l297-2xl6203 garip çalışıyor

Başlatan fryrmnd, 01 Aralık 2011, 12:17:38

fryrmnd

arkadaşlar minbea 23 serisinden 9v ünipolar bir motor var. ortak uçları ayırıp bipolar sürüyorum. ama  l297-l298 de olmayan sorun bunda oldu. saat darbesini 555 den çok turlu pot ile veriyorum.  http://www.daycounter.com/Calculators/NE555-Calculator.phtml adresinde değer vererek alabilceğim frekans aralığını ayarladım. ama en fazla 2khz e çıkıyor. 20 ohm, 1k lık çok turlu pot ve 1mikrof kullandım. aslında tam sorun da bu değil. aynı saat darbesi ile en düşük frekenstan en yükseğe l297 -l298 de potu elle çevirerek çıkabildim. l297-l6203 de ise sadece frekans en yüksek değerde (2 khz) iken çalışıyor ve 0.5 amperden fazla akım çekmiyor . bir de aynı saat frekansı ayarlı iken  trafonun 24 volt çıkışına bağlıyorum. hiç hareket yok. bu dediklerim de sadece yarım adım için. tam adım da hiç çalışmadı. ne düşük ne de yüksek frekansta.  l297 l298 de de fazla akım çekememiştim ama en düşükten başlayıp en yüksek hıza kadar çıkıyordu. bir yerde kesin hatam var ama nerde.

vref için ise 2,3k ve 1 lık trimpot koydum. akım problemi acaba bu değerlerden mi kaynaklanıyor. biraz yol gösterirseniz  sevinicem. iki devreyi de fazla verimli çalıştıramadım. amacım çok yüksek hızda aşırı tork elde etmek değil. 300-500 devir ve biraz daha fazla akım çekse yeticek. datasheetinde 2a bobin akımı yazıyor motorun.

Erol YILMAZ

Step motordan iyi performans istiyorsan:

İyi motor,
İyi sürücü,
sağlam besleme ŞART !

https://www.picproje.org/index.php/topic,6484.0.html

fryrmnd

allegro hocam.
motor çok kaliteli olmayabilr. pek fazla motor denemedim.ama  0.5 A akım akmazken ve yarım adım da bile elle tutamıyorum. sürücü elemanlarda anladığım kadarı ile çok iyi olmayan elemanlar. ama tahiminim bu elemanlarla da 0.5 A den falza akım akıtılıp biraz daha fazla tork alabilmem lazım.

Erol YILMAZ

Sürücüye başlarken en temel problem motordan yeterince akım akıtamamak..

Bu sebeple besleme geriliminin artırılması zorunlu oluyor...

Bakıyorsun motor 2V yazıyor, sürücüsü 40V ile besleniyor...

fryrmnd

evet hocam bobin geriliminin birkaç katını vermek gerektiğini okudum. o yüzden trafonun 24V çıkşından verdim  beslemeyi. 12 den verirken dönüyor ama 24 e bağlıyom tık yok.  :(

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: fryrmnd - 01 Aralık 2011, 13:18:20
evet hocam bobin geriliminin birkaç katını vermek gerektiğini okudum. o yüzden trafonun 24V çıkşından verdim  beslemeyi. 12 den verirken dönüyor ama 24 e bağlıyom tık yok.  :(

neden acaba ?

fryrmnd

:). allegro hocam bir bulabilsem. verdiğiniz başlığı kaç kere okudum bilmem. lmd de alırız bir ara ama daha bunları düzgünce çözemdim ki. akım ayarı yapan trimpotu mu değiştirip denemek lazım acaba. dirençleri mi yanlış hesapladım ki. biliyorum daha önceden çok tartışılan elemanlar ama lazım olan iş için lmd çok kaçacak gibi geliyor bana. bunlar şuan benim  aldığım değerleden daha iyi çalışması lazım değil mi.

anlaşılan çözüm belli. durmak yok denemeye devam.