Bilgisayar ses çıkışında pic' i kontrol edebilir miyiz?

Başlatan systran, 22 Kasım 2011, 10:38:01

systran

iyi günler, picle uğraşmaya sırf bu sorun yüzünden başladım. iyi ki de başlamışım.
konuyu doğru yerde mi açıyorum? inşallah sorun olmaz.

PROBLEM:Amfinin sürekli açık kalması ve dip gürültüsü oluşması
okulumuzda zil için süpper zil isimli ücretsiz zil programını kullanıyoruz. ama bu programın port kontrol özelliği yok. programı yapan arkadaşla konuştum geliştirmeye devam etmiyorum dedi. kodları istedim veremem dedi. bende oturup düşündüm. program bilgisayarın ses seviyesini kontrol ediyor, melodi çalacağı zaman sesi açıyor, çalışmayacaksa sesi kapatıyor.
ses seviyesini kontrol eden bir program yazdım ve bu program aracılığı ile paralel portu kullanarak amfiyi aç/kapat  yapabiliyorum.

İSTEDİĞİM:
herhangi bir yazılıma gerek olmadan, port kullanmadan, sadece bilgisayarın ses çıkışını pic ile kontrol ederek  bu sorunu çözebilir miyiz?
bunun için yaptığım araştırma tübitak' ın sitesinden bulduğum frekans ölçer projesini uygun gördüm. (benim şahsi görüşüm ve çok az elektronik bilgim çerçevesinde) ses çıkışında frekans varsa amfiyi aç, yoksa kapat.

NOT : ses çıkışını paralel olarak mı pic'e bağlamak gerekir yoksa kodlarla pic'in bacaklarına gelen ses çıkışını amfiye aktarabilir miyiz?   

t2

Zil sesi başlangıcına (wav dosyaya)DTMF ton  eklenir.  Bunu çözen ucuz bir  entegre var. kt3170. Bu  ton duyulduğunda amplifikatör açılır. 2-3 sn sonra otomatik kapanır. Hatta pice de gerek yok. bu entegrenin bir bacağı  tonvarken lojik 1 seviyesindedir.  bu bacaktan 555 tetiklenir.  anfi açılır 3-5 saniye sonra kapanır. 555in süre ayarlama özelliği var.

eklenecek DTMF uzun ve karmaşık olmasına gerek yok. hatta ne olduğu da önemli değil. çünkü DTMF ton içeriğine bakılmayacak sadece her hangi bir DTMF ton varsa  555 tetiklenip amplifikatör açılacak.  devre maliyeti kutusuyla beraber 5-10 tl civarı olur.

Yazılıma gerek olmadan sadece ses vasıtasıyla amplifiklatör açılır. Kapatma özelliği de istenirse pic eklenerek ton vasıtasıyla yaptırılabilir. 2 gelirse aç , 3 gelirse kapat gibi.

Daha da kolayı, ton kullanmadan, bilgisayardan gelen sesin şiddetine bakılır, bellirli seviyeden düşük ise,  amplifikatör susturulur.

systran

söylediklerinizi devre şeması olarak isiste çizebilir misiniz? araya direnç kondansatör falan nasıl bağlanacak? yardımcı olursanız sevinirim.

t2

Yaparım ama sana pahalıya mal olur. Şeması çalışan devresi, komple 1000 TL gibi. devredeki malzemeler toplam gerçekten 10 TL yi geçmez.

systran

işi hemen de ticari boyuta dökmüşsünüz, ne yani bizde bilgisayarla ilgili her soru soran her öğrencimize şu kadar paramı getir diye başlayalım cümleye. yazık.

ben ne tez yazıyorum ne de proje ödevi yapıyorum, sadece çalıştığım okula biraz katkım olsun istedim ve yeterince de cebimizden para harcıyoruz.
yeterli elektronik bilgim olsa dediklerinizden birşey anlasam konuyu bile açmazdım.
eğer varsa bu tarz bi devre şeması olursa (paintte bile olabilir isis deyince cüzdan akla geliyor) kendim uğraşıp birşeyler yapmak istiyorum.
yardımcı olacak ustaların biraz daha basit ve şema olarak birşeyler anlayabileceğim mesajlarını bekliyorum.

t2

Bu devre  amacınıza yakın gibi duruyor. mikrofonu kaldırıp pc ses çıkışını pot üzerinden zayıflatıp mic yerine  girip..

http://www.electronickits.com/kit/complete/elec/k126.htm

z

Denemedim fakat işe yarayacağını sanıyorum.

Şemadaki hoparlörü kullanmıyorsun.

C6 çıkışından şaseye 1N4148 bağlıyorsun. Diyodun çizgilı ucu C6 ya bağlı. Bu diyoda D1 diyelim.
C6 çıkışına bir diyod daha bağlıyorsun. Bu diyodun çizgisiz tarafı C6 ya bağlı çizgili tarafından şaseye 470uF bağlıyorsun. 470 uF nin - ucu şasede. (D1 diyoduna 10 Ohm direnci seri bağlanmasında fayda olabilir.)

5v yüksek omajlı bir roleyi de bu 470uF nin uçlarına paralel bağlıyorsun.

Eğer ses sinyalinde uzun süreli sessizlikler yoksa iş göreceğini düşünüyorum. Yalnız role çekinceye kadar zilin ilk başındaki melodinin küçük bir kısmı yok olacaktır.

Role kontağı ile asıl amplifikatörü anahtarlarsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

systran

Alıntı YapEğer ses sinyalinde uzun süreli sessizlikler yoksa iş göreceğini düşünüyorum. Yalnız role çekinceye kadar zilin ilk başındaki melodinin küçük bir kısmı yok olacaktır.
zaten şuan kullandığım port kontrolünde de aynı sorun mevcut, amfi 1-2 sn kendine gelene kadar ses çıkmıyor, onuda melodi dosyasının başına 1-2 ilave yaparak çözdüm.

bunalmış hocam, yazdığın gibi devrenin şemasını anladığım kadarıyla çizmeye çalıştım, artık ne kadar olduysa :)

z

Yapmış olduğum açıklamaya göre doğru çizmişsiniz. Fakat daha sonra açıklamamı değiştirmek istediğimde sistem izin vermedi.

Şemada aşağıda bahsettiğim değişikliği yapın.

Diyoda seri bağladığımız 10 ohm direnci kaldırın (diyod kalacak) C6'ya seri bağlayın. Birde hoparlörü kaldırın.

Sistemin çalışma mantığını anlamışsınızdır. Ses sinyali yükseltiliyor ve çıkışta doğrultuluyor. Role ses ile enerjileniyor.

Eğer sesde fasılalalar olursa rolenin arada bırakma riski var. Her ne kadar roleye bağlı kondansatör bu olayı geciktirse de bu risk zil sesi olarak kullanılan melodiye bağlı.

Normalde en çıkışa konacak tek transistörle bu sorun da aşılabilir. Deneyin sonuca göre gerekirse ilave edilir.

systran

eğer hoparlörü kaldırırsak sesi nasıl duyacaz? bu devre tek giriş ile hem müziği iletmeli hemde amfiyi aç/kapa yapmalı.

t2

Fasılasız olur. 5ms içinde devre sesi algılayıp 5ms içinde röle çeker, amplifikatörü açar. rölenin bırakma olayı schmit trigger ile giderilir.  Çekme noktası farklı bırakma noktası farklı olur. Aslında 1 tane pic  12f675 ile, pcden gelen  sesi güzelce ölçüp röleyi de güzelce çektirebilirsin. bırakma noktasıi gecikme vs hiiç sorun olmaz.

z

Alıntı yapılan: systran - 22 Kasım 2011, 21:20:19
eğer hoparlörü kaldırırsak sesi nasıl duyacaz? bu devre tek giriş ile hem müziği iletmeli hemde amfiyi aç/kapa yapmalı.

Semadaki minik amplifikatorun amaci sesi duyurmak degil sadece sesin varligini tespit edip roleyi cektirmek. Semayi kesin olur diye vermedim. Denenebilir.
2li opampla kolayca yapilabilecek bir is.

(Her role kendinden Schmit triggera sahiptir. Tutma ve birakma voltajlari farklidir.)

omereliusuk

hocam o çizdiğiniz dioda bir de transistor ekleyin olsun bitsin. kollektörünü de verin röleye tamam. ben casio kol saatlerinin alarmını bu şekilde ayarlamıştım.

systran

t2

öyle olmaz röle de çekmez. çekse de titreme yapar işe yaramaz.