düşük değerli bit yer değiştiriyormuş gibi düşünüyordum.
Çok kolaymış , teşekkürler :)

Okan AKÇA

tercih meselesi bence

pisayisi

10 bitlikçıkışın en değerli msb 8. bite karşılık gelmek üzere üst 8 biti kullanırsanız analog işaretdeki hızlı değişen işaretleri sayısal olarak filtrelemiş olursunuz. daha düzgün bir işaret elde edersiniz.yani 8 bitlik adc olarak 10 bitlik adc kullanmakta pratik ve teorik açıdan hiç bir sakınca yok.
Murat