Proton ASM derleme hatası

Başlatan Mucit23, 19 Kasım 2011, 22:26:07

Mucit23

Arkadaşlar Bi yazılım üzerinde çalışıyorum. Derlerken derlemeyi yapıyor ama kodu asm'ye çevirirken aşağıdaki gibi bir hata verip derleme işlemini iptal ediyor.

jpg image hosting
Dediğine göre ADRESH registeriyle ilgili bir sıkıntı var. Sebebi ne olabilir.

Yazılımda ADC kullanmıyorum. ADRESH ve ADRESL ADC ile alakalı. Benim yazılımımla ne alakası var anlamıyorum.

Mucit23

Arkadaşlar sorunu çözdüm.
ADRES adında word tipi bir değişkenim vardı. Hernedense Assembler bu şekildebir değişken adı olmasına razı olmuyor. ADRESH registeri ile ne ilişkisi var bilmiyorum ama değişken adını ADRES yerine ADRS yapınca Düzeldi. Protonda Yasak kelimeleri inceledim orada öyle birşey yok.
Gereksiz yere konu açmış oldum. Moderatör arkadaşlar bu konuyu silebilirler

pwm.c

10bit ADC donanıma sahip piclerin register haritasında ADRESH bulunuyor. ADC dönüşümünün ilk 8 biti ADRESL registerine dier 2 bit ise ADRESH registerine kaydedilir.
standart registeri değişken olarak atadığın için hata mesajı almışın.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Mucit23

Kullandığım işlemci 18F452. Datasheedini inceledim. ADRESH ve ADRESL nin dışında ADRES adında bir register yok ki olsaydı eğer proton hatayı verirdi zaten. Benim Değişkenin Adı ADRES di.  ADC registerleri ile alakası olmaması lazım.

pwm.c

pardon sadece ADRES yazdığını görmemişim. sanırım derleyici bu isimde değişken kullanıyor olabilir.
-------
şimdi denedim. bunu word olarak atadığın için sorun çıkıyor. byte olarak atarsan hata mesajı vermiyor. ama şunu özellikle belirteyimki aynı isimde değişkeni derleyicin kullanıyorsa bunu değiştirmek sorun çıkarabilir.

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-