DC motor kontrolü için yardım

Başlatan Maxim, 01 Aralık 2011, 12:42:01

Maxim

12volt 10-15 amperlik bir dc motor için mosfet kontrolü yapmak istiyorum
bana sağlam düzgün çalışan bir devre lazım veya yolu yordamı öğrenmem lazım .

motor tek yönde dönecek
pic çıkışından pwm ile devrini kontrol edeceğim
motor akımını kabaca ölçüp koruma maksatlı geri dönüş almak istiyorum (yani düşük omajlı bir direnç olacak)
mosfet girişinde optocoupler olması lazım diye düşünüyorum, siz ne dersiniz
5volt girişli mosfetler iş görürmü bu iş için ?
mesela IRL540 akımı yetermi sizce? daha güçlü ne olabilir ?

hazır sipariş gibi oldu kusura bakmayın, dediğim gibi yolu yordamı öğretirsenizde olur
bu konuda fazla bilgim yok malesef

ssr röle kullanmayı düşündüm ilk başta ama onlarında kontrol frekansları çok düşük
unuttuğum ,atladığım noktalar olabilir

pisayisi

Motoru sürmek için pic çıkışını doğrudan aşağıdaki devreye bağlayarak motoru pwm ile kontrol edebilirsiniz. Bu sürücü yapısın transistor çifti 12v ile beslendiğinden 5 volt girişli fet kullanmaya luzum yok. ben irf3205 kullanmanızı öneririm. sizin seçtiğiniz fetin rdson iletin dirençi  10 kat daha fazla bu durumda motor kontrolunda aşırı kayıplar demektir.

geribesleme içinde  philipsin  motor kitlerinde kullandığı devreyi birebir örnek veriyorum. onlar 0.01 ohm geribesleme direnci kullanmış kazanç formulu orda açık mesela azami 20 amper istenirse 20x0.01xkazanç=0.2x19.2=3.84 volta karşılık gelir. yani picin analog girişinde 3.84 volt göründüğünde pwm çıkışını low yaparsınız. koruma sağlanır. optocoupler istenirse 4n137 tipi eş transistor girişine bağlanabilir. Bu luzumlu değil bence 12 volt fazla sorun çıkarmaz...

Murat

pwm.c

PIC şart değilse şu devreyi yapabilirsin.
pwm, frekans ve akım sınırlama ayarı mevcut.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

z

Alıntı yapılan: pisayisi - 01 Aralık 2011, 13:30:59
Motoru sürmek için pic çıkışını doğrudan aşağıdaki devreye bağlayarak motoru pwm ile kontrol edebilirsiniz. Bu sürücü yapısın transistor çifti 12v ile beslendiğinden 5 volt girişli fet kullanmaya luzum yok. ben irf3205 kullanmanızı öneririm. sizin seçtiğiniz fetin rdson iletin dirençi  10 kat daha fazla bu durumda motor kontrolunda aşırı kayıplar demektir.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu devrenin girişine PIC işlemciden gelen PWM sinyali gireceğiz, Vcc=12v yapacağız ve moslar 12V ile sürülecek öylemi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pisayisi

linkteki devre karışık yaa biz işleri basitleştirmeye çalışıyoruz:)
Evet şekildeki devre ile feti sürüyoruz içim rahat olsun derseniz logic girişli fet de kullanabilirsiniz fiyatlar nasılsa aynı gibi...

aşağıda simulasyon sonuçlarını verdim 1 ohmluk iç dirence sahip bir yükde 5 volt giriş ile 12 amperlik yük tepe değerleri 10khzlik pwm işareti ile yakalamak mümkün oldun sorun yok...

Murat

Erol YILMAZ

Temel çekince şu:
5V luk gerilim Genel olarak High Power MOSFET leri sürmek için yeterli mi ?

pisayisi

talepte bulunan arkadaş 10-15 amperlik bir motordan bahsetmiş yukardaki devreler bu değerlere cevap verecek düzeydedir.18 amperin üstündeki değerlerde bu sürücü devre logic giriş olmayan fetler için yeterli gelmeyecektir.
Murat

Maxim

takipteyim arkadaşlar

motor 10-15 amper arası olacak evet
ilk start anındaki çekeceği anlık akım yukarıdaki devreler için sıkıntı yaratırmı ?

* lojik girişli mosfete bir örnek verebilirmisiniz bu ortam için ?

Erol YILMAZ

Lojik girişli mosfetlere bulaşmanı tavsiye etmem,

Tasarımı yaparsın.
Üretim zamanı da bu kritik malzemeler nedense en yakın 2 ay uzakta olur...:)

Sağlam bi sürücü tasarımı yapman menfaatine olur :)

pwm.c

bencede lojik mosfetle uğraşma. TC427 entegresi var. bununla 5v lojik girişle 12v beslemeyle mosfet sürebilirsin.

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

pisayisi

TC427 sürücü entegresi zaten bu işler için üretilmiştir onu da kullanabilirsiniz. Eğer basit olan devrede irl3705 logic level fet kullanırsanız 50 - 60 amperlere kadar o devre çıkabilir.
Murat

Maxim

lojik giriş seviyeli fet sürmenin püf noktaları varmıdır?
girişte seri direnç falan ?

pisayisi

Kullanım açısından fark yok zaten pc anakartlarda yaşanan sürücü devre sorunlarını aşmak için üretilmiştir logic level fetler sonra uygulama sahaları genişledi. Tek fark daha az gate voltajı ile yüksek akım akıtacak şekilde sürülebiliyor . Yada bunlarla uğraşmayıp diğer arkadaşların önerdiği gibi tc427 kullanabilirsiniz...
Murat

Maxim

yani şunu demek istedim hocam
picin portb ucundan 22 ohm seri bir direnç ile bunun gate ucuna girebiliyorum ? başka birşeye gerek yok.

birde direk tecrübeye dayalı bir soru:
motor 12volt 10-15 amper arası
kullanılacak olan mosfer IRL3705

1-kaç khz pwm ile sürmek mantıklı ?
2-bu mosfete kabaca ne kadarlık bir soğutucu gerekir sizce ?